Architekt wnętrz – ile bierze za usługi, przykładowe ceny

Sławomir Bobbe
Sławomir Bobbe
Architekt wnętrzBywa, że architekt wnętrz spędzi nad projektem ponad 30 godzin, aby klient był zadowolony z efektu.
Architekt wnętrzBywa, że architekt wnętrz spędzi nad projektem ponad 30 godzin, aby klient był zadowolony z efektu. Kaboompics (Pixabay.com)
Chcesz mieć nietuzinkowy projekt mieszkania, jego umeblowanie i wystrój, to możesz skorzystać z porad architekta. Piszemy, ile takiemu fachowcowi trzeba zapłacić za pomysł na nietuzinkowość wnętrz.

Dobry architekt się ceni. Nie oznacza to jednak, że musi być drogi. Jedni eksperci od aranżacji wnętrz ustalają ceny indywidualnie i nie chcą rozmawiać o przykładowych stawkach. Inni podają cenniki, jak na dłoni. Przedstawiamy przykładowe kwoty.

 Polecamy e-aranżacje: Galerie zdjęć z projektami wnętrz i nie tylko

Architekt wnętrz i architekt budowlany

Uwaga: architekt wnętrz to nie ten sam ekspert, co architekt budowy. Pierwszy zajmuje się kompleksową aranżacją pomieszczeń, a drugi – tworzy projekty domów od podstaw, zanim zostaną one zbudowane.

Porada architekta wnętrz na dobry początek

Już pierwsze spotkanie z architektem wnętrz może nas kosztować i to kilkaset złotych. Niektórzy fachowcy za wstępną konsultację nie biorą ani złotówki. Inni – chociaż klient nie zdecyduje się na dalszą współpracę – i tak kasują za pierwszą poradę. Przypuśćmy, że ta trwa około pół godziny. Specjalista wyceni ją zazwyczaj na 50–150 złotych.

Gdy zechcemy współpracować z projektantem wnętrz, trzeba na wstępie orientować się, jakiej wysokości mogą to być koszty. Oczywiście, stawki mogą ulegać zmianom w trakcie prowadzenia prac. My wiemy, jak ma wyglądać w naszym domu, ale nie mamy konkretnego pomysłu. Współpraca zaczyna się od podpisania umowy przez strony.

Rysunki, rzuty, szkice

Być może już na pierwszym spotkaniu architekt zaproponuje projekt, czyli rysunki, rzuty, szkice. Za ten pierwszy, wstępny, wyświetlony na ekranie komputera, trzeba będzie zapłacić minimum 100 złotych. Taka cena dotyczy przeważnie pojedynczego pomieszczenia. Bywa natomiast, że w tej cenie fachowiec pokaże nam projekt całego mieszkania. Im więcej pomieszczeń i kondygnacji, tym wyższa cena. Zdarza się, że już za wstępny projekt aranżacji 200-metrowego domu, posiadającego parter i piętro, w sumie 6 pokoi, kuchnię, 2 łazienki, taras oraz balkon, trzeba dać 400 złotych u jednego architekta. Drugi za podobny projekt, dotyczący podobnego zamówienia, zażyczy sobie 200 złotych, a kolejny – grubo ponad 1000 zł.

 Polecamy też: Jak znaleźć dobrego architekta wnętrz 

Projekt koncepcyjny w prostej wersji uwzględni m.in. przestawianie ścian działowych, dobór materiałów na podłogi i ściany, ustawienie poszczególnych mebli i armatury, dobór oświetlenia oraz dekoracji. Rozwiązanie zaproponowane w wersji szczegółowej obejmie ponadto rysunki techniczne, budowlane, instalacyjne, siatki glazurnicze, projekty mebli czy oświetlenia.

Spotkania z projektantem wnętrz

Na jednej wizycie zwykle się nie kończy. Zanim klient ostatecznie zaakceptuje propozycje, spotka się z architektem 3-4 razy, aby omówić zmiany i wprowadzić poprawki. To standard. Jedni specjaliści od wnętrz za poprawki w projektach koncepcyjnych nie wezmą ani grosza. Inni – dopiero, jak klient zechce zmian na etapie, gdy projekt został wcześniej przez niego zaakceptowany. Wybrani żądają ekstra opłaty za dokonanie poprawek, jeśli minie powyżej 30 dni od zaproponowania projektu wstępnego. Istnieją jednak projektanci (na szczęście nieliczna grupa), którzy od razu za każdą poprawkę do projektu żądają dodatkowej opłaty. To przeważnie niewielkie kwoty, przykładowo 10–15 złotych za wprowadzenie każdej poprawki, ale zawsze to podnosi ogólną cenę usługi.

Za całość albo za metr kwadratowy

Niektórzy architekci wyceniają swoje usługi zależnie od danego pomieszczenia albo od metra kwadratowego. I tak: projekt sypialni kosztuje np. 350 złotych za całość lub – w drugim przypadku – 55 złotych za metra kwadratowy, a przedpokój – 300 złotych za cały projekt albo 48 złotych za mkw. To, która opcja bardziej się opłaca, zależy przede wszystkim od metrażu pomieszczenia. Kuchnia może nas kosztować 400 złotych (cały projekt), a gdy stawka jest za mkw. – 58 złotych. Zdarza się, że jeśli dom czy mieszkanie mają więcej niż 100 metrów kwadratowych, cena w przeliczeniu na powierzchnię jest niższa. Bywa również, że architekt stosuje jednakową stawkę, niezależnie od pomieszczenia. Przygotuje zatem projekt, licząc sobie 100 złotych za każdy metr kwadratowy.

Kombinacje w projektach również są uwzględniane. Przykładowo: Projekt koncepcyjny kuchni połączonej z salonem jest wart średnio 700 złotych (wizualizacje 3D, bez rysunków technicznych i projektu przyłączy wodno-kanalizacyjnych oraz elektrycznych).

Stawki za usługi dodatkowe

Klient może zamówić u architekta tzw. wirtualny spacer po mieszkaniu. Taka realizacja kosztuje minimum 80 złotych. Propozycja mebli kuchennych w 3 wariantach (od różnych producentów) to dodatkowe 100 złotych albo więcej. Za samo zamówienie mebli w wybranym przez klienta sklepie trzeba zapłacić projektantowi przynajmniej 100 złotych. To tyle samo, jeśli fachowiec zamówi też w imieniu klienta sprzęt agd czy rtv. Architekt może też nadzorować prace, polegające na realizacji przez ekipę remontową tego, co wcześniej zaprojektował. Sam nadzór stanowi wydatek rzędu 200–500 złotych.

 Przeczytaj równieżArchitekt wnętrz, czyli jak rozpoznać fachowca 

Architekt wnętrz online

Nie trzeba się fatygować do biura architekta, ani prosić, żeby projektant nas odwiedził. Dostępne są usługi online. Zamówienie składa się przez internet (dołączając szkic z rozmieszczeniem i wymiarami pomieszczeń). Tą samą drogą prowadzone są konsultacje w sprawie poprawek oraz otrzyma się propozycje od specjalisty. Za projekt koncepcyjny jednego pomieszczenia weźmie on około 250 złotych, a za całego mieszkania o powierzchni np. do 60 metrów kwadratwocyh – 700 złotych. W przypadku większego mieszkania czy domu, trzeba będzie zapłacić fachowcowi online mniej więcej 900 złotych. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom