Chełmno: podatek od nieruchomości pozostanie bez zmian

redakcja.regiodom, Monika Smól, [email protected]
Skarbnik Danuta Brzezińska przekonywała do podwyższenia podatkówSkarbnik Danuta Brzezińska przekonywała do podwyższenia podatków od nieruchomości.
Skarbnik Danuta Brzezińska przekonywała do podwyższenia podatkówSkarbnik Danuta Brzezińska przekonywała do podwyższenia podatków od nieruchomości. Mona
Stawki podatku od nieruchomości w Chełmnie nie były zmieniane od trzech lat.

Tak wyglądała debata na temat nowych stawek podatku od nieruchomości.

– Przy małej powierzchni handlowej podatek wzrośnie o 1,68 zł miesięcznie, rocznie - około 20 zł. Choć znam przedsiębiorców, którzy przyszli na sesję, uważam że trzeba patrzeć szerzej – mówił Jan Jurczak. 

Wojciech Woźny podkreślał, że od czerwca apelowali o stworzenie uchwały o zwolnieniach z podatków. – Dopiero, gdy omawiamy sprawę podatków, pojawia się informacja, że powstaje uchwała o zwolnieniach z podatku dla przedsiębiorców – mówił. – Nie mamy wpływu na koszty prądu, gazu, które rosną, ale na te podatki mamy.

Skarbnik przypomniała, że nie mogą zróżnicować stawek podatku w zależności od wielkości przedsiębiorstw. – Tworzymy uchwałę o ulgach dla tworzących nowe miejsca pracy – mówiła Danuta Brzezińska. – Nie wiążcie tego z podatkami.

Potwierdził to radca prawny Urzędu Miasta. – Jest równość przedsiębiorców wobec prawa – zaznaczył. – Z doświadczenia z pracy w RIO wiem, że taka uchwała zostałaby uchylona.

Wcale nie tak mało

Głos zabrali przedsiębiorcy. – Kto prowadzi działalność na 30 metrach? A podane zostały jako przykład stawki od takiej powierzchni – mówiła Mariola Beker, szefowa Stowarzyszenia Kupców i Przedsiębiorców Ziemi Chełmińskiej. – To nie takie małe kwoty, bo większość z nas obciążona zostałaby podatkami w wysokości od 60 do 100 zł.

Burmistrz zapewniał, że indywidualne nikt nie odczułby drobnych podwyżek. - A w skali miasta dla budżetu to byłyby konkretne pieniądze - przekonywał. - Nie zamierzam ich wydać na podgrzewany chodnik przed Urzędem Miasta, a propozycja podwyżek jest traktowana jak zamach. A ceny prądu, gazu, opału dotyczą też instytucji podległych miastu i my to także odczuwamy.

– Ubolewam, jeśli przedsiębiorców nie stać na zapłacenie miesięcznego podatku wyższego o kwotę równą bochenkowi chleba – mówił Michał Stachewicz. – Obłudę widzę ze strony przewodniczącego Rady Miasta, który na poprzedniej sesji proponował sesję nadzwyczajną, by rozważyć czy nie podwyższyć podatków. A teraz nie chcecie rozmawiać. Jak mamy zbierać pieniądze na potrzeby miasta? Trzy lata nie podnosiliśmy podatków, a kupcy nawet tego nie zauważyli. Miasto przez wasz klub ma 8 mln zło do tyłu, wyborcy was z tego rozliczą. Nikt nie lubi podatków, ale wy macie dużo wniosków do budżetu, a nie dajecie szansy miastu na poprawę sytuacji finansowej.

Przewodniczący się zdenerwował. – Używa pan ostrych słów - mówił Janusz Błażejewicz. – A co pan zrobił przez rok? My apelujemy o oszczędności, szukanie tańszego dostawcy energii. Za dwa lata, przy tym kryzysie, znów podniesiemy podatki?

Sytuację łagodził Jan Jurczak. – Niech zdecyduje większość, potem zobaczymy kto miał rację - apelował. - Przedsiębiorcy boją się, że jak wszystko będzie trochę droższe, koszty się skumulują i nie dadzą rady, będą musieli zamknąć biznesy – wyjaśnił Jacek Kordowski.– Na Grudziądzkiej nigdy nie było tylu wolnych lokali.

Zabraknie w budżecie

Grzegorz Dzikowski podał przykład pobliskich Chełmży i Świecia, gdzie na 2012 rok uchwalono wyższe podatki. – Nie podwyższając ich u nas obniżycie dochody miasta o 200-300 tysięcy zł, a wychodzicie z koncertem życzeń, co ma zostać zrobione – wytknął Dzikowski. – A przecież mający 50-metrowe mieszkanie zapłaciłby rocznie o 50 gr więcej. Ten, kto ma 1000 m powierzchni – o 540 zł rocznie, ale ilu ma tyle?

Podatek od nieruchomości w przyszył roku zostanie na tym samym poziomie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom