Aranżacja pokoju dziecka. Urządzamy pokój dla malucha, przedszkolaka i ucznia

Agata Meble
Aranżacja pokoju dzieckaAranżacja pokoju dziecka. Urządzamy pokój dla malucha, przedszkolaka i ucznia
Aranżacja pokoju dzieckaAranżacja pokoju dziecka. Urządzamy pokój dla malucha, przedszkolaka i ucznia Agata Meble
Dziecko spędza w swoim pokoju mnóstwo czasu, dlatego warto zaplanować go naprawdę rozsądnie. Nie zapominajmy, że potrzeby dzieci zmieniają się wraz z ich rozwojem.

Zobaczmy, jak urządzić pokoju dla malucha, przedszkolaka i ucznia. 

Pokój dla malucha

Aranżacja pokoju dla niemowlęcia oraz bardzo małego dziecka wymaga od rodziców nieco rozwagi. Pomieszczenie powinno być przede wszystkim bardzo przytulne i przyjazne – a w czasie, kiedy maluch zacznie już raczkować i chodzić – także wyjątkowo bezpieczne. Dlatego warto przede wszystkim postawić na ciepłe, jasne barwy, które nie będą negatywnie wpływać na dziecko. Lepiej też unikać nadmiaru wyrazistych, mocnych wzorów – zamiast nich postawmy np. na proste pasy lub delikatne, pogodne motywy.

Najważniejszym elementem pokoju będzie oczywiście łóżeczko.
– Podczas wizyty w salonie zwróćmy uwagę na materiał – bezpieczne dla zdrowia będzie lite, naturalne drewno, pomalowane ewentualnie emalią z atestem hypoalergicznym. Sprawdźmy także czy szczebelki w łóżeczku mają rozstaw nie większy niż 5 cm. Ciekawą opcją jest także możliwość wyjmowania szczebelków, co jest wygodne, gdy dziecko zaczyna raczkować. Idealnym rozwiązaniem są modele z regulowaną wysokością dna. Z jednej strony zapewnia to wygodę rodzicowi, który zajmuje się dzieckiem, z drugiej pozwala dostosować łóżeczko do rozwoju malucha i np. obniżyć je w momencie, gdy dziecko zaczyna siadać – mówi Ewelina Kozielska, ekspert marki Agata Meble.

W pokoju malucha nie powinno także zabraknąć obszernej szafy lub komody, w której zmieścimy ubranka i inne niezbędne przedmioty. Jeśli nie chcemy kupować osobnego przewijaka, zainwestujemy w nakładkę na komodę. Przydatne okażą się także duże pojemniki na zabawki oraz fotel, w którym będziemy mogli usiąść z malcem lub odpocząć.

Cenna wiedza dla rodziców: Przewijak dla niemowląt - jaki kupić (zdjęcia) 

Pokój dla przedszkolaka

Pokój dla przedszkolaka to w praktyce domowy plac zabaw. Aranżując go, postarajmy się więc, aby nic nie przeszkadzało w zabawie. Warto pokusić się o stworzenie pogodnej atmosfery. Dobrym wyborem okażą się połączenia jasnych i soczystych barw (np. żółci z czerwienią lub zielenią, albo też kompozycje z różnych odcieni niebieskiego). Ściany warto ozdobić radosnymi motywami lub postaciami z ulubionych bajek.

Przeczytaj również: Jak wybierać kolory do pokoju dziecka

Meble w pokoju przedszkolaka powinny przede wszystkim... nie przeszkadzać w zabawie. Dlatego najlepszym rozwiązaniem okażą się modele wielofunkcyjne, które nie ograniczają przestrzeni w pomieszczeniu. Możemy więc kupić np. biurko połączone z łóżkiem na antresoli lub łóżko z wysuwanymi szufladami, w których można schować zarówno pościel, jak i zabawki.

Ciekawą propozycję stanowią również meble z motywami np. samochodów (dla chłopców) lub motyli (dla dziewczynek). W przypadku mniejszych dzieci możemy też pomyśleć o stworzeniu specjalnego kącika zabawy, w którym umieścimy mini stolik wraz z krzesełkami. Będzie to doskonałe miejsce do malowania, wycinania oraz wszelkiego rodzaju gier. Nie zapominajmy też o pojemnych szafach, w których pomieszczą się ubrania i zabawki naszej pociechy.

Pokój dla ucznia

Zanim jeszcze zabrzmi pierwszy dzwonek powinniśmy pomyśleć o zmianie w pokoju świeżo mianowanego ucznia. Zyska on bowiem nową funkcję – nasze dziecko będzie się w nim już nie tylko bawić, lecz także uczyć. Dlatego warto wprowadzić stonowaną, spokojną kolorystykę sprzyjającą nauce. Szczególnie polecana jest jasna żółć, pomagająca w koncentracji i przyswajaniu wiedzy.

Meblem, którego nie może zabraknąć w pokoju ucznia jest wygodne biurko oraz komfortowe krzesło.
– Przy wyborze biurka przyjrzyjmy się dobrze blatowi. Powinien być duży oraz solidny, aby umożliwić naszemu dziecku przyjemną naukę. Dobrze, jeśli biurko jest wyposażone w szereg półek i szuflad, w których można umieścić przybory do pisania i pomoce naukowe. Z kolei krzesło musi być nie tylko stabilne, lecz także umożliwiać regulację wysokości siedziska czy kąta oparcia. Jest to szczególnie ważne z punktu widzenia wzrostu dziecka i kształtowania prawidłowej postawy – mówi Piotr Leżoń, Dyrektor Handlowy z Agata Meble.

Pamiętajmy także o doborze właściwej lampki na biurko – najlepiej, żeby miała ruchome ramię i świeciła mocnym światłem. Dobrym rozwiązaniem jest podzielenie pokoju na dwie strefy czyli nauki oraz zabawy i wypoczynku. W pierwszej umieśćmy biurko oraz np. regał na książki. W drugiej zaś wygodne łóżko, komodę lub pojemną szafę. 

Zobacz również: Oświetlenie miejsca pracy. Modne i praktyczne lampki na biurko (galeria zdjęć) 

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom