Budowa domu metodą gospodarczą czy budowa systemowa?

Artykuł sponsorowany
Ytong SilkaSystemowa budowa domu
Ytong SilkaSystemowa budowa domu Ytong Silka
Planujesz budowę domu? Sprawdzasz najkorzystniejsze rozwiązania budowlane i kalkulujesz ceny? Masz dylemat: czy budować tanio w systemie gospodarczym i stosować materiały od różnych dostawców, czy postawić na systemową technologię od sprawdzonego producenta.

Dom można wybudować na wiele sposobów. Ilość dostępnych na rynku materiałów budowlanych i technologii może w pierwszej chwili przytłoczyć. Gdy jeszcze szukasz informacji w internecie czy zaciągasz opinii wśród znajomych, szybko dojdziesz do wniosku... że każdy poleca inny sposób budowy. Jedna osoba będzie zachwalać system gospodarczy, czyli kupowanie najtańszych materiałów (co nierzadko oznacza targowanie się w hurtowniach o każdy pustak czy okno), druga, że najlepiej postawić na najwyższą jakość i technologie z górnej półki cenowej.

A może wystarczy podejść do budowy domu racjonalnie, jak do projektu życia. I trochę pomyśleć na zasadzie analogii: czy wolisz samochód – składak, w którym każda część pochodzi od innego dostawcy, czy może jednak lepiej kupić auto w całości zbudowane przez jednego producenta?

Budowanie gospodarcze to trochę metoda na łapu-capu. Kupujesz to, co akurat jest w promocji w hurtowni lub na składzie budowlanym. Na pewno możesz zyskać w ten sposób tanie materiały, ale czy na pewno dobrej jakości?

Problemy pojawią się też później na samej budowie: różne materiały od różnych producentów niekoniecznie będą ze sobą dobrze współdziałać. Rodzi to masę trudności wykonawczych – łączenie elementów z różnych systemów budowlanych wymaga ciągłego kombinowania. Do tego dochodzą tak zwane przestoje technologiczne. Często też pojawia się kłopot z czasem i logistyką budowy. Zamawiając u różnych dostawców osobno materiały na fundamenty, ściany, stropy, dach – musisz nierzadko liczyć się z wydłużonym czasem oczekiwania na ich dostarczenie na plac budowy. A to oznacza z kolei przestoje na budowie, płacenie ekipie, mimo że nie wykonuje pracy, a przede wszystkim jest to stresujące.

Systemowa budowa – czyli spokój inwestora

Budowa domu to zawsze wielkie wyzwanie, ale można je zamienić w przyjemne doświadczenie. Zamiast martwić się ciągle o dostawy materiałów czy problemy technologiczne – najlepiej postawić na kompleksową budowę w jednym sprawdzonym systemie budowlanym.

To oznacza, że wszystkie materiały konstrukcyjne do budowy (fundamenty, ściany zewnętrzne i działowe, stropy, dachy) pochodzą od jednego dostawcy. Nie musisz martwić się logistyką i koordynacją wielu dostaw. Wszystko dostarcza jeden producent lub jego dystrybutor.

Unikasz też niespodzianek na budowie. W przypadku metody gospodarczej różne elementy i technologie często ze sobą nie współgrają. W systemowej budowie masz pewność, że wszystkie składowe i materiały zostały zaprojektowane w taki sposób, by tworzyły spójną całość. Budowa domu w jednym systemie pozwala więc znacząco ograniczyć błędy wykonawcze, które mogą się pojawić, gdy próbujemy połączyć różne technologie. Ma to bezpośredni wpływ na finalną jakość gotowego budynku.

Paradoksalnie systemowa budowa może być też w ostatecznym rozrachunku tańsza od metody gospodarczej. Zamawiając materiały u jednego producenta, można wynegocjować lepsze rabaty cenowe. Oszczędności przyniesie też szybsze zakończenie budowy, bo to dla inwestora oznacza niższe koszty robocizny, jak i utrzymania placu budowy.

Jeśli system budowlany – to jaki?

Budowa domu metodą gospodarczą czy budowa systemowa?

Szukając najlepszego systemu budowlanego, warto sprawdzić czy dany producent ma swoim portfolio pełną gamę produktów: nie tylko do budowy ścian, ale i fundamentów, stropów oraz dachu. Same ściany to z kolei nie tylko pustaki, cegły czy bloczki. Przegrody składają się przecież również z nadproży (elementy zamykające otwory okienne i drzwiowe od góry), wieńców, słupów. Jeśli dany producent ma w swojej ofercie tylko elementy ścienne bez nadproży czy wieńców – to już musimy się liczyć z tym, że te ostatnie będzie trzeba sprowadzić od innego dostawcy albo wylewać na budowie z żelbetu (a to oznacza prace mokre!). Jeśli z kolei jakaś firma oferuje wszystkie elementy ścienne, za to bez stropów, to znów mamy na horyzoncie czający się problem z połączeniem dwóch różnych technologii.

Szukając odpowiedniego systemu budowlanego, warto zwrócić uwagę na system Ytong Silka Multipor. Pozwala on na wybudowanie domu od piwnicy aż po dach. W skład systemu wchodzą różne elementy, które w pełni współgrają ze sobą. Podstawą systemu są ciepłe bloczki z betonu komórkowego Ytong jak i wytrzymałe bloki silikatowe Silka. Można z nich budować razem, bo mają tę samą wysokość elementów 20 cm. Wśród bloczków Ytong są i takie pod ocieplenie (np. Ytong Forte), jak i takie, które nie wymagają dodatkowej warstwy termoizolacji i służą do budowy ścian jednowarstwowych – Ytong Energo+. Bloczki Ytong przeznaczone są przede wszystkim do wznoszenia ciepłych ścian zewnętrznych. Bloki Silka są wykorzystywane do budowy ścian wewnętrznych (działowych i nośnych), można z nich również wykonać ściany fundamentowe.

Budowa domu metodą gospodarczą czy budowa systemowa?

W skład systemu wchodzą również ciepłe nadproża Ytong (alternatywa dla zimnych nadproży z żelbetu), kształtki Ytong U, które służą do budowy wieńców oraz płyty stropowe i dachowe z ciepłego betonu komórkowego. Montaż stropu (lub dachu) Ytong trwa zaledwie jeden dzień! Nazajutrz można już na tym stropie budować mury kolejnej kondygnacji.

Zanim zaczniesz budowę domu, poznaj tajniki systemu

Nie musisz nawet wychodzić z domu, by zobaczyć jak budować w systemie Ytong Silka Multipor. Możesz zobaczyć jeden z wielu filmików instruktażowych na bogatym w treści kanale YouTube: Ytong Silka Multipor Polska.

Ciekawą formą poznania systemu Ytong Silka Multipor są też webinaria, czyli szkolenia online, na które może zapisać się każdy. Eksperci krok po kroku wyjaśniają, jak prawidłowo powinny być wykonywane prace budowlane.

Lepsza wiedza na temat budowy oznacza łatwiejsze rozmowy z wykonawcą czy możliwość przypilnowania jakości wykonywania poszczególnych prac przez ekipy budowlane.

Ostatnio odbyło się webinarium poświecone systemowym rozwiązaniom Ytong Silka Multipor, które w całości zostało opublikowane na kanale YouTube: "Webinarium: Rozwiązania systemowe Ytong, Silka, Mulitpor". Film obrazuje w prosty sposób, na czym polegają korzyści z kompleksowej budowy w jednym systemie Ytong Silka Multipor. 

A jeśli interesują Cię inne zagadnienia dotyczące systemowej budowy – śledź kolejne webinaria na stronie Ytong-Silka. Już wkrótce kolejne terminy webinarów z nagrodami dla aktywnych uczestników! 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na regiodom.pl RegioDom