Dzień Wszystkich Świętych. Kompozycje na groby

Edyta Hanszke
Ozdoby nagrobneWieńce zrobione m.in. z szyszek i kolorowych kwiatów bez dodatku zieleni. (Kompozycja kwiaciarni Zielona Gęś w Opolu)
Ozdoby nagrobneWieńce zrobione m.in. z szyszek i kolorowych kwiatów bez dodatku zieleni. (Kompozycja kwiaciarni Zielona Gęś w Opolu) Edyta Hanszke
Coraz bardziej popularne stają się stroiki w stylu eko. W niektórych państwach zachodnich wnoszenie sztucznych ozdób na cmentarze już jest zakazane.

Floryści mówią, że klienci nierzadko przynoszą zdjęcia nagrobków i proszą o przygotowanie kolorystycznie i rozmiarem dopasowanej kompozycji na Dzień Wszystkich Świętych. To popularne w Polsce święto, w którym odwiedzamy cmentarze i wspominamy zmarłych.

 Zobacz wideo:Jak samemu zrobić wieńce na nagrobki

Popularne w tym roku są kompozycje w stylu eko, czyli zawierające jak najwięcej elementów naturalnych:

  • korę drzew,
  • mech,
  • szyszki,
  • suszone polskie rośliny,
  • suszone egzotyczne kwiaty.

– Proponujemy połączenie tych elementów z kwiatami bez dodatku elementów zielonych – mówi Ewa Bartosiak z kwiaciarni Zielona Gęś Moniki Bębenek w Opolu.

 PolecamyChryzantemy nie tylko złociste 

Ten trend będzie dominował w przyszłości na polskich grobach, bowiem już dziś w niektórych krajach zachodnich nie można ustawiać na cmentarzach sztucznych stroików z powodów ekologicznych – zanieczyszczają środowisko. Zastępuje się je naturalnymi roślinami i kwiatami, a bywa, że także ceramicznymi ozdobami. Na Zachodzie powszechne są także kolumbaria, które wymuszają skromne ozdoby z powodu ograniczonego miejsca.

Nagrobne dekoracje nie tylko kwiatowe

Oprócz kwiatów i elementów ekologicznych dodatkami do stoików nagrobnych mogą być ceramiczne i gipsowe figurki (np. aniołków na groby dziecięce) czy ozdoby z wikliny.

 Zobacz poradnikModne dekoracje na Wszystkich Świętych

Nie bez znaczenia okazuje się kształt stroika na grób:

  • wieniec symbolizuje krąg życie – śmierć, nieskończoność,
  • łuk – to znak obejmowania, przytulania,
  • wodospad – symbol przemijania, ale także pamięci,
  • serce – bliskość, miłość.

Kolorystyka kompozycji jest różnorodna od tej symbolizującej żałobę w Polsce (fiolet, biel, czerń), przez barwy pastelowe, po mocne akcenty np. czerwone.

Tym, którzy decydują się na kompozycje z żywych kwiatów ze względu na niepewną pogodę floryści z Kwiaciarni Zielona Gęś w Opolu polecają chryzantemy, goździki i róże, które pięknie wyglądają nawet zamarznięte.

Ewa Bartosiak zauważa, że coraz częściej rodziny decydują się na tworzenie jednolitych kompozycji na groby z okazji 1 listopada, na które składa się członkowie niż zdobienie grobów w stylu "każdy na własną rękę". – Chodzi o to, żeby wielkość ozdób była dopasowana do wielkości nagrobka i w podobnym stylu – dodaje florystka.

Żeby duże kompozycje wyglądały efektowniej, można je umieścić na podstawie z gipsu albo wikliny.

Warto wiedziećJakie kwiaty na grób wybrać, żeby były trwałe i piękne 

Danuta Mroczek z Kwiaciarni "Zielony Świat" w Opolu mówi, że ruch przed Dniem Wszystkich Świętych zaczyna się już kilka tygodni przed. Kompozycje z kwiatami żywymi sprzedawane są tuż przed, ale warto zamówić je wcześniej, bo może pojawić się problem z dostępem do wybranych kwiatów.

Konkurencją dla tradycyjnych kwiaciarni są sieci handlowe, które w ofercie mają także sztuczne bukiety i żywe kwiaty. Prywatne kwiaciarnie liczą, że znajdą klientelę kusząc ją wyjątkowością oferty, choć za wyższą cenę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom