Białystok: nowe bloki i hipermarket mogą powstać w centrum

Tomasz Mikulicz
Tomasz Mikulicz
Śródmieście BiałegostokuUrbaniści w centrum planują nowe bloki i supermarket
Śródmieście BiałegostokuUrbaniści w centrum planują nowe bloki i supermarket redakcja Kuriera Porannego
Przedłużenie ul. św. Mikołaja do Krakowskiej, wprowadzenie mieszkaniówki za budynkiem kina Ton i supermarket na zapleczu dawnego Pedetu – takie pomysły na ożywienie przestrzeni śródmieścia Białegostoku mają miejscy planiści.

Ulica św. Mikołaja połączy Liniarskiego z Krakowską – taki pomysł na zmianę tej części Białegostoku mają miejscy urbaniści. Przygotowują właśnie plan zagospodarowania przestrzennego rejon ul. Lipowej, Waryńskiego i Częstochowskiej.

– Przedłużenie ul. św. Mikołaja byłoby ciągiem pieszo-jezdnym. I połączone z ul. Lipową – mówił radnym na komisji zagospodarowania przestrzennego Piotr Firsowicz, szef departamentu urbanistyki w magistracie.

Planiści chcą też bardziej niż do tej pory wyeksponować widok na dawną szkołę żydowską (stoi na zapleczu ul. Lipowej, w połowie drogi między ul. Grochową, a Krakowską). Miałoby temu służyć rozebranie ogrodzenia wokół budynku i stworzenie tu przestrzeni publicznej.

Przeczytaj również: Na co stawiają urbaniści w planowaniu przestrzeni miejskiej 

Dawna szkoła to jeden z zabytków wchodzących w skład Szlaku Dziedzictwa Żydowskiego. Na stronie szlak.uwb.edu.pl można przeczytać, że: "Przed wojną w domu przy ul. Lipowej 41D mieściła się powszechna szkoła hebrajska prowadzona przez organizację Tarbut, która w ramach ruchu syjonistycznego propagowała odradzającą się świecką kulturę hebrajską."

Na komisji prezentowany był też projekt planu dotyczącego rejonu Rynku Kościuszki i ul. Sienkiewicza. Tutaj planiści proponowali zagospodarowanie zapomnianych dziś zapleczy budynków. I tak na zapleczu hotelu Cristal widzieliby parking, a za dawnym Domem Handlowym Nowym supermarket. Urzędnicy zajęli się też podwórzem za kinem Ton i Archiwum Państwowym. 

– Jest tam 4 tys. m2 terenu komunalnego, który warto wykorzystać. Proponujemy stworzenie tam zabudowy mieszkaniowo-usługowej – mówił Piotr Firsowicz.

Teren zyskałby też nowe drogi dojazdowe. Teraz można się tam dostać przez bramy od strony ul. Sienkiewicza. Urbaniści widzieliby zaś stworzenie tu nowej drogi, która połączyłaby ul. Kościelną z Sienkiewicza. Miałyby tu też powstać podziemne parkingi.

Na komisji mówiło się też sporo o uporządkowaniu miasta i szpecących często miejską przestrzeń – reklamach.

– Na budynku dawnego Empiku przy Rynku Kościuszki wisiał przez jakiś czas wielki ekran. Nie dało się przez to zbyt długo siedzieć przy fontannie – mówił Adam Musiuk, radny Platformy Obywatelskiej.

Piotr Firsowicz odpowiedział, że w nowym planie miejscowym będzie zakaz umieszczania na budynkach wszelkich migających banerów.

– Wyznaczone zostaną miejsca na szyldy i neony. Wielkie, zakrywające elewacje reklamy będą mogły pojawiać się na Rynku Kościuszki tylko podczas remontów budynków, kiedy stoją przy nich rusztowania – podkreślał szef miejskich specjalistów. 

Warto przeczytać: Urbaniści o polskich miastach i panującym w nich chaosie 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom