Białystok: nowoczesne Apartamenty Wiejska w niebanalnej formie

redakcja.regiodom, Michał Franczak
Klatka schodowa Apartamentów WiejskaDoświetlenie atrium i klatki schodowej
Klatka schodowa Apartamentów WiejskaDoświetlenie atrium i klatki schodowej EkoSystem
Atrium przykryte szklanym dachem, ciekawa bryła, zbliżona kształtem do trapezu i najnowocześniejsze w mieście rozwiązanie przeciwpożarowe – to główne wyróżniki budynku przy zbiegu ulic Krętej i Wiejskiej, czyli Apartamentów Wiejska w Białymstoku.

Budynek ma 12 kondygnacji z lokalami usługowymi na parterze i miejscami garażowymi w kondygnacjach podziemnych. Znajdują się w nim też mieszkania jedno-, dwu- i trzypokojowe o zróżnicowanej powierzchni. Układy architektoniczno-funkcjonalne pozwalają optymalnie wykorzystać metraż. W budynku są liczne przeszklenia, duże okna oraz balkony, które zapewniają dobre nasłonecznienie poszczególnych lokali. Na najwyższych kondygnacjach można podziwiać widok z tarasu na panoramę miasta.

Nowoczesny system wentylacji przeciwpożarowej

Obszar garażu podzielony został na dwie strefy pożarowe oraz strefy detekcji dymu do A do E. Układ wentylacji składa się z układu dwudziestu jeden wentylatorów Jetfoil zainstalowanych pod sufitem parkingu. Rolę nawiewu pełnią pionowe kanały betonowe dostarczające powietrze z czerpni. Są one odrębne dla każdej z kondygnacji garażu.

Podczas przekroczenia progów stężeń zanieczyszczeń i podczas pożaru instalacja pracować będzie strefowo. Określony zespół wentylatorów oddymiających, wraz z poszczególnymi wentylatorami strumieniowymi będą uruchamiane jednocześnie, w danej strefie pożarowej oraz strefie detekcji dymu. Podczas pożaru falowniki wykorzystywane są do wykonania miękkiego startu, po czym wentylatory pracują z pełną mocą – wydajnością na poziomie 160 000 m3/godzinę, otwierają się wszystkie klapy w strefie pożaru, a poza strefą wszystkie klapy są zamykane.

Nowoczesne atrium

Atrium jest wewnętrzną przestrzenią komunikacyjną części mieszkalnej. Korytarze wejściowe do mieszkań tworzą nadwieszone galerie. Przestrzeń otwarta rozciąga się w pionie od holu wejściowego na poziomie usług aż po świetlik na dachu.
Wywiew powietrza (dymu powstałego w razie pożaru) zapewniony jest poprzez trzy zespoły wentylatorów wyposażonych w tłumiki oraz kanałów umieszczonych na dachu. Wydajność wywiewu równa jest 120 000 m3/godzinę, wydajność nawiewu  to 130 000 m3/godzinę. Różnica wydajności umożliwia utrzymywanie w atrium wymaganego nadciśnienia. Nadciśnienie przeciwdziała wypływowi dymu z mieszkania objętego pożarem do atrium w początkowej fazie jego rozwoju, czyli podczas ewakuacji mieszkańców.
W okresie letnim otwarcie klap przeciwpożarowych i przepustnic wielopłaszczyznowych umożliwia grawitacyjną wentylacje atrium. Podczas upałów można włączyć wentylatory. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom