Chryzantemy – jak pielęgnować te jesienne kwiaty

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
Kolorowe chryzantemyWiele wieków temu Chińczycy wierzyli, że chryzantemy zapewniają im długowieczność i nieśmiertelność. W kulturze tej symbolizowały również nieugiętość. W naszej kulturze chryzantemy uprawiane są ze względu na swoje piękne kwiaty oraz termin kwitnięcia – późną jesienią. W Polsce chryzantemy kojarzą się z żałobą i kupowane są najczęściej, by udekorować nagrobki bliskich.
Kolorowe chryzantemyWiele wieków temu Chińczycy wierzyli, że chryzantemy zapewniają im długowieczność i nieśmiertelność. W kulturze tej symbolizowały również nieugiętość. W naszej kulturze chryzantemy uprawiane są ze względu na swoje piękne kwiaty oraz termin kwitnięcia – późną jesienią. W Polsce chryzantemy kojarzą się z żałobą i kupowane są najczęściej, by udekorować nagrobki bliskich. Melodi2 (morguefile.com)
Chryzantema to kwiat kojarzony z dniem Wszystkich Świętych. Wyjaśniamy, skąd pochodzi, jakie warunki mu sprzyjają, jak o niego dbać.

To roślina z gatunku astrowatych. Na świecie występuje około 50 gatunków chryzantem. – Do najpopularniejszych należą wielkokwiatowe, czyli te mające jeden duży kwiat oraz wielokwiatowe, to znaczy: z wieloma drobnymi kwiatami – informuje Jarosław Mikietyński, ogrodnik z Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, który na temat chryzantem napisał swoją pracę magisterską. – Najpopularniejsze kolory jej kwiatów to niebieskie (fioletowe), białe, kremowe i oczywiście złote.

 Polecamy przeczytać: Kwiaty i krzewy kwitnące jesienią 

Pochodzenie chryzantem

Ta roślina, zwana też dąbkami, ma około 2500 lat, a pochodzi ze Wschodu. – Jest jednym z symboli narodowych Japonii – dodaje Mikietyński. – Ten kwiat, oprócz kwitnącej wiśni, jest głównym symbolem Japonii. Nawet cesarz Japonii posługiwał się pieczęcią w kształcie chryzantemy.

 Poczytaj też: Chryzantemy nie tylko złociste 

Kwitnienie chryzantemy

Chryzantema to kwiat późno kwitnący, może być uprawiana w ogrodzie, na tarasie, balkonie albo w doniczce. Jedne gatunki są jednoroczne. Inne natomiast są wieloletnie. Te pierwsze szybciej kwitną, zwykle pod koniec wakacji. Te drugie za to są często mrozoodporne, a ich kwiaty utrzymują się nawet do połowy listopada.

Okres kwitnienia chryzantem jest naprawdę długi. W odpowiednich warunkach wyglądają pięknie aż do pierwszych przymrozków. Kupując te kwiaty warto wybierać
Okres kwitnienia chryzantem jest naprawdę długi. W odpowiednich warunkach wyglądają pięknie aż do pierwszych przymrozków. Kupując te kwiaty warto wybierać okazy z małą ilością rozwiniętych pąków. Fot. adonyig (Pixabay.com)

– Z reguły jednak okres kwitnienia chryzantem przypada na koniec października i trwa do pierwszych przymrozków – zaznacza ogrodnik z Bydgoszczy. – Jest to roślina lubiąca wilgoć i zacienione miejsca. Potrzebuje krótkich dni, żeby zakwitnąć. To oznacza, że jeśli słońce świeci krócej, niż 12 godzin, to takie warunki sprzyjają chryzantemie i ta zaczyna kwitnąć. Jeśli chryzantema będzie rosła w miejscu nasłonecznionym, także zakwitnie, ale później i już nie tak okazale.

Wymagania glebowe chryzantem

Niektóre odmiany chryzantem mają słabo rozwinięty system korzeniowy ale za to bardzo rozbudowaną część nadziemną. Ta dysproporcja powoduje, że rośliny muszą być sadzone na  żyznej, próchniczej, przepuszczalnej ziemi. Miejsce sadzenia powinno być wcześniej odpowiednio przygotowane. W roku poprzedzającym sadzenie roślin ziemię należy nawieźć obornikiem lub kompostem i głęboko przekopać. Zamiast obornika można zastosować granulat z obornika, biohumus koprolitowy, plonofoskę lub amofoskę. 

Rozmnażanie i przesadzanie chryzantemy

Najlepsze sposoby rozmnażania to te przez sadzonkowanie. – Czyli odrywając fragment rośliny od rośliny matecznej i wsadzając go do doniczki wypełnionej ziemią – tłumaczy Jarosław Mikietyński. – Najlepiej zrobić to w połowie kwietnia, a więc ponad pół roku przed Wszystkimi Świętymi. Sadzonki powinny ukorzenić się w ciągu trzech tygodni. Potem trzeba je systematycznie podlewać i chronić przed wysychaniem oraz chłodem. W tym celu warto zastosować specjalne osłonki. Sadzonki można przesadzić do gruntu mniej więcej pod koniec maja, gdy mamy pewność, że już nie przyjdą przymrozki.

 Warto przeczytać: Kompozycje na groby 

Pielęgnowanie chryzantemy ciętej

Większość chryzantem, sprzedawanych na Wszystkich Świętych, nie nadaje się do uprawy gruntowej. Można jednak przedłużyć żywotność tych kwiatów ciętych. – Końcówki łodyg trzeba skrócić jeszcze o około 2 centymetry. W ten sposób pozbędziemy się wysuszonych brzegów, które nie pobierają wody. Nowe wiązki lepiej będą pobierały wodę, przez co kwiat na dłużej zachowa świeży wygląd – kontynuuje Mikietyński. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom