Dach wielospadowy: wady i zalety

redakcja.regiodom, arch. Agnieszka Owocka z Pracowni Projektowej Archipelag
Dom jednorodzinny z dachem wielospadowym i poddaszem użytkowymW przypadku zastosowania dachu wielospadowego kąt nachylenia połaci uniemożliwia bardzo często wykonanie poddasza użytkowego. W takim przypadku można zdecydować się jednak na jego zmianę kąta.
Dom jednorodzinny z dachem wielospadowym i poddaszem użytkowymW przypadku zastosowania dachu wielospadowego kąt nachylenia połaci uniemożliwia bardzo często wykonanie poddasza użytkowego. W takim przypadku można zdecydować się jednak na jego zmianę kąta. Archipelag
Wybór kształtu dachu zależy od warunków zabudowy, oraz indywidualnych preferencji i możliwości finansowych inwstora.

Jednym z rodzajów dachów są dachy wielospadowe nazywane również wielopołaciowymi. Są one atrakcyjnym elementem architektury domu zarówno parterowego, jak i z poddaszem użytkowym. Stosowane są w budynkach o rozbudowanej bryle zarówno w stylu nowoczesnym i tradycyjnym oraz skomplikowanych kształtach. Konstrukcja wielospadowa podkreśla styl domu i rozrzeźbia połać.

Co należy sprawdzić przed wyborem dachu wielospadowego

Zanim zdecydujemy się na rozrzeźbiony wielopołaciowy dach należy sprawdzić warunki zabudowy, ponieważ może się okazać, że na danej działce budowlanej dopuszczalne jest jedynie wykonanie dachu dwuspadowego. Na etapie wyboru projektu należy zastanowić się również, czy chcemy mieć poddasze użytkowe, czy nie. W przypadku dachów wielospadowych niewielkie nachylenie dachu sprawia, że poddasze jest raczej nieużytkowe (często skosy znajdują się przy wszystkich ścianach zewnętrznych, co zmniejsza ekonomię wykorzystania przestrzeni), można to zmienić zwiększając kąt nachylenia dachu lub wykonując lukarny (nadbudówki na dachu, w których montowane są okna).

Plusy i minusy dachów wielospadowych

Zalety dachu wielospadowego: 

  • podnoszenie walorów estetycznych domu, atrakcyjny wygląd,
  • możliwość przykrycia rozrzeźbionej bryły budynku stosunkowo niewielkim dachem.

Wady dachu wielospadowego: 

  • droższa realizacja (ze względu na większy nakład prac niż w przypadku dachu o prostej konstrukcji, np. dwuspadowego), 
  • trudniejsze w wykonaniu dlatego:
    – należy przypilnować, żeby ekipa dekarska prawidłowo wykonała uszczelnienia i obróbki blacharskie (w okresie zimy na dachu o skomplikowanym kształcie jest dużo większe prawdopodobieństwo zalegania śniegu, który topiąc się może powodować przecieki i zawilgocenie),
    – trzeba zadbać o właściwą wentylację poddasza,
  • ze względu na niewielki kąt nachylenia dachu poddasze najczęściej jest nieużytkowe (istnieje jednak możliwość zmiany kąta nachylenia połaci dachu).
od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom