Buduje się mniejsze domy i mieszkania niż w zeszłym roku. Jaki jest średni metraż i gdzie buduje się najwięcej? Zobacz najnowsze dane GUS

Katarzyna Laszczak
Opracowanie:
W pierwszym kwartale 2024 r. powstawały lokale o mniejszej powierzchni niż w ubiegłym roku.
W pierwszym kwartale 2024 r. powstawały lokale o mniejszej powierzchni niż w ubiegłym roku. Dariusz Bloch/Polska Press
Średnia powierzchnia mieszkania w budynkach wielorodzinnych wyniosła w I półroczu 2024 r. 51,9 m kw. – podał GUS w raporcie o budownictwie za I półrocze. Sprawdź, jak to się zmieniło w porównaniu z ubiegłym rokiem. Dowiedz się, gdzie w Polsce buduje się najwięcej, oraz gdzie jest najwyższy wskaźnik nasilenia budownictwa mieszkaniowego.

Średnia powierzchnia mieszkań w Polsce

W I półroczu 2023 średnia powierzchnia mieszkania w budynkach jednorodzinnych ukształtowała się na poziomie 131,8 m kw., natomiast w budynkach wielorodzinnych – 52,0 m kw.
Przeciętna powierzchnia użytkowa nowo oddanego mieszkania wyniosła 90,2 m kw. (w I półroczu 2023 r. – 93,9 m kw.). Średnia powierzchnia mieszkania w budynkach jednorodzinnych wyniosła 131,9 m 2, natomiast w budynkach wielorodzinnych – 51,9 m kw. – napisano w raporcie GUS dotyczącym budownictwa w I kwartale 2024 r.

Gdzie powstało najwięcej nowych mieszkań?

Dodano, że w ciągu pierwszych sześciu miesięcy roku najwięcej nowych mieszkań wybudowano w województwie mazowieckim (18,1 proc. wartości krajowej) i małopolskim (10,4 proc.). Wskaźnik nasilenia budownictwa mieszkaniowego, wyrażony liczbą mieszkań oddanych do użytkowania w przeliczeniu na 1 tys. ludności, wyniósł dla Polski 2,5. Największe jego wartości odnotowano w województwach:

  • pomorskim (3,5),
  • podlaskim (3,2)
  • mazowieckim (3,1).

Natomiast najniższy wskaźnik odnotowano w województwach:

  • opolskim (1,3),
  • warmińsko-mazurskim (1,8)
  • śląskim (1,9).

Czas trwania budowy

W raporcie określono przeciętny czas trwania budowy nowego budynku mieszkalnego przekazanego do eksploatacji w I połowie 2024 r.: wyniósł 44,0 miesiące. Budynki wielorodzinne wznoszono w czasie prawie dwukrotnie krótszym niż jednorodzinne – podkreślono.

Wzrost powierzchni użytkowej w innych sektorach

Wzrost, w stosunku do I połowy 2023 r., oddanej do użytkowania powierzchni odnotowano w przypadku hoteli i budynków zakwaterowania turystycznego (o 41,2 proc.) oraz ogólnodostępnych obiektów kulturalnych, budynków szpitali, edukacyjnych i kultury fizycznej (o 12,4 proc.).

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź RegioDom codziennie. Obserwuj RegioDom.pl!

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najem krótkoterminowy - czy zmienią się zasady?

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom