Białystok: nowoczesne Apartamenty Wiejska w niebanalnej formie

redakcja.regiodom, Michał Franczak
Klatka schodowa Apartamentów WiejskaDoświetlenie atrium i klatki schodowej
Klatka schodowa Apartamentów WiejskaDoświetlenie atrium i klatki schodowej EkoSystem
Udostępnij:
Atrium przykryte szklanym dachem, ciekawa bryła, zbliżona kształtem do trapezu i najnowocześniejsze w mieście rozwiązanie przeciwpożarowe – to główne wyróżniki budynku przy zbiegu ulic Krętej i Wiejskiej, czyli Apartamentów Wiejska w Białymstoku.

Budynek ma 12 kondygnacji z lokalami usługowymi na parterze i miejscami garażowymi w kondygnacjach podziemnych. Znajdują się w nim też mieszkania jedno-, dwu- i trzypokojowe o zróżnicowanej powierzchni. Układy architektoniczno-funkcjonalne pozwalają optymalnie wykorzystać metraż. W budynku są liczne przeszklenia, duże okna oraz balkony, które zapewniają dobre nasłonecznienie poszczególnych lokali. Na najwyższych kondygnacjach można podziwiać widok z tarasu na panoramę miasta.

Nowoczesny system wentylacji przeciwpożarowej

Obszar garażu podzielony został na dwie strefy pożarowe oraz strefy detekcji dymu do A do E. Układ wentylacji składa się z układu dwudziestu jeden wentylatorów Jetfoil zainstalowanych pod sufitem parkingu. Rolę nawiewu pełnią pionowe kanały betonowe dostarczające powietrze z czerpni. Są one odrębne dla każdej z kondygnacji garażu.

Podczas przekroczenia progów stężeń zanieczyszczeń i podczas pożaru instalacja pracować będzie strefowo. Określony zespół wentylatorów oddymiających, wraz z poszczególnymi wentylatorami strumieniowymi będą uruchamiane jednocześnie, w danej strefie pożarowej oraz strefie detekcji dymu. Podczas pożaru falowniki wykorzystywane są do wykonania miękkiego startu, po czym wentylatory pracują z pełną mocą – wydajnością na poziomie 160 000 m3/godzinę, otwierają się wszystkie klapy w strefie pożaru, a poza strefą wszystkie klapy są zamykane.

Nowoczesne atrium

Atrium jest wewnętrzną przestrzenią komunikacyjną części mieszkalnej. Korytarze wejściowe do mieszkań tworzą nadwieszone galerie. Przestrzeń otwarta rozciąga się w pionie od holu wejściowego na poziomie usług aż po świetlik na dachu.
Wywiew powietrza (dymu powstałego w razie pożaru) zapewniony jest poprzez trzy zespoły wentylatorów wyposażonych w tłumiki oraz kanałów umieszczonych na dachu. Wydajność wywiewu równa jest 120 000 m3/godzinę, wydajność nawiewu  to 130 000 m3/godzinę. Różnica wydajności umożliwia utrzymywanie w atrium wymaganego nadciśnienia. Nadciśnienie przeciwdziała wypływowi dymu z mieszkania objętego pożarem do atrium w początkowej fazie jego rozwoju, czyli podczas ewakuacji mieszkańców.
W okresie letnim otwarcie klap przeciwpożarowych i przepustnic wielopłaszczyznowych umożliwia grawitacyjną wentylacje atrium. Podczas upałów można włączyć wentylatory. 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Prestiżowe nagrody dla polskich domów

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną RegioDom
Dodaj ogłoszenie