Bukiety z najpiękniejszych czerwcowych kwiatów

Joanna Turakiewicz
Bukiety z najpiękniejszych czerwcowych kwiatówGałęzie obsypanego kwiatami żylistka rozjaśnią wnętrze.
Bukiety z najpiękniejszych czerwcowych kwiatówGałęzie obsypanego kwiatami żylistka rozjaśnią wnętrze. Joanna Turakiewicz
Po co nam lato? Wiadomo: po kwiaty! W ogrodach istne szaleństwo. I z łatwością można je przenieść do mieszkania. Z czerwcowych kwiatów zrobisz oszałamiająco piękne bukiety.

Najpiękniejsze w kwiatach jest chyba to, że w zasadzie wszystkie da się razem skomponować. Nie ma tu rażących zestawień kolorystycznych. Skrajnie różne formy lekko i pięknie komponują się z sobą. Wystarczy na oślep niemal wetknąć do jednego wazonu różne kwiaty, by powstał z nich przeuroczy bukiet. Można zestawiać rośliny oszczędniej, trzymając się jednego, dwóch lub trzech gatunków. Polne margerytki z szlachetnymi różami? Dlaczegóż by nie? Chyba tylko dlatego, że róże nie przepadają za towarzystwem w wazonie. Ale i tak trochę postoją. W świecie kwiatów panuje pod tym względem pełna demokracja.

Przeczytaj: Margerytka w ogrodzie – to warto wiedzieć o jej uprawie 

Liście dadzą tło kwiatom w bukiecie

Czego użyć do stworzenia ram bukietu, w których stworzymy naszą kompozycję? Elegancji dodają liście kokoryczy, czyli konwalii szlachetnej. Skórzaste, ciemnozielone, na długich łodyżkach, na których niedawno jeszcze kołysały się delikatne kwiaty. Nadadzą się zarówno do dystyngowanych liliowców, czy róż, jak i beztroskich polnych kąkoli, krwawnika, floksów.
Pięknie wyglądają też liście łubinu albo piwonii, pasujące do kompozycji w różnych stylach. Warto przyjrzeć się też krzewom ogrodowym: trzmielinie, berberysowi, hortensji czy perukowcowi.

Duże liście zastąpić mogą trawy. Sprawdzą się zarówno w „wiechciowatych" naturalistycznych bukietach albo w minimalistycznych, pełnych elegancji kompozycjach.

Niepowtarzalne kwiatyPoznaj gloriozę

Chłodne fiolety, płomienne czerwienie...

Piękne kompozycje osiąga się, łącząc gatunki o spójnej kolorystyce: różne odcienie różu, czerwieni, żółci. Wielbiciele czerwieni sięgną po goździki, róże, pysznogłówkę, tojeść rozesłaną, cynie daliowe, liliowce „Crimson Pirate", czy tawułkę Arendsa „Fanal". Żółte akcenty w bukietach dadzą oprócz cynii, również piękny liliowiec Stella d'Oro, czy nachyłek. Niebieskie dzwonki, czy orliki pięknie będą się komponować z białymi goździkami, serduszką okazałą „Alba", czy margerytkami. Najwięcej chyba na czerwcowych rabatach znajdziemy przeróżnych odcieni różu i fioletów: dzwonki, łubiny, czosnki, hortensje, floksy, przetacznik, tawułki, cynie, goździki, krwawnik, czy naparstnice to tylko niektóre z nich.

Chcesz zachować kwiaty na zimę? PrzeczytajJak zrobić suche bukiety

Aby kwiaty cięte postały dłużej

Kwietne ozdoby mają to do siebie, że niestety są ulotne. Postępując jednak w odpowiedni sposób, przedłużymy trwałość bukietów. Nawet jeśli postoją jeden lub dwa dni dłużej, to chyba warto się trochę postarać. Po pierwsze i przede wszystkim, należy zerwać je o odpowiedniej porze, czyli wczesnym rankiem lub wieczorem. Zerwane w upalne południe, nie dotrwają raczej do wieczora. Przygotujmy wazon i wodę. Wazon powinien być czysty, a woda chłodna (ale nie lodowata) i odstana. Może być przegotowana lub przefiltrowana, by pozbyć się niej chloru. Przed włożeniem do wazonu, kwiatom podcinamy końcówki pod skosem, aby zwiększyć powierzchnię wchłaniania wody. Konieczne jest też usunięcie z łodyg wszystkich liści ponad poziom wody, by zapobiec ich gniciu. Kwiatów lewkonii nie pozbawiamy korzeni, dbając o to, by zielone części łodyg znajdowały się ponad poziomem wody.
Kwiatom zawierającym sok mleczny, końce łodyg dobrze jest lekko przyciąć, a następnie zamoczyć we wrzątku. Zapobiegnie to krzepnięciu soku, tym samym ułatwiając im pobieranie wody. Wodę można wzbogacić specjalną odżywką albo w domowy sposób – lekko zakwasić kwaskiem cytrynowym lub aspiryną.

**Nie można, oczywiście zapominać o uzupełnianiu wody w wazonie, a jeśli zmętnieje lub zacznie brzydko pachnieć, należy ją koniecznie wymienić. W upalne dni, warto wrzucić do wazonu kilka kostek lodu i starać się trzymać je w jak najchłodniejszym miejscu**. Za starania odwdzięczą się urodą i zapachem. A przecież właśnie o to w letnich bukietach chodzi.

ZobaczGaleria wnętrz inspirowanych naturą

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom