Spis treści
Czosnek niedźwiedzi zjesz wiosną, ale musisz go posadzić jesienią
Liście czosnku niedźwiedziego można jeść na różne sposoby, a mają nie tylko lubiany przez wielu smak czosnku (choć bez jego ostrości), ale też dużo składników cennych dla zdrowia.
Czosnek niedźwiedzi to wiosenny przysmak i przeważnie myślimy o nim wiosną. Właśnie wtedy pozyskuje się jego liście – od kwietnia do maja/czerwca. Są one najsmaczniejsze, zanim roślina zacznie kwitnąć. Potem stają się łykowate i mniej aromatyczne, a w końcu żółkną i zanikają. Jednak jeśli chcemy mieć czosnek niedźwiedzi w ogrodzie, musimy o to zadbać jeszcze jesienią.
Dlaczego warto mieć czosnek niedźwiedzi w ogrodzie?
Poza wygodą związaną z tym, że mamy roślinę na wyciągnięcie ręki i w dodatku wiemy, a jaki sposób została wyhodowana (np. bez chemii), jest jeszcze jeden bardzo poważny argument, przemawiający za uprawą czosnku niedźwiedziego. Ta roślina jest pod częściową ochroną, a zbierać ją można tylko na terenie trzech województw, w dodatku mając odpowiednie pozwolenie. Jego liście trudno też kupić (również one muszą pochodzić z legalnych zbiorów, o czym warto pamiętać).
Dziko rosnącego czosnku nie można też „przesadzać” do ogrodów, natomiast można kupić jego nasiona i cebulki, a już od najbliższej wiosny cieszyć się zbiorami z własnego ogrodu (te nie podlegają żadnym ograniczeniom).
Kiedy i jak sadzić czosnek niedźwiedzi?
Jeśli chcemy mieć czosnek niedźwiedzi w ogrodzie, najłatwiej posadzić jego cebulki. Pamiętaj, że muszą pochodzić z legalnego źródła. Cebulki czosnku niedźwiedziego są dość wąskie i mają wydłużony kształt. W dolnej części jest widoczna słabo zaznaczona piętka, z pozostałościami korzonków. Sadzi się je na głębokości około 5 cm. Najlepszy termin na sadzenie czosnku niedźwiedziego to od końca sierpnia do października.
Kiedy siać czosnek niedźwiedzi?
Czosnek niedźwiedzi można też uprawiać z nasion. Najlepiej kupić je w sklepie ogrodniczym, gdzie otrzymamy nasiona przygotowane do siewu. Są one dość duże, czarne o kulistym, ale niezbyt regularnym kształcie. Wysiewa się je nieco później niż sadzi cebulki, bo w październiku, a nawet listopadzie. Jednak nie czekajmy z siewem do wiosny, bo nasiona muszą przejść okres przechłodzenia.
Gdzie siać i sadzić czosnek niedźwiedzi?
Czosnek niedźwiedzi ma inne wymagania niż np. czosnek zwyczajny. W naturze ta roślina występuje w widnych lasach i takie warunki powinniśmy zapewnić naszym roślinom. Nie sadźmy go, ani nie siejmy w nasłonecznionych miejscach, tylko w lekkim cieniu, najlepiej pod drzewami i krzewami, które zrzucają liście na zimę. Czosnek musi mieć żyzną, próchniczą i lekko wilgotną ziemię o lekko kwaśnym odczynie. Miejsce pod czosnek niedźwiedzi przekopmy z kompostem i ziemią liściową. Dobrym zwyczajem jest też pozostawianie opadłych liści, w miejscu, gdzie zakładamy naszą „plantację” czosnku. Zapewnią one odpowiednią strukturę ziemi, a ochronią też cebulki przed mrozem (to roślina odporna, lecz w naturze zimuje pod okryciem z liści).
O czym pamiętać, uprawiając czosnek niedźwiedzi?
W dobrych warunkach czosnek sam chętnie rozrasta się i rozsiewa, więc po kilku latach z paru cebulek lub paczki nasion, możemy mieć ładne poletko czosnku. Pamiętajmy jednak, by dać roślinie czas. Kiedy wyrośnie, nie ścinajmy wszystkich liści, bo one muszą odżywić cebulki. Jeśli nasze zbiory będą zbyt intensywne, osłabimy rośliny, które po kilku sezonach mogą zamrzeć.
Natomiast nie przejmujmy się tym, jeśli około czerwca liście zaczną żółknąć i zamierać. To normalne zjawisko. Znikną całkowicie latem, a pojawią się kolejnej wiosny.