Radzimy, jak odświeżyć nudną lub ożywić surową aranżację wnętrza wykorzystując do tego celu żywe rośliny bądź motywy roślinne. Zachęcamy, by zaprosić do mieszkania odrobinę przyrody.
– Motyw natury to ponadczasowe rozwiązanie, które sprawdzi się niemal w każdym wnętrzu, począwszy od stylu minimalistycznego, a na stylu glamour kończąc – komentuje Anna Wróbel, projektantka mebli z firmy Komandor. – W zależności od tego, jaki efekt chcemy osiągnąć, można wykorzystać takie elementy aranżacji, które uwydatnią dekoracje nawiązujące do przyrody, np. w postaci unikalnych mebli lub dopasują się do ogólnej stylistyki pomieszczenia poprzez lekkie, subtelne dodatki. Urządzając mieszkanie w stylu naturalnym niekiedy wystarczą najprostsze rozwiązania.
Aranżacja mieszkania usłanego kwiatami
Kwiaty we wnętrzu to ponadczasowe rozwiązanie, które nie wychodzi z mody. Nic tak bardzo nie ożywi wnętrza jak prawdziwe kwiaty doniczkowe i bukiety ustawione na komodzie, stoliku w salonie lub na parapecie. W odważniejszych aranżacjach można postawić na obraz, a nawet ścianę z żywych roślin. Ten tzw. pionowy ogród otoczony delikatną ramą, stworzy prawdziwą enklawę zieleni w mieszkaniu. „Żywy obraz" mogą tworzyć równego rodzaju kwiaty, a nawet zioła np. mięta, bazylia czy oregano.
POLECAMY: Oryginalne dekoracje z roślin – zielone ściany i obrazy
Motywy roślinne można zastosować również na różnego rodzaju przedmiotach, np. na poduszkach, zasłonkach, narzutkach na łóżko. Grunt by dobrać ich odpowiedni wzór i kolorystykę. Do wnętrz, w których dominuje minimalizm lub styl klasyczny, warto wybrać delikatne wzory o lekkiej i nienarzucającej się tonacji. Idealne będą więc subtelne pastele, błękity oraz przygaszone róże. Natomiast we wnętrzach urządzonych w stylu skandynawskim, rustykalnym lub art deco warto postawić śmielsze aranżacje. W tym przypadku sprawdzą się wzory z wykorzystaniem motywu chabru, maków, czy czerwonych róż. Aby wnętrze nie było przesadzone należy umiejętnie łączyć różne kompozycje roślinne. Warto zastosować zasadę jednego, spójnego motywu, który będzie stosowany w danym pomieszczeniu, a nawet całym mieszkaniu, np. wykorzystując dekoracyjną tapetę na jednej ze ścian lub jej fragmencie zarówno w korytarzu, jak i salonie oraz sypialni.
Chcąc tanio i szybko wprowadzić motywy nawiązujące do natury, można postawiać na naklejki ścienne lub na meble. W ostatnich latach modne są również fototapety, których motywem przewodnim są często rośliny.
Motywy roślinne na meblach i grafikach
Motyw natury jest szeroko wykorzystywany w meblarstwie. W tym przypadku dużą rolę odgrywa design mebla oraz materiał, z którego meble są wykonane. Ciekawym rozwiązaniem będą podwieszane fotele z drewna bambusowego lub wikliny, których forma przypomina huśtawki w ogrodzie. Dobrym pomysłem będą także płócienne obicia na sofie czy lniane tkaniny na krzesłach.
Zobacz zdjęcia: Dekoracje ścienne wykorzystywane w aranżacji mieszkania
– Skórzany wypoczynek czy drewniany stół to klasyki, które w lekki i nienarzucający się sposób podkreślają naturalny charakter mieszkania. Chcąc jednak uzyskać oryginalne wnętrze warto pokusić się o nowoczesne rozwiązania tj. grafiki nadrukowane na szkle. Piękne pejzaże na frontach szaf w salonie ożywią stylizację, a kolorowe nadruki, np. owoców na meblach kuchennych wprowadzą odrobinę świeżości i pozytywnej energii w jadalni czy kuchni – komentuje Anna Wróbel.
W mieszkaniu tradycjonalistów świetnie odnajdą się meble drewniane, a uzupełnieniem aranżacji mogą być obrazy przedstawiające motyw natury.
Kolorystyka inspirowana naturą, która relaksuje
Przyroda to również szeroka gama kolorów, które odpowiednio wykorzystane w aranżacji mieszkania sprawią, że wnętrze będzie sprzyjało wypoczynkowi. W tym celu warto postawić na tzw. barwy ziemi. Dzięki tym kolorom człowiek czuje się stabilnie i bezpiecznie. Dlatego też oprócz bieli, na ścianach sprawdzą się szarości lub beże o jasnej tonacji. Na powierzchni w takich kolorach dobrze będą się prezentowały meble w odcieniach brązu. Natomiast chcąc ożywić mieszkanie w stylu naturalnym polecamy zieleń. Odcieniem kojarzącym się z przyrodą jest również niebieski, który sprawdzi się w różnego rodzaju dodatkach.
– Kolory we wnętrzu wpływają nie tylko na samopoczucie mieszkańców. Właściwie z nich korzystając można odpowiednio „wymodelować" przestrzeń. W małych mieszkaniach ściany i meble powinny zostać utrzymane w takiej samej, jasnej kolorystce.. co sprawi, że pomieszczenie wyda się optycznie większe. Jeśli jednak mamy do dyspozycji większą przestrzeń warto dobrać wypoczynek do ogólnej stylistyki wnętrza na zasadzie kontrastu, np. komponując kremową ścianę z kawową sofą – komentuje projektantka.
Koniec hotelu Marriott w Warszawie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?