Czy Polacy przegrzewają swoje mieszkania?

redakcja.regiodom, Oferteo.pl
Czy Polacy przegrzewają swoje mieszkania? Czy Polacy przegrzewają swoje mieszkania?
Czy Polacy przegrzewają swoje mieszkania? Czy Polacy przegrzewają swoje mieszkania? sxc.hu
Połowa Polaków utrzymuje w swoich mieszkaniach i domach temperaturę co najmniej 22 stopni Celsjusza. Im wyższa temperatura, tym wyższe koszty, które zależą również od ogrzewanej powierzchni – wynika z ankiety przeprowadzonej przez serwis Oferteo.

Jak pokazuje opracowana przez Oferteo.pl ankieta, respondenci starają się najczęściej utrzymać w swoim mieszkaniu temperaturę 22°–23°C (31,7%) lub nieco niższą 21°–22° (26,3% respondentów). Co ciekawe, jedynie 18,5% respondentów utrzymuje zalecaną temperaturę 20°C (tyle wynosi norma dla pomieszczeń przeznaczonych do stałego przebywania ludzi). Przegrzewanie mieszkania nie tylko może niekorzystnie wpływać na nasze zdrowie i wzmagać podatność na infekcje, ale również znaczenie podwyższać koszty ogrzewania.

Zobacz też: Polak opracował rewolucyjną metodę ogrzewania domów energią słoneczną 

Wydatek rzędu 2–3 tysięcy rocznie

Z analizy wynika, że ogrzanie mieszkania o powierzchni 50 mkw najczęściej wiąże się z wydatkiem rzędu 1–2 tysięcy złotych rocznie. Utrzymanie 100-metrowego domu lub mieszkania to koszt 2–3 tysięcy złotych, czyli tyle, ile wynosi średnia miesięczna pensja krajowa netto.

Króluje ekogroszek

Najpopularniejszym rodzajem opału jest ekogroszek, który do ogrzewania domu lub mieszkania wykorzystuje 39,1% badanych. Na kolejnych miejscach plasuje się węgiel kamienny (17,5%), pellet (17,1%) oraz drewno (16%). W przypadku opału na wagę, kupujący zamawiają zazwyczaj 2–3 tony (25,9%), nieco mniej zamawia 3–4 tony (18%) lub 5–10 ton (15% zapytań). Ponad połowa zamawiających drewno potrzebuje ilości mniejszej niż 10 m3 (54,7%).

Zobacz też: Jak wykorzystać kominek do ogrzewania domu. Poradnik 

Dostawca z dobrą ceną

Kluczowym czynnikiem decydującym o wyborze dostawcy opału jest cena – wskazało na nią 34% ankietowanych przez. Znaczenie ma również wygoda dostawy – zapewnienie jej przez sprzedawcę (21%) lub bliskość składu od domu czy mieszkania (10%). 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom