Łatwo powiedzieć, a trudniej samodzielnie wykonać montaż drzwi w domu. Zobacz wskazówki dla domowych majsterkowiczów.
Zobacz również: Jak wybrać drzwi wewnętrzne
Przymierzając się do wymiany lub montażu nowych drzwi wewnętrznych
Na początku dokładnie mierzymy miejsce, w którym będziemy osadzać drzwi. Możemy wymienić zarówno ościeżnicę wraz ze skrzydłem drzwiowym, jak i dopasować drzwi do futryny zamontowanej wcześniej. Jednak w drugim przypadku pamiętajmy o dokładnym zmierzeniu odległości między zawiasami. Zwymiarujmy też blachę zaczepową, w którą wchodzi zamek.
Dopasowane szerokości
Gdy znamy szerokość i wysokość otworu w ścianie, to dobieramy właściwą szerokość ościeżnicy i skrzydła drzwiowego. Do wyboru mamy typowe rozmiary drzwi: 60, 70, 80, 90 cm lub na zamówienie niestandardowe. Najczęściej niestandardową szerokość i wysokość mają drzwi techniczne przeciwpożarowe (EI30, EI60).
Skrzydło drzwiowe prawe czy lewe?
W zależności od rodzaju pomieszczenia decydujemy, w którą stronę drzwi będą się otwierać, na zewnątrz czy do wewnątrz, a więc czy będą „prawe" czy „lewe". Prawe skrzydło to takie, które ma zawiasy po
prawej stronie, gdy otwieramy je do siebie (skrzydło otwiera się przeciwnie do ruchu wskazówek zegara).
Lewym skrzydłem nazywamy natomiast takie, w którym zawiasy są po stronie lewej, gdy skrzydło otwieramy w swoim kierunku.
Ważne! Pomieszczenie będzie funkcjonalne, jeśli pozostawimy wolną przestrzeń na
swobodne otwieranie drzwi. Warto więc zwrócić uwagę na ustawienie mebli. Pomyślmy również o rozmieszczeniu włączników światła – by po montażu nowego skrzydła nie chowały się one za drzwiami, bo to utrudni włączanie i wyłączanie światła w pomieszczeniu.
Wybór ościeżnicy – lepsza stała czy regulowana?
Jeśli wymieniamy drzwi wraz z ościeżnicą, w zależności od grubości muru możemy wybierać między, ościeżnicami stałymi o szerokości 90 mm oraz regulowanymi o minimalnym zakresie regulacji 75 mm, a
maksymalnym 360 mm (zakres ten zmienia się co 20 mm).
Zaletą ościeżnicy stałej jest możliwość jej montażu tam, gdzie nie ma możliwości użycia listew wykończeniowych czy opasek (przy prostopadłym łączeniu ścian). Ościeżnice regulowane są natomiast łatwe w montażu. Dodatkowo ich konstrukcja jest nowoczesna i estetyczna.
W zależności od tego, czy zdecydowaliśmy się na montaż drzwi prawych, czy lewych, ościeżnica musi już zawierać zawiasy zamontowane po właściwej stronie.
Wybór modelu i dekoru skrzydła drzwiowego
Zanim kupimy drzwi musimy też zdecydować się na dany model i dekor skrzydła drzwiowego. Wygląd drzwi powinien pasować do mieszkania lub domu. Pamiętajmy, że drzwi jako element wykończenia wnętrz ma służyć przez wiele lat. Nad zakupem odpowiedniego modelu warto zastanowić się dłużej.
Od czego zacząć montaż drzwi
Ważne! Podczas montażu należy postępować zgodnie z wytycznymi producenta w załączonej instrukcji. Pierwszym krokiem jest montaż ościeżnicy. Potrzebne nam będą:
- narzędzia – młotek i śrubokręt (wkrętak),
- szybkoschnący klej montażowy do drewna,
- pianka montażowa,
- kliny i listwy rozporowe,
- kołki rozporowe,
- dyble stalowe,
- poziomnica.
Elementy ościeżnicy łączymy klejem montażowym. Robimy to zawsze w pozycji poziomej, układając elementy na podłodze. Zmontowaną ościeżnicę należy pozostawić do wyschnięcia kleju na około jedną godzinę. Następnie osadzamy ją w otworze drzwiowym używając klinów i zestawu listew rozporowych. W tak przygotowanej ościeżnicy można już zawiesić skrzydło drzwiowe, by ostatecznie dokładnie je dopasować.
Następnie montujemy ościeżnicę na stałe do ściany za pomocą kołków lub dybli. Szczeliny między ścianą a ościeżnicą wypełniamy pianką montażową. Należy również pamiętać o uszczelnieniu silikonem styku ościeżnicy z podłogą. W przypadku montażu ościeżnicy stałej można także zastosować listwy ozdobne.
Warto wiedzieć
Zanim przystąpimy do montażu drzwi, dokładnie zapoznajmy się z instrukcją montażu ościeżnicy oraz warunkami gwarancji. Unikniemy wówczas sytuacji, w których możemy stracić gwarancję na dany produkt.
Liczba zawiasów drzwiowych
Klasyczne skrzydła drzwiowe, których wypełnione stanowi tzw. „plaster miodu" mają dwa zawiasy. Jednak coraz częściej stosowane są drzwi wzmocnione wypełnione płytą wiórowo-otworową. Wszystko po to, aby poprawić walory akustyczne pomieszczenia. Takie skrzydła, jak również te o niestandardowej szerokości np. 100 cm czy 110 cm wymagają mocowania na trzech zawiasach.
Są również skrzydła drzwiowe standardowo wyposażone w trzy zawiasy. W takich przypadkach należy pamiętać o zakupie ościeżnicy z taką samą liczbą zawiasów. Aby mieć pewność, że drzwi zostały właściwie osadzone, konieczne jest dokładne wyregulowanie zawiasów. Robi się to odkręcając i dokręcając zawiasy do skrzydła czy ościeżnicy oraz, przekręcając je w lewo lub w prawo.
Dodatki drzwiowe do wyboru
Należy pamiętać, że skrzydła drzwiowe to nie wszystko, w zależności od potrzeby i rodzaju pomieszczenia powinniśmy dobrać odpowiednie klamki, gałki, tuleje lub podcięcie wentylacyjne czy nakładki ozdobne na
zawiasy. Aby uchronić ścianę przed zniszczeniem spowodowanym częstym otwieraniem drzwi, pamiętajmy także o odbojnikach.
Drzwi najlepiej montować po zakończeniu wszystkich prac remontowych
Remontując mieszkanie pamiętajmy, by montaż wewnętrznych skrzydeł drzwiowych i ościeżnic robić, gdy zakończą się wszelkie tzw. prace mokre. Należą do nich m.in: tynkowanie, robienie wylewki, układanie płytek. Nie zniszczymy i nie zabrudzimy skrzydeł drzwiowych i ościeżnic.
Optymalna temperatura powietrza w remontowanym pomieszczeniu powinna wynosić powyżej +18°C, zaś wilgotność nie może przekroczyć 60%.
Koniec hotelu Marriott w Warszawie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?