Dach pokryty dachówką: jakich błędów unikać

mk, Röben
Dach pokryty dachówkąJedną z podstawowych kwestii jest zapewnienie właściwej wentylacji połaci dachu
Dach pokryty dachówkąJedną z podstawowych kwestii jest zapewnienie właściwej wentylacji połaci dachu Röben
Poznaj najczęściej popełniane błędy przy układaniu pokrycia dachowego z dachówki. Dzięki temu unikniesz ich w swoim domu.

Błędy wykonawcze mogą pojawić się w różnych miejscach – zdarzają się niestety niepoprawnie wykonane czynności tak podstawowe, jak rozmierzenie łat czy montaż akcesoriów dachowych. Sporo poblemów sprawiają wykonawcom także miejsca z definicji skomplikowane, np. kosze czy obróbki wokół komina lub wykonanie tzw. wolego oka.

Łaty - ich prawidłowy montaż to podstawa

Eksperci budowlani oraz rzeczoznawcy dosyć często słyszą, że zakupione przez inwestorów dachówki okazały się dłuższe lub krótsze od innych i to nawet o kilka centymetrów. Tymczasem komputerowe systemy kontroli jakości oraz inne sposoby monitorowania parametrów na linii produkcyjnej nie pozwalają na żadne odchylenia rozmiaru produktu powyżej dopuszczalnej normy. Dlaczego niektóre dachówki wydają się więc np. dłuższe? Wynika to z nieprawidłowego rozmieszczenia łat, na których opierają się dachówki. Jeśli dach jest źle rozmierzony i drewniane elementy przybite w nierównych odstępach, powstaje wrażenie, że niektóre dachówki są za krótkie (łaty zbyt daleko od siebie, pokrycie nie nachodzi w prawidłowy sposób) lub za długie (łaty za ciasno przybite, dachówki zanadto nachodzą na siebie, "wypychają się" na zewnątrz). Dach powinien być rozmierzony bardzo dokładnie, z zachowaniem identycznych odstępów między rzędami i, co najważniejsze, pod konkretny typ dachówki, która będzie układana. Każdy rodzaj pokrycia dachowego ma bowiem inny zalecany rozstaw łat.

Problematyczne akcesoria dachowe

Błędy wykonawcze pojawiają się także w pozornie prostych elementach, takich jak montaż akcesoriów dachowych. Jednym z przykładów może być ława kominiarska. Mimo że producenci dołączają do niej dwa elementy mocujące, na dachach widzi się czasem ławy oparte tylko na jednym wsporniku. Skutki takiego błędu mogą być bardzo groźne – ławka, która nie rozkłada dobrze ciężaru, stanowi duże niebezpieczeństwo dla kominiarza lub innej osoby poruszającej się po dachu.

Poważnym problemem są też niewłaściwie montowane kominki odpowietrzające. Ich funkcją jest odpowietrzanie systemu kanalizacji, więc powinno się je umieszczać w konkretnych miejscach i na określonej wysokości, a nie przypadkowo, dlatego elementy te nie powinny znajdować się zbyt nisko pod kalenicą. Zalecane wysokości zależą m.in. od kąta nachylenia dachu. Należy również zwrócić uwagę na fakt, że kominki odpowietrzające bywają mylone z wentylacyjnymi. Niestety ich przekrój jest stanowczo za mały, by mogły spełniać one zadanie wentylacyjne.

Akcesoria dachowe potrafią przysporzyć jeszcze innych kłopotów. Często spotyka się niepoprawnie montowane dachówki wentylacyjne, przy czym najczęściej błąd polega na tym, że są montowane w zbyt małej liczbie, lub nie tam, gdzie powinny się znaleźć.

Naprawdę trudne elementy przy układaniu pokrycia dachowego

Bardziej skomplikowane elementy dachu to miejsca wymagające od wykonawcy szczególnie dużo doświadczenia, fachowej wiedzy i dokładności. Na dachach wielopłaszczyznowych jest sporo takich miejsc. Należą do nich m.in. kosze, gdzie należy właściwie dobrać szerokość elementów z blachy, poprawnie przyciąć dachówki czy uszczelnić miejsce styku dwóch koszy, jeśli są montowane np. nad lukarną. Trudności sprawiają obróbki blacharskie, szczególnie wokół okien dachowych i komina. Newralgiczne miejsce to także styk membran z konstrukcją dachową – każdy moment nieuwagi może prowadzić do przerwania membrany dachowej (przez co staje się ona nieszczelna).

Skomplikowaną kwestią jest również zapewnienie odpowiedniej wentylacji połaci dachu. Brak cyrkulacji powietrza pod pokryciem może powodować osłabienie konstrukcji więźby. Dlatego należy zagwarantować przestrzeń wlotową dla powietrza przy okapie i wylotową – przy kalenicy (czyli przy górnej krawędzi dachu), a także zamontować dachówki wentylacyjne w odpowiednich miejscach, m.in. tam, gdzie przerwana jest ciągłość pokrycia. Kalenica również nie należy do najprostszych elementów. Trzeba tu pamiętać m.in. o tym, żeby poprawnie zamocować listwę kalenicową, ułożyć taśmę wentylacyjno-uszczelniającą, a w przypadku montowania instalacji odgromowej – odpowiednio poprowadzić ją przez specjalne klamry do gąsiora.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

echodnia.eu Targi Dom, Ogród i Ty w Targach Kielce

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom