Czym się kierować przy budowie domu energooszczędnego

ewk
Zastosowanie styropianu fasadowegoZastosowanie styropianu fasadowego z grafitem do ocieplenie domu energooszczędnego.
Zastosowanie styropianu fasadowegoZastosowanie styropianu fasadowego z grafitem do ocieplenie domu energooszczędnego. ewk
W największym skrócie: budownictwo energooszczędne to oszczędność energii, ochrona środowiska i wzrost komfortu użytkowników domów. Wykorzystanie odpowiednich materiałów w trakcie wznoszenia budynku pozwoli w pełni skorzystać z zalet tego budownictwa.

Wykorzystanie nowych technologii w budownictwie jest obecnie nie tyle zachcianką co koniecznością. Wiąże się to z coraz większą potrzebą ochrony środowiska. Dzięki zastosowaniu technologii energooszczędnej zmniejszamy zużycie energii i możemy ją racjonalnie wykorzystać.
W czasie wznoszenia budynków energooszczędnych obowiązuje podstawowa zasada: stosujemy materiały o niskim współczynniku przenikania ciepła U.

Ważne informacje: Jak zdobyć dofinansowanie do budowy domu energooszczędnego

U – najważniejszy parametr dla energooszczędnych

Współczynnik przenikania ciepła to parametr opisujący właściwości cieplne przegród (ścian, stropodachów) i elementów zewnętrznych budynków oraz gotowych wyrobów, które możemy wykorzystać przy wznoszeniu ścian. Najważniejsze co powinniśmy wiedzieć o tym współczynniku: im mniejszą ma on wartość, tym lepsze właściwości termoizolacyjne mają ściany i produkty izolacyjne.

Wartość U oblicza się biorąc pod uwagę rodzaj i grubość materiału, z którego wykonany jest dany produkt lub element budynku.
Niektórzy producenci zamiast współczynnika U podają parametr R. Co to takiego? To współczynnik oporu cieplnego, który jest odwrotnością współczynnika U (R = 1/U). W takim przypadku powinniśmy wybierać do budowy materiały o jak najwyższym współczynniku R.

Zewnętrzne przegrody budowlane

Polskie przepisy i normy przewidują, że zewnętrzne przegrody budowlane takie jak podłogi, dachy, stropodachy (po koniecznym uwzględnieniu dodatku na mostki cieplne, inaczej termiczne) powinny charakteryzować się współczynnikiem przenikania ciepła nie wyższym niż 0,3 [W/(m2K)]. To jednak w przypadku domów tradycyjnych. Dla domu energooszczędnego wymagania są dużo wyższe – U powinno wynosić nie więcej 0,2 [W/(m2K)].

Dla drzwi i okien współczynnik przenikania ciepła jest wyższy i wynosi dla budownictwa energooszczędnego 0,9 [W/(m2K)]. Trzeba jednak pamiętać, że współczynnik dla tych wyrobów musi dotyczyć wszystkich elementów (oszklenia, profili, wypełnienia). Szczególnie ważne jest to w przypadku okien o dużych powierzchniach. Jeśli udział procentowy szyby (elementu o lepszej izolacyjności niż profil) jest wysoki to współczynnik U może być sztucznie zaniżony.

Przeczytaj również: **

Charakterystyka drzwi i okien energooszczędnych

** 

Energooszczędność w domu to nie tylko materiały

Nie możemy jednak ograniczyć się tylko do wyboru odpowiednich materiałów (o niskiej wartości U lub wysokim R). Równie ważne są rozwiązania konstrukcyjne i usytuowanie budynku względem kierunków świata. Domy energooszczędne powinny charakteryzować się zwartą bryłą, dzięki czemu ograniczymy utraty ciepła przez ściany. Unika się balkonów. Wskazane jest też zaprojektowanie największych przeszkleń (okna, drzwi balkonowe) od strony południowej. Pozwoli to wykorzystać racjonalnie światło słoneczne do oświetlenia i dogrzania pomieszczeń.

Dom energooszczędny powinien mieć prostą i zwartą bryłę.
Dom energooszczędny powinien mieć prostą i zwartą bryłę. Fot. MTM Styl

Coraz częściej wykorzystuje się też takie elementy architektoniczne jak altany, przedsionki czy ogrody zimowe do ograniczenia strat ciepła. Warto też wykorzystywać inne elementy otoczenia jak drzewa, wzgórza czy wysokie budynki, by osłonić dom przed wiatrem. 

Warto zobaczyć: Pustak z wełną mineralną: do budowy domu energooszczędnego 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom