Czas na wiosenną reaktywację. Ogrodnicy budzą się z zimowego snu

Ewa Wieczorska, GARDENA
Czas na wiosenną reaktywację. Ogrodnicy budzą się z zimowego snuCzas na wiosenną reaktywację. Ogrodnicy budzą się z zimowego snu
Czas na wiosenną reaktywację. Ogrodnicy budzą się z zimowego snuCzas na wiosenną reaktywację. Ogrodnicy budzą się z zimowego snu GARDENA
Dni powoli stają się wyraźnie dłuższe, a na zewnątrz pojawia się coraz więcej światła. Ziimowy letarg odchodzi w niepamięć. Ożywają również nasze rośliny, dzięki energii, która pozwala im funkcjonować.

Po długiej i mroźnej zimie trzeba postarać się o przywrócenie ogrodowi dobrej kondycji. Wszystko po to, by cieszyć się pięknem swojego ogrodu przez cały sezon. Zobacz, jak skutecznie i szybko przywrócić ogrodowi dobrą kondycję.

Zobacz również: Jak przygotować po zimie kosiarkę do pracy w ogrodzie?

Śnieg zostawia po sobie nie małe spustoszenia. Pierwszym krokiem jest ustalenie planu działania, który dobrze wykonany, przyniesie zamierzone efekty. Na początku trzeba uzupełnić ewentualne braki w środkach czystości i podstawowym sprzęcie. Jeśli dodatkowo planujemy zakup nowych roślin, to również jest godne zaplanowania.

Brudne zamień na czyste

Widok brudnych okien, tarasów i mebli ogrodowych warto zamienić na czyste i lśniące tak, by ogród napawał optymizmem. Gdy uda się przebrnąć przez mycie okien, warto zwrócić uwagę na podjazd, taras i altankę, jeśli wymagają renowacji. Drewniane konstrukcje wymagają impregnacji z użyciem specjalnych środków pielęgnacyjnych. Kiedy na ich powierzchniach pojawią się zielone naloty w postaci glonów lub mchów i białe wykwity solne, w niektórych przypadkach wystarczy szczotka i strumień wody. Do odświeżania mebli najlepiej użyć delikatnych środków czyszczących.

Rośliny ogrodowe potrzebują pielęgnacji

Zanim nasza trawa po zimie zacznie rosnąc, warto ją odmłodzić i pobudzić jej wzrost m.in. poprzez wertykulację, czyli pionowe nacięcia mające na celu usunięcie martwych źdzbeł. Kiedy ziemia wyschnie nadchodzi pora na jej ulepszenie - w tym przypadku spulchnienie, a to sprzyja jej napowietrzaniu. Warto pamiętać, iż dla roślin taka wymiana gazów jest niezwykle ważna.

Czytaj też: Jak zaprojektować ogród?

Szklarnia domem dla roślin

Warto odpowiednio wietrzyć szklarnię. Rośliny schowane przed mrozami są w dobrej kondycji, jednak im cieplej tym większą uwagę trzeba zwrócić na dostarczenie im świeżego powietrza. Wtedy rośliny wypuszczą dorodne owoce i szybko urosną.

Szczególnej opieki mogą wymagać również największe okazy, które znajdują się w ogrodzie. Choć mamy jeszcze czas na przycinanie drzew i krzewów to warto pamiętać o tym, by zabiegów takich jak usuwanie gałęzi nie należy już przeprowadzać.

Puszczaj oczko

Warto ocenić stan oczek wodnych i uprzątnąć wszelkie uschnięte i martwe rośliny. Takim działaniem można zapobiec rozwojowi glonów i zrobić miejsce młodym pędom.

Polecamy: Które drzewa i krzewy warto mieć na działce
– Często po zimie na dnie oczek zalega też warstwa mułu i liści. Jeżeli pływają w nich ryby, zaczekajmy z takimi pracami aż temperatura wzrośnie do ok. 10 stopni Celsjusza. Wcześniejsze ich niepokojenie może odbić się na kondycji, jeśli są jeszcze niedostatecznie rozbudzone i osłabione – radzi Jarosław Soboń, ekspert marki GARDENA.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom