Czyste Powietrze. Weź kredyt na ocieplenie domu i wymianę pieca, a NFOŚiGW spłaci za ciebie 37 tys. zł

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Kredyt Czyste Powietrze to opcja dla tych, którzy potrzebują środków na termomodernizację.
Kredyt Czyste Powietrze to opcja dla tych, którzy potrzebują środków na termomodernizację. 123RF.com
Z programu „Czyste Powietrze” można skorzystać nie tylko w urzędzie, ale również w bankowym okienku. Już kilka banków w Polsce oferuje tzw. kredyt Czyste Powietrze, który można przeznaczyć na termomodernizację, m.in. ocieplenie domu oraz wymianę pieca. Do uzyskania jest nawet 100 tys. zł, a co więcej, części tej kwoty kredytobiorca nie musi zwracać.

Kredyt Czyste Powietrze to nowy produkt dostępny od 6 lipca 2021 r. Dziś oferują go już 4 banki, a do tego grona stopniowo będą dołączały kolejne. Osoby chcące wymienić piec, ocieplić dom, wymienić okna czy zamontować fotowoltaikę mogą pożyczyć na ten cel do 100 tys. zł. Część kredytu – nawet 37 tys. zł – spłaci następnie Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Czyste Powietrze. Z programu skorzystasz teraz także w banku

Do tej pory osoby chcące uzyskać dotację na termomodernizację w ramach programu „Czyste Powietrze” musiały składać wnioski w swoim wojewódzkim oddziale NFOŚiGW. Od 6 lipca można jednak szybko i wygodnie załatwić to w bankowym okienku.

– Zwiększamy dostępność programu „Czyste Powietrze” – ogłosił minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka cytowany przez czystepowietrze.gov.pl. – Współpraca z bankami poszerza nasze kanały dystrybucji dotacji na wymianę starych nieefektywnych źródeł ciepła i termomodernizację domów jednorodzinnych.

Nowa, bankowa ścieżka to rozwiązanie dla osób, które chciałyby dokonać termomodernizacji, ale nie mają na to pieniędzy. Wystarczy udać się do banku i wyrazić chęć skorzystania z Kredytu Czyste Powietrze. Doradca pomoże złożyć wniosek i sam prześle go w odpowiednie miejsce.

Na razie nowy kredyt dostępny jest w 4 bankach: Alior Banku, BOŚ Banku, BNP Paribas Bank Polska S.A. i Credit Agricole Bank Polska Do wprowadzenia tego produktu szykują się z kolei Santander Consumer Bank S.A. i SGB-Bank S.A (podpisały odpowiednie umowy z BGK).

Według zapowiedzi docelowo kredyt Czyste Powietrze mają wprowadzić także Bank Polskiej Spółdzielczości i zrzeszone Banki Spółdzielcze. Możliwe, że w przyszłości lista wydłuży się o kolejne banki – trwają rozmowy w tej sprawie. Łącznie instytucje finansowe mają do rozdysponowania kwotę 1,5 mld zł.

Kredyt Czyste Powietrze. Dla kogo i ile?

Z nowego kredytu na termomodernizację mogą skorzystać właściciele i współwłaściciele domów jednorodzinnych lub wydzielonych w budynkach jednorodzinnych lokali mieszkalnych z wyodrębnioną księgą wieczystą. Obowiązuje kryterium dochodowe:

– Aby otrzymać dotację na poziomie podstawowym, a więc do 30 tys. zł, roczny dochód w ostatnim rozliczonym roku podatkowym nie może przekroczyć 100 tys. zł – czytamy na stronie programu „Czyste Powietrze”. – Warunkiem skorzystania z podwyższonej dotacji, czyli do 37 tys. zł, jest przeciętny miesięczny dochód na jedną osobę w gospodarstwie wieloosobowym poniżej 1564 zł, a jednoosobowym poniżej 2189 zł.

W ramach Kredytu Czyste Powietrze (do wyboru są opcje gotówkowa i ratalna) można pożyczyć do 100 tys. zł. Zaciąga się go na maksymalnie 12 lat. Za udzielenie kredytu nie jest pobierana prowizja.

Po otrzymaniu pieniędzy kredytobiorca realizuje zaplanowane prace termomodernizacyjne w ciągu 18 miesięcy (od daty złożenia wniosku o kredyt), a po ich zakończeniu składa w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wniosek o rozliczenie przedsięwzięcia. Jeśli zostały spełnione wszystkie warunki, WFOŚiGW spłaci część kredytu – w zależności od uzyskanej dotacji będzie to albo do 30 tys. zł, albo do 37 tys. zł.

Dodatkowe zasady dla kredytobiorców

Żeby państwo spłaciło część kredytu na termomodernizację, kredyt musi być udzielony wyłącznie na cele zgodne z programem „Czyste Powietrze” (w tym w co najmniej 95 proc. na pokrycie kosztów kwalifikowanych). Co więcej, kredytobiorca musi wykorzystać te pieniądze zgodnie z przeznaczeniem – w przeciwnym razie nie otrzyma dotacji.

Przedsięwzięcie, na które udzielono kredytu, należy zrealizować w ciągu 18 miesięcy od dnia złożenia wniosku kredytowego. Nie można otrzymać pieniędzy na już zrealizowane inwestycje. Dodatkowo przedsięwzięcie termomodernizacyjne można rozpocząć najwcześniej w dniu złożenia wniosku w banku. Trzeba też pamiętać, że kwota kredytu, o który wnioskuje klient banku, nie może być niższa niż kwota dotacji z WFOŚiGW, o którą wnioskuje.

– Z pozyskanych środków warto przede wszystkim ocieplić ściany i wymienić stolarkę drzwiową i okienną. Wymiana starego pieca lub kotła nie wyeliminuje problemu utraty ciepła, gdyż przez nieocieplone ściany zewnętrzne możemy tracić nawet do 40 proc. energii cieplnej. Termomodernizacja budynku, przeprowadzona we właściwy sposób, przynosi znaczne oszczędności dla budżetu gospodarstwa domowego – zaznacza wiceprezes NFOŚiGW Paweł Mirowski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

echodnia.eu Targi Dom, Ogród i Ty w Targach Kielce

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom