Spis treści
Prosty trik na ustawienie kuchni, czyli trójkąt roboczy
Podczas urządzania kuchni podstawową sprawą jest rozmieszczenie blatów oraz sprzętów AGD, takich jak lodówka, kuchenka, piekarnik, zmywarka, trzeba też znaleźć miejsce na zlewozmywak. Miejsce tego ostatniego najczęściej wyznacza instalacja wodno-kanalizacyjna. Trzeba więc się zająć rozmieszczeniem pozostałych elementów. Okazuje się, że to zadanie ułatwi zachowanie tak zwanego trójkąta roboczego (lub ciągu kuchennego), bo przecież chodzi o to, żeby kuchnia była funkcjonalna i wygodna. Taka może być bez względu na wielkość pomieszczenia, bo źle ustawiona, nawet najbardziej przestronna może być niewygodna. Trik na ustawienie kuchni jest prosty.
Zwróć uwagę na kolejność prac w kuchni
Na początek warto sobie uświadomić, że w kuchni czynności wykonujemy w określonej kolejności i z nią wiążą się strefy funkcjonalne kuchni, nawet niewielkiej:
- najpierw przynosimy i wypakowujemy zakupy – część z nich znajdzie się w lodówce, część w szafkach, to strefa przechowywania;
- następnie produkty przed przyrządzeniem wyjmujemy z lodówki i myjemy lub czyścimy – działamy w strefie zmywania,
- potem przygotowujemy i gotujemy lub pieczemy potrawy, to strefa gotowania. Z niej często wracamy do strefy zmywania, odkładając naczynia, myjąc używane noże, deski itp.
W tej kolejności ustaw sprzęty AGD. To cała tajemnica trójkąta
Taka kolejność działań wpływa na optymalne ustawienie sprzętów w kuchni. Główne elementy strefy przechowywania, zmywania i gotowania, powinny wyznaczać wierzchołki trójkąta – to właśnie ten tajemniczy trójkąt roboczy.
- lodówka, a najlepiej również szafki, w których przechowujemy jedzenie, powinny się znaleźć w jednym miejscu,
- w ich pobliżu warto umieścić zlewozmywak. Między lodówką a zlewem powinien być blat, na który odłożymy produkty i naczynia. Przy zlewie najlepiej zainstalować zmywarkę – to wygodne zarówno jeśli chodzi o kuchenne prace, jak i podłączenie zmywarki do wody i odpływu,
- w dalszej kolejności powinna się znaleźć strefa gotowania – również powinna być oddzielona blatem – z kuchenką lub płytą grzewczą, piekarnikiem czy mikrofalą.
Taki układ sprawi, że nie będziemy chodzić niepotrzebnie, np. od lodówki do zlewu, mijając kuchenkę, żeby potem znów do niej wrócić. Nawet w małych kuchniach, gdzie odległości są symboliczne, na dłuższą metę jest to niewygodne.
Zobacz: Pomysł na szybką i tanią renowację mebli kuchennych. Zrób to sam
Trójkąt roboczy: przykłady ustawienia kuchni
W praktyce z kształtem trójkąta roboczego bywa różnie, bo wszystko zależy od tego, czy meble i sprzęty kuchenne mamy ustawione w jednej linii, w kształt litery L, U, albo znajdują się pod przeciwległymi ścianami.
Jeśli zabudowa kuchenna jest w jednej linii – jak to często się zdarza w aneksach kuchennych, trójkąt roboczy będzie… linią prostą. Przy kuchni o układzie L na jednej ścianie może się znaleźć lodówka i zlew lub zlew i kuchenka. Przy zabudowie kuchennej w układzie U, każdy element można umieścić w osobnej części. W kuchniach z wyspą można na niej umieścić zlewozmywak lub płytę grzewczą.
W trójkącie roboczym w kuchni najważniejsza jest kolejność: lodówka w pobliżu zlewozmywaka, dalej strefa gotowania. Najmniejsze odległości powinny dzielić strefę przechowywania i zmywania oraz zmywania i gotowania. Największa: strefę przechowywania i gotowania.