Czym kierować się przy wyborze drzwi. Poradnik

redakcja.regiodom, Invado
Wewnętrze drzwiDrzwi z przeszkleniami dekoracyjnymi nadają się do każdego pomieszczenia. Ważne, by odpwiednio dobrać rodzaj szyby - nie zawsze sprawdzi się ta przezierna.
Wewnętrze drzwiDrzwi z przeszkleniami dekoracyjnymi nadają się do każdego pomieszczenia. Ważne, by odpwiednio dobrać rodzaj szyby - nie zawsze sprawdzi się ta przezierna. Invado
Jak dobrać ościeżnicę? Jaki rozmiar drzwi jest najlepszy i w którą stronę powinny się otwierać? Czy warto wymieniać tylko skrzydła drzwiowe i zostawić starą futrynę? To tylko kilka z wielu wątpliwości dotyczących wyboru i montażu drzwi.

Nad wyborem rodzaju i sposobu montażu drzwi trzeba się kilka razy zastanowić. Zła decyzja może mieć fatalne skutki Wtedy też naprawa będzie kosztować nas nie tylko dużo zdrowia, ale i pieniędzy.

Poradnik dla majsterkowiczów: Montaż drzwi wewnętrznych: krok po kroku

Ościeżnica drzwiowa szyta na miarę

Zgodnie z prawem budowlanym, drzwi wewnętrzne powinny mieć minimum 90 cm szerokości (Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, Dz.U. 2002 r., nr 75, poz. 690, Rozdział 3, § 62.1).

Mniejsze wymiary drzwi produkowane są przede wszystkim dlatego, że do połowy lat dziewięćdziesiątych minionego wieku standardem były skrzydła i otwory drzwiowe o szerokości 60, 70 i 80 cm.

Ważne! Przed pracami należy dokładnie zmierzyć otwór, w którym będzie montowana ościeżnica. Należy sprawdzić wysokość, szerokość oraz grubość ścian. Sprawdźmy również, czy przekątne mają tę samą długość.

Standardowo ościeżnice dopasowane są do ścian wewnętrznych o grubości 9,5 cm. Jeśli w naszym mieszkaniu mur ma inny wymiar, to zastosujemy ościeżnicę regulowaną. Trzeba jednak pamiętać o różnicach w ich montażu. Ościeżnicę stałą montuje się bezpośrednio w stropie, przed rozpoczęciem prac wykończeniowych.

Cenne informacje dla osób remontujących dom lub mieszkanie: Prace wykończeniowe w domu: etapy i kolejność prac 

Regulowaną ościeżnicę wstawia się natomiast po zakończeniu wszystkich innych czynności. Specjaliści radzą, aby wymieniać ościeżnicę za każdym razem, kiedy wymieniamy drzwi. Nierzadko łączy się to z kuciem w ścianie i podłogach (zwłaszcza w wypadku starej ościeżnicy metalowej zamontowanej bezpośrednio w wylewce cementowej), dlatego drzwi warto wymieniać przy okazji większych remontów. Istnieje również możliwość zamówienia skrzydeł drzwiowych pasujących do starej ościeżnicy. Jednak nie zawsze uzyskuje się dobry efekt estetyczny i często za dopasowanie drzwi trzeba dodatkowo zapłacić.

Inny sposób na stare ościeżnice: Zastosowanie ościeżnic renowacyjnych

Wymiana ościeżnicy

Po wstawieniu ościeżnicy w ścianę, stabilizuje się ją drewnianymi klinami. Sposobów mocowania do ściany jest kilka. Można to zrobić pianką poliuretanową, ale pewniejsze jest wykorzystanie kołków. Szczeliny wypełnia się pianką montażową do stolarki. Należy uważać, aby pianki nie było zbyt dużo, bo przy schnięciu może rozepchać i zniekształcić ościeżnicę. Do zakrycia odstępów pomiędzy ścianą a ościeżnicą wykorzystuje się listwy maskujące instalowane na klej. Całości dopełnia wykończenie przestrzeni między listwami silikonem w kolorze drzwi.

Sposób otwierania drzwi

W prawo, w lewo... do wewnątrz lub na zewnątrz, w ścianę lub po ścianie – drzwi można otwierać drzwi na wiele sposobów. – Wszystko zależy od tego, czy np. ktoś jest prawo, czy leworęczny oraz czy pomieszczenie jest duże czy małe. Ważne jest również ustawienie mebli – wymienia Adam Hucz, odpowiedzialny za markę drzwi wewnętrznych Invado. – Do małych pomieszczeń zaleca się drzwi przesuwne. Z tym zastrzeżeniem, że te chowane w ścianie muszą być uwzględnione już na etapie projektu pomieszczenia. System naścienny można natomiast montować później – zaznacza.

Niewątpliwą zaletą systemów przesuwnych jest oszczędność miejsca. – Nie potrzebują odpowiedniego promienia do otwarcia skrzydeł, jak to jest w przypadku drzwi uchylnych. Warunkiem przy drzwiach naściennych przesuwnych jest pozostawienie wolnego miejsca na ścianie, po której przesuwane są drzwi – mówi A. Hucz.

Rozwiązaniem pośrednim, które również pozwala zaoszczędzić miejsce, są drzwi łamane (skrzydło łamane jest w połowie lub innych proporcjach) bądź mniej popularne – harmonijkowe (złożone z wąskich paneli połączonych elastycznym materiałem).

Jednak wciąż najbardziej popularne w mieszkaniach są drzwi uchylne. Jednoskrzydłowe mają rozmiary: 60, 70, 80, 90, 100 i 110 cm. Dwuskrzydłowe drzwi standardowo osiągają szerokość 120, 140 lub 160 cm.

Zobacz również: Drzwi przeszklone w aranżacji wnętrz mają wiele twarzy 

Wybrać można też spośród wypełnienia skrzydeł drzwiowych. Do wyboru są m.in. skrzydła pełne bądź z przeszkleniami. Najczęściej wykonuje się je z drewna lub płyt MDF/HDF. Drzwi mogą być okleinowane lub fornirowanych. W zależności od montażu zawiasów, otwierają się w prawo (zawiasy z prawej strony, otwiera się je prawą ręką – do siebie) lub w lewo (zawiasy z lewej strony, otwiera się je ręką lewą, preferowane przez osoby leworęczne). Drzwi można otwierać do wewnątrz lub na zewnątrz. Wszystkie te aspekty powinno się uwzględniać przy aranżacji wnętrza.

A co z drzwiami do łazienki? Powinny one otwierać się na zewnątrz. Ważne jest, aby nie blokowały przejścia w przedpokoju i nie kolidowały z otwartymi szafkami w łazience. Drzwi łazienkowe powinny strzec intymności domowników. Muszą być wyposażone w odpowiedni zamek. Najodpowiedniejszy będzie model, który da się otworzyć również od zewnątrz – w razie sytuacji awaryjnej. Ich zadaniem jest również zapewnienie odpowiedniej wentylacji w łazience. W tym celu stosuje się tuleje lub kratki wentylacyjne na dole skrzydeł. Czasami też skrzydło drzwiowe jest przycięte od dołu, by utworzyła się szczelina między podłogą i drzwiami.

Sposób konserwacji i czyszczenia drzwi wewnętrznych

Wszystko zależy od materiału, z którego są zrobione drzwi. Skrzydła drewniane należy czyścić specjalnymi preparatami do drewna. Mniej więcej co trzy, cztery lata należy odnawiać ich powłokę poprzez malowanie lub lakierowanie. Drzwi okleinowane i fornirowane o konstrukcji opartej o płyty MDF lub HDF wystarczy czyścić wodą z domieszką łagodnego detergentu. Nie można w tym przypadku stosować środków silnie żrących oraz zawierających alkohol. Kiedy dojdzie do niewielkich uszkodzeń, można je zamaskować odpowiednią pastą lub markerem. Przy dużych uszkodzeniach niezbędna jest wymiana całej okleiny.

Wytrzymałość drzwi

Obecnie najbardziej popularne są skrzydła wykonane z płyt MDF i HDF.
Płyta MDF powstaje w wyniku sprasowania włókien drzewnych z dodatkiem organicznych związków łączących i utwardzających w warunkach wysokiego ciśnienia i temperatury. W porównaniu do drewna, nie zawiera charakterystycznych dla niego wad: pęknięć, sęków czy żywic. Ma jednorodną gęstość, dzięki czemu łatwo poddaje się obróbce.
Płyta HDF (Hight Density Fibreboard) jest twardsza niż MDF. Jest to płyta pilśniowa formowana na sucho z włókien drzewnych. Charakteryzuje się dużą odpornością na odkształcenia.

Ważnym elementem solidności i stabilności drzwi są również zawiasy. W zależności od producenta i modelu, montuje się dwa lub trzy zawiasy.

– W przypadku zawiasów z regulacją 3D jest możliwość regulowania wzajemnego położenia skrzydełek w trzech płaszczyznach. Dzięki temu możemy drzwi podnieść, obniżyć, docisnąć bliżej ościeżnicy bądź odcisnąć – tłumaczy ekspert. – Zawiasy mają również podwójne trzpienie, dzięki czemu są mocniejsze od standardowo stosowanych oraz zapewniają lepszą nośność i stabilność drzwi – podkreśla.

Przed podjęciem decyzji o kupnie drzwi, warto mieć wstępnie rozplanowany rozkład wyposażenia danego wnętrza. Dzięki temu łatwiej jest dobrać odpowiedni rodzaj skrzydeł, ich rozmiar oraz wzór. Można także sprawdzić pomysł na wnętrze, dokonując wizualizacji w jednym z bezpłatnych programów aranżacyjnych, które dostępne są w internecie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom