Wyjaśniamy, od czego zależy wytrzymałość betonu i jak prawidłowo wykonać mieszankę betonową, by materiał był mrozoodporny.
Od czego zależy wytrzymałość betonu?
Wytrzymałość prawidłowo zagęszczonego betonu zależy przede wszystkim od współczynnika wodno-cementowego - czyli stosunku wody do cementu w mieszance betonowej. Im niższy współczynnik wodno-cementowy, tym wyższa wytrzymałość betonu. Ponadto na wytrzymałość betonu wpływa również klasa wytrzymałości cementu, jakość kruszywa oraz obecność domieszek chemicznych.
Jak wykonać beton mrozoodporny?
Aby wykonać beton mrozoodporny najczęściej celowo wprowadza się powietrze do mieszanki betonowej. Nie może to być jednak powietrze przypadkowo uwięzione w betonie. Właściwe napowietrzenie betonu można uzyskać wyłącznie poprzez dobranie odpowiedniej ilości, przeznaczonej do tego celu, domieszki napowietrzającej.
Po co napowietrza się beton? Zabieg taki ma na celu uzyskanie odpowiedniej struktury betonu – tak aby sieć porów kapilarnych, będąca naturalną drogą transportu cieczy wewnątrz betonu została przerwana poprzez równomiernie rozłożone, bardzo drobne kuliste pęcherzyki powietrza. Pęcherzyki te trudno nasycają się wodą. Stanowią bufor dla zamarzającej wody, która podczas zmiany stanu skupienia zwiększa swoją objętość o około 9%.