Co zawierają napoje energetyczne i jak wpływają na nasz organizm (WIDEO)

redakcja.regiodom
Napoje energetyczne to sam cukier?Napoje energetyczne można spożywać, ale z rozwagą. Nie traktujmy ich jak soku, czy oranżady. "Energetyki" pijmy, gdy jest to faktycznie potrzebne i w żadnym razie niełączny ich z alkoholem.
Napoje energetyczne to sam cukier?Napoje energetyczne można spożywać, ale z rozwagą. Nie traktujmy ich jak soku, czy oranżady. "Energetyki" pijmy, gdy jest to faktycznie potrzebne i w żadnym razie niełączny ich z alkoholem. TVN Meteo Active/x-news
Napoje energetyczne mają w swoim składzie całą tablicę Mendelejewa, a do tego w jednej puszcze takiego drinka może być aż siedem łyżeczek cukru. To właśnie ta glukoza, a nie zawarta w napoju kofeina i tauryna, daje nam zastrzyk energii.

W napojach energetycznych nie znajdują się substancje, które uzależniają, jednak mogą one predysponować do przyzwyczajenia. 

Kilka skutków ubocznych, które mogą wystąpić po spożyciu napoju energetycznego:

  • przyspieszenie czynności serca,
  • zaburzenia rytmu serca,
  • zaburzenia elektrolitowe w organizmie (napoje energetyczne mają działanie odwadniające).

Uwaga! "Energetyków" nie można łączyć z alkoholem, ponieważ wtedy mogą stanowić zagrożenie dla życia. To wynik tego, że alkohol rozszerza naczynia, a kofeina zawarta w napoju podnosi ciśnienie – co prowadzi do zaburzeń rytmu serca. Ponadto niektóre substancje zawarte w "energetykach" przyspieszając metabolizm alkoholu dają wrażenie mniejszego upicia się. Niestety to poczucie, że możemy wypić jeszcze dużo alkoholu, jest błędne, gdyż jego stężenie w naszym organizmie jest ogromne. Ponieważ zdarzały się wypadki śmiertelne, dlatego przestrzegamy przed łączeniem napojów energetycznych z alkoholem.

Napoje energetyczne budzą spory sprzeciw dietetyków. Są kraje, w których ich sprzedaż została zabroniona. Nie znajdziemy ich między innymi na sklepowych półkach w Belgii, Islandii i Norwegii. 

Zobacz również: Jak zaskoczyć gości oryginalnym drinkiem 

W żadnym razie napojów energetycznych nie powinny spożywać dzieci, ponieważ może skończyć się to wymiotami i bólami brzucha.

Magdalena Siuba-Strzelińska opowiada o "energetykach" i substancjach, jakie są w nich zawarte. Dowiedz się, które z nich są szkodliwe i do czego może prowadzić ich spożywanie.

Źródło: TVN Meteo Active/x-news 

Czy powinniśmy pić napoje energetyczne?

Dietetyczka bardziej poleca filiżankę kawy. Dlaczego?

Źródło: TVN Meteo Active/x-news 

Jeżeli musimy się "doenergetyzować" na przykład w czasie jazdy samochodem lub podczas nauki, powinniśmy się dotlenić – wyjdźmy więc na krótki spacer. To bardzo często wystarczy, by nasz umysł się "obudził". Niestety najczęściej rezygnujemy z tego i otwieramy puszkę z "energetykiem", bo tak jest łatwiej i kosztuje to nas mniej wysiłku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom