Czad - symulacja strefy zadymionej. Zobacz, jak to wygląda (ZDJĘCIA)

Katarzyna Piojda
Strefa zadymiona Symulacja strefy zadymionej.
Strefa zadymiona Symulacja strefy zadymionej. PSP Toruń
Około 2 tysięcy Polaków co roku zostaje podtrutych przez czad - takie są najnowsze dane Państwowej Straży Pożarnej. Zobacz, jak wygląda sytuacja w strefie zadymienia.

Czad to cichy zabójca. Nawet strażacy mówią, że najgorszy z możliwych zabójców. – To dlatego, że pojawia się nagle, często wtedy, gdy domownicy śpią – mówi mł. bryg. Małgorzata Jarocka-Krzemkowska, rzecznik Państwowej Straży Pożarnej w Toruniu.

Objawy można pomylić ze zmęczeniem. – Zaczyna się od złego samopoczucia, człowiek jest senny – dodaje pani rzecznik. – Dochodzą wymioty, bóle głowy. Człowiek może stracić przytomność i już nigdy się nie obudzić.

Sprawdź, czym palisz i w czym palisz

Rozpoczął się sezon grzewczy i nie tylko strażacy apelują o bezpieczeństwo. Ważne jest nie tylko to, czym się pali w piecu, ale także, jaki jest stan techniczny pieca i przewodów. O tym, jak niektórzy lekceważą sprawę, świadczą dramatyczne statystyki. – Z najnowszych wynika, że rocznie około 2 tysięcy osób w Polsce zostaje podtrutych przez czad – informuje Jarocka-Krzemkowska. – Jest też około 100 ofiar śmiertelnych.

Przerażające statystyki

Statystyki te dotyczą jedynie sezonu grzewczego. Strażacy określili sezon umownie: od 1 września do 31 marca następnego roku. Co roku strażacy (i często też pogotowie ratunkowe) w kraju podejmują ponad 10 tysięcy interwencji w związku z ulatnianiem się czadu lub podejrzeniem ulatniania się. Teraz ratownicy mają pełne roboty. To dlatego wychodzą do ludzi i ich przestrzegają przed zagrożeniem, jakie niesie czad.

Przeczytaj też:Jak często i komu zlecać przegląd kotła 

Kup sobie czujnik czadu

– Dla osób w wieku 60+, przygotowaliśmy i przeprowadziliśmy cykl wykładów dla słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku na różnych uczelniach – kontynuuje rzeczniczka. – Wykłady dotyczyły zagrożenia pożarem w mieszkaniu i zatrucia czadem. Namawiamy tym samym do instalowania w mieszkaniach czujników czadu i dymu. Uczestnicy naszych zajęć, po kilkanaście osób,  mieli okazję wylosować takie urządzenia. Strażacy oferowali także montaż czujnika.

Strefa zadymienia

Podobne akcje profilaktyczne są organizowane w całej Polsce. Często przy okazji są pokazy. – U nas wykładom towarzyszyła część praktyczna. To był specjalny namiot ze strefą zadymioną, czyli symulacja warunków pożaru – mówi dalej rzeczniczka. – Każdy, kto chciał, mógł przejść przez strefę i pobyć w zadymionym miejscu.  

Warto wiedziećJak wietrzyć mieszkanie zimą 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Koniec hotelu Marriott w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom