Spis treści
- Jerzyki. Co to za ptaki?
- Dlaczego warto pomagać jerzykom?
- Zwyczaje jerzyków
- Jak zbudować budkę dla jerzyka?
- Gotowa budka dla jerzyka
- Gdzie powiesić budkę dla jerzyka?
- Kiedy wieszać budki lęgowe dla jerzyków?
- Jak zwabić jerzyki do budki lęgowej?
- Jerzyki także w blokach
- Uwaga na jerzyki przy remontach domów!
- Jak wykonać remont elewacji i ocieplenie budynku bez szkody dla jerzyków?
Jerzyki. Co to za ptaki?
Jerzyki to ptaki, które często mylimy z jaskółkami. Najczęściej można je zobaczyć, gdy szybują po niebie. Są średniej wielkości, bo dorastają do 16-18 cm długości i osiągają masę ciała od ok. 30 do 50 g. Mają charakterystyczne skrzydła, które rozłożone tworzą regularny sierp. Ogon jest rozwidlony, ale nie ma tak długich widełek, jak mają jaskółki. Jerzyki są ciemno ubarwione – szarobrązowe, z jaśniejszą plamą tylko na podgardlu. Więcej jasnych plamek mają młode ptaki.
Charakterystyczne dla nich są krótkie nogi z czterema palcami skierowanymi do przodu. Ta cecha jest przyczyną pewnych problemów jerzyków – kiedy wylądują na płaskiej powierzchni, mają problem z zerwaniem się do lotu (dotyczy to przede wszystkim młodych ptaków). Dlatego jerzyki czasem wymagają doraźnej pomocy (stąd dowiesz się, jak jej udzielić). Ale przede wszystkim trzeba im pomóc w zapewnieniu miejsca do założenia gniazda, czyli zamontować budkę lęgową.
Posadź rośliny miododajne i stwórz piękny ogród pożyteczny d...
Dlaczego warto pomagać jerzykom?
Pomoc dla jerzyków jest bardzo opłacalna dla nas samych. Jerzyki to ptaki owadożerne, a podstawę ich diety stanowią niewielkie owady m.in. komary, a także muchy i inne. Tam, gdzie są jerzyki, nie ma komarów! Jedna para, karmiąca młode, potrafi w ciągu doby upolować nawet 20 tysięcy komarów. A jerzyki najczęściej tworzą kolonie, więc liczba zjedzonych owadów jest znacznie większa. Sąsiedztwo tych ptaków jest więc wyjątkowo skutecznym i ekologicznym sposobem pozbycia się uciążliwych owadów. Same ptaki natomiast nie sprawiają problemów „lokatorskich", są też bardzo czyste.