Glorioza w doniczce. Jak uprawiać tę roślinę i co robić, żeby kwitła

Agata Kaźmierczak
Piękna gloriozaGlorioza to piękny i oryginalny kwiat. Dobrze rośnie w doniczkach. By jednak glorioza cieszyła oko, należy o nią dbać i zapewnić jej odpowiednie warunki.
Piękna gloriozaGlorioza to piękny i oryginalny kwiat. Dobrze rośnie w doniczkach. By jednak glorioza cieszyła oko, należy o nią dbać i zapewnić jej odpowiednie warunki. ogrodniczyraj.pl
Glorioza jest kwiatem eleganckim i niepowtarzalnym. Chcąc uprawiać gloriozę w doniczce, należy stworzyć jej odpowiednie warunki. Zobacz, co zrobić, żeby glorioza była atrakcyjna i zakwitała.

Spis treści

Glorioza - co to za kwiat

Glorioza wspaniała w warunkach naturalnych rośnie w Afryce i Azji, szczególnie na terenach tropikalnych, dlatego uwielbia ciepło. Jej kwiaty są niezwykłe i bardzo charakterystyczne, nie można pomylić gloriozy z inną rośliną. Przede wszystkim zanim kupimy gloriozę należy wiedzieć, że jest to pnącze!

Kwiaty gloriozy rozwijają się stopniowo od początków czerwca do początków października. Kwiaty gloriozy są duże i kolorowe. Mają po sześć płatków, najczęściej czerwono-żółtych, czasem z dodatkiem koloru pomarańczowego. Najczęściej są one charakterystycznie odgięte do tyłu. Kolory kwiatów gloriozy zmieniają się wraz z rozwojem.

UWAGA: wszystkie części gloriozy są trujące. 

W naszym klimacie uprawiać możemy ją w doniczce. Świetnie udekoruje parapety, ale także skomponuje się z różnego rodzaju innymi kwiatami w rozmaitych bukietach - jej kwiaty doskonale nadają się do cięcia.

Czytaj także:

Wymagania gloriozy. Miejsce, światło i temperatura

Przede wszystkim kwiat negatywnie reaguje na brak światła. Dlatego gloriozie będą sprzyjały tylko miejsca słoneczne (pamiętajmy jednak o nienarażaniu kwiatu na promienie bezpośrednie). Jednak nie tylko słońca potrzeba jej do prawidłowego wzrostu. Otóż roślina jest wyjątkowo ciepłolubna. I nic dziwnego. Przecież wywodzi się z tropików. Temperatura podłoża powinna wynosić ok. 18 stopni, powietrza zaś ok. 20–30 stopni Celsjusza. Kiedy roślina nie zakwitnie na czas, może się okazać, że powodem będzie zbyt niska temperatura.

Ponieważ glorioza to pnącze, trzeba jej zapewnić podpory. Inaczej jej pędy będą się pokładać.

Lato (od połowy maja) glorioza może spędzić na balkonie lub tarasie, w osłoniętym i zacisznym miejscu. Powinno być w nim jasno, ale słońce nie powinno świecić bezpośrednio na roślinę.

Wiszące kwiaty mają wiele zalet i wyglądają pięknie, Zobacz, jakie rośliny warto mieć w mieszkaniu. Przejdź do kolejnych zdjęć i opisów. Naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Wiszące kwiaty doniczkowe w aranżacji mieszkania. Sprawdź, j...

Podlewanie i nawożenie gloriozy

Pamiętajmy, że glorioza w okresie wegetacji lubi regularne podlewanie. Ziemia w doniczce powinna być lekko wilgotna. Jednak podłoże nie może być mokre, a woda musi spływać, bo korzenie rośliny zgniją. W doniczce koniecznie musi być odpływ. Uprawiając gloriozę w doniczce, poza konsekwentnym podlewaniem nie zapomnijmy o wilgotnym powietrzu, które roślina po prostu kocha! Jednak, mimo że glorioza kocha wilgoć, nie toleruje zraszania kwiatu ani liści. Nie dostarczajmy zatem roślinie wody prosto z dozownika.

Kiedy tylko pojawią się liście gloriozy, zaczynamy ją zasilać, stosując nawozy dla roślin kwitnących (robimy to do początku sierpnia).

 

Glorioza ma wyjątkowo oryginalne, duże i kolorowe kwiaty. Kiedyś były bardzo popularne jako kwiat cięty.
Glorioza ma wyjątkowo oryginalne, duże i kolorowe kwiaty. Kiedyś były bardzo popularne jako kwiat cięty. Fot. JACLOU_DL (pixabay.com)

Podłoże do uprawy gloriozy

Kwiat wymaga przepuszczalnego, lekkiego, a przede wszystkim zasobnego w składniki pokarmowe podłoża. Najczęściej używajmy ziemi inspektowej wymieszanej z torfem.

Rozmnażanie i sadzenie gloriozy

Najczęściej gloriozę rozmnaża się przez podział bulw. Mają one kształt litery V. Na końcu każdego z ramion powinien znajdować się tzw. pąk odnawiający, z którego wyrośnie roślina. Takie v-kształtne bulwy wystarczy więc rozłamać. Zwróćmy jednak uwagę na to, żeby nie uszkodzić pąka, bo wtedy nie doczekamy się rośliny. Uważajmy też na to, kupując bulwy (bezpieczniej kupować po kilka, na wypadek, gdyby niektóre były uszkodzone, o co nietrudno). Sadzi się je układając poziomo w doniczce (powinna ona być dość szeroka), na głębokości ok. 4 cm. Po posadzeniu bulw, pędy powinny się pojawić po ok. 2 tygodniach, a po 10  roślina powinna zakwitnąć. Glorioza kwitnie przez 8 tygodni.
Gloriozy można też rozmnażać z nasion, ale tak otrzymane rośliny zakwitną dopiero w trzecim roku po zasianiu.

Polecamy też:

Okres spoczynku gloriozy

Nie zdziwmy się, gdy pod koniec lata glorioza zacznie schnąć. To normalne zjawisko, bo ta roślina przechodzi okres zimowego spoczynku, a jej części naziemne zamierają. Kiedy liście zaczynają żółknąć, stopniowo ograniczamy podlewanie i pozwalamy roślinie zaschnąć. Przez zimę nie podlewamy jej wcale. Okres spoczynku bulwy gloriozy mogą spędzić w tej samej doniczce, w której rosły. Można je też przełożyć do trocin, przy okazji rozmnażając. Warto wiedzieć, że stare bulwy gloriozy zasychają, ale roślina tworzy nowe, przybyszowe. I to te nowe przechowujemy.

Ważne jest to, że bulwy powinny mieć chłodno - odpowiednia temperatura to 12-15°C. Roślina w tym czasie nie potrzebuje światła, więc bulwy można przechować w chłodnym garażu, piwnicy itp.

W marcu sadzimy bulwy do nowej, żyznej ziemi, przenosimy w cieplejsze miejsce i zaczynamy podlewać.

Na jakie choroby jest narażona glorioza w doniczce

Chorobą, która atakuje najczęściej jest zgnilizna bulw. Rozwinie się ona wtedy, jeśli podłoże będzie zbyt wilgotne lub za wysoka będzie temperatura powietrza. Poza tym gloriozie grozi plamistość liści. Zbyt duże wahania temperatury i zbyt duża wilgotność powietrza przyczynią się do brązowienia liści. Pamiętajmy, by liście objęte chorobą na bieżąco usuwać! 

Glorioza - kuzynka zimowita

Choć trudno się tego domyślić, patrząc na gloriozę, jest ona spokrewniona z popularnymi u nas zimowitami, kwitnącymi w ogrodach na początku jesieni. Obie rośliny zawierają też tę samą substancję trującą - kolchicynę (bywa ona wykorzystywana do produkcji leków, jednak jest śmiertelnie niebezpieczna).

Dowiedz się więcej:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

SIM Zagłębie inwestycje pow. zawierciański

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom