Co ląduje w domowych toaletach? Resztki jedzenia, zabawki, podpaski, a nawet... materiały budowlane

Agnieszka WITCZAK [email protected]
Co ląduje w domowych toaletach? Resztki jedzenia, zabawki, podpaski, a nawet... materiały budowlaneCo ląduje w domowych toaletach? Resztki jedzenia, zabawki, podpaski, a nawet... materiały budowlane
Co ląduje w domowych toaletach? Resztki jedzenia, zabawki, podpaski, a nawet... materiały budowlaneCo ląduje w domowych toaletach? Resztki jedzenia, zabawki, podpaski, a nawet... materiały budowlane Łukasz Wójcik
Resztki zupy, obierki z ziemniaków, kości z kurczaka, a nawet pluszowego misia i gruz remontowy - to wszystko wrzucają do swoich toalet mieszkańcy radomskich blokowisk.

O tym, że toaleta przez mieszkańców blokowisk traktowana jest często niczym śmietnik, nagminnie przekonują się służby techniczne radomskich spółdzielni mieszkaniowych.

Zobacz też: Zdecydowałbyś się skorzystać z takiej toalety? 

- Nie ma dyżuru by ktoś nie dzwonił z prośbą o pomoc. Niedawno otrzymaliśmy sygnał od młodej kobiety. Mieszka na czwartym piętrze i zapchała się jej toaleta. Nieczystości wypływały na wierzch, ona przepychała, ale to nie dawało rezultatu. W końcu problem odczuli sąsiedzi z dolnych pięter. Na miejscu okazało się, że wszystkiemu winien był pampers – opowiadają pracownicy spółdzielni „Budowlani" w Radomiu. Takie sytuacje jak mówią prezesi radomskich spółdzielni mieszkaniowych, to norma.

W SEDESIE RESZTKI Z OBIADU I PODPASKI

- W toaletach lądują kości z drobiu, warzywa, obierki z ziemniaków, resztki zupy, podpaski a także zabawki. Gdy ekipa przyjeżdża na miejsce i wyciąga nieczystości lokatorzy próbują się tłumaczyć, winę zrzucają na małe dzieci. Jeśli zapcha się przy syfonie zlewu, czy przy ujściu przy wannie, to wystarczy wszystko rozkręcić i oczyścić, ale gdy zator powstaje w pionie, to sam lokator nie poradzi – mówi Kazimierz Woźniak, prezes Spółdzielni Budownictwa Mieszkaniowego „Łucznik" w Radomiu.

Ta spółdzielnia jak również inne w naszym mieście dysponuje sprężynami elektrycznymi. Przy ich użyciu możliwe jest usunięcie nawet najbardziej opornych korków. Wiele problemowych sytuacji jak mówi prezes Woźniak wynika z zaniedbania mieszkańców.

- Niedawno pewien lokator robił remont i klej do glazury który mu zbywał wlał do sedesu – opowiada nasz rozmówca.

Zobacz też: Kanalizacja niskoszumowa: sposób na walkę z hałasem z rur 

Okazuje się niektórych problemów można byłoby uniknąć gdyby nie wzmożona oszczędność lokatorów i brak wyobraźni.

OSZCZĘDZAMY NA CIEPŁEJ WODZIE

- Oszczędzają na ciepłej wodzie. Naczynia zmywają w zimnej bo jest taniej, później zaś nie spłukują zlewu gorącą wodą. A trzeba pamiętać, że jeśli tłuszcz nie rozpuści się w rurach a zbije w twardy korek, osiądą na nim włosy i inne nieczystości, to zapchanie gwarantowane – mówi prezes spółdzielni „Łucznik".
Mieszkańcy nie zdają sobie sprawy, że resztki jedzenia wrzucane do toalet wabią szczury.

- Moja znajoma kiedyś omal nie dostała zawału. Chciała usiąść na sedesie z którego wychodził szczur. Do tej pory ma stres, gdy korzysta z toalety. Okazało się, że w bloku w którym mieszkała ludzie do sedesu wywalali wszystko co się da: ziemniaki z obiadu, oberki z warzyw – opowiada jedna z radomianek.

- Problemu ze szczurami na szczęście nie mamy. Zlikwidowaliśmy większość zsypów w wieżowcach, systematycznie przeprowadzamy też deratyzację. Mieszkańcy dzięki nowym przepisom zaczęli też segregować śmieci – mówi Jerzy Dąbrowski, wiceprezes do spraw technicznych spółdzielni „Ustronie".

NAJGORZEJ PRZED ŚWIĘTAMI

Lokatorzy tej spółdzielni jak mówi wiceprezes też mają swoje grzeszki. Zdarza się, że do toalet wrzucają resztki jedzenia, włosy, niedopałki, środki higieniczne.

- Najgorzej jest w okresie przedświątecznym. Wtedy to w mieszkaniach robione są porządki, a gospodynie przygotowują potrawy. Te mniej udane zamiast w śmietniku lądują w sedesie – uśmiecha się Jerzy Dąbrowski.

Zobacz też: Sposoby na zatkany odpływ. Poradnik 

Sieć kanalizacyjną „Ustronia" obsługują Wodociągi Miejskie. Gdy dojdzie do zapchania w pionach bloków, poziomach w piwnicach i tak zwanych przykanalikach mieszkańcy proszą o pomoc spółdzielnię. Służby techniczne pracują całą dobę.

Beata Nowak, rzecznik prasowy radomskiego sanepidu: - Toaleta nie jest miejscem na odpady. Jeśli nie przestrzegamy określonych zasad szkodzimy sobie i innym lokatorom. Powstają nieprzyjemne zapachy, osady, możemy zafundować sobie szczury i insekty, a te niosą za sobą przeróżne choroby. Warto systematycznie myć toaletę przy użyciu odpowiednich środków, a także myć dokładnie ręce mydłem. 
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Koniec hotelu Marriott w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom