9 rzeczy, które powinieneś wiedzieć przed rozpoczęciem budowy domu

Ewa Wieczorska, Akademia Kobiet Budujących Silka Ytong
9 rzeczy, które powinieneś wiedzieć przed rozpoczęciem budowy domu9 rzeczy, które powinieneś wiedzieć przed rozpoczęciem budowy domu
9 rzeczy, które powinieneś wiedzieć przed rozpoczęciem budowy domu9 rzeczy, które powinieneś wiedzieć przed rozpoczęciem budowy domu wnętrza24.com
Wykańczanie i urządzanie domu często uważane jest za tę przyjemniejszą część budowy. Niekiedy jednak, aranżacja wnętrz może przysporzyć sporych kłopotów.

Już na etapie budowania, a czasem wyboru projektu, warto jest przemyśleć wiele aspektów związanych z przyszłym aranżowaniem wnętrz naszego wymarzonego domu. Myśląc o swoim lokum wyobrażamy sobie jak powinna wyglądać łazienka, kuchnia czy sypialnia. Czas, by przejść do czynów.

Zobacz również: Budowa domu w trzech krokach

Przy rysowaniu koncepcji wnętrz warto skupić się na stylu, rodzaju szafek i kolorach. Ważne są również kwestie techniczne, które wpłyną na możliwości aranżacyjne i w ostateczności zadecydują o tym, czy nasze wymarzone "M" będzie funkcjonalne.

Jak ważna jest wysokość?

Wysokość silnie wpływa na nasz komfort, który odczuwać będziemy w wymarzonym domu. Wysokość 250 cm jest absolutnym minimum, natomiast wysokość, która gwarantuje funkcjonalne przemieszczanie się po pomieszczeniach wynosi około 270 cm. Jeśli jednak mamy w planach sufity podwieszane, klimatyzację, czy też wentylację z rekuperatorem i z instalacją ukrytą w sufitach lub urządzenie stylowych wnętrz, co wymaga użycia sztukaterii i gzymsów - potrzebne będą pomieszczenia, które sięgną nawet 290 cm.

Poddasze, a jego funkcjonalność

Powierzchnia pod dachem powinna mieć około 90-120 cm. Ścianka o wysokości 120 cm zapewni komfort i ograniczy liczbę mebli, które trzeba by było zrobić na zamówienie. Warto zatem przemyśleć, jakie meble miałyby pojawić się na poddaszu tak, by dostosować się do tego już na etapie projektu. Wysokość ścianki wpływa również na proporcję bryły domu i jego wygląd zewnętrzny.

To też cię zainteresuje: Budowa domu pasywnego. Które rozwiązania warto stosować 

Wysokość ma duży wpływ na nasz komfort - kiedy jest zbyt nisko możemy czuć się klaustrofobicznie. Na powierzchnię naszego poddasza wpłynie również rodzaj wybranego dachu. Ważne jest także oświetlenie, to okna połaciowe dostarczają więcej światła niż okna w lukarnach, ale z kolei to okna w lukarnach pozwalają swobodnie wyglądać.

Instalacja wodno-kanalizacyjna to podstawa

Przy współczesnych technologiach łazienki i kuchnie mogą być zrobione w dowolnym miejscu i w dowolnej liczbie, jednak powinny znajdować się blisko siebie, a w przypadku domu z kilkoma kondygnacjami, także nad sobą. Pomieszczenia te potrzebują pionów wodno-kanalizacyjnych oraz wentylacji. Poprowadzenie ich w jednym ciągu jest bardziej ekonomiczne. Warto również przemyśleć instalację w przypadku budynków niepodpiwniczonych. Na poziomie fundamentów znajdą się otwory, przez które będą poprowadzone rury.

Wyjrzała panienka z okienka

Zarówno kształt jak i zdobienie okien wpływają na sposób aranżacji wnętrz. Modne i popularne są wielkie okna przesuwne. Otwierają one dom na ogród, wpuszczają do wnętrza mnóstwo światła dziennego. By spełniały one swoją funkcję, powinniśmy mieć do nich swobodny dostęp, a co za tym idzie nie będzie można postawić w ich pobliżu żadnych mebli. Również nie sprawdzą się tradycyjne firanki. Okna łukowe natomiast, ze zdobieniami na ramach, pasują do domów urządzanych i budowanych w stylu klasycznym.

Polecamy: Budowa domu bez pozwolenia wg nowego prawa budowlanego 

Parapet kuchenny

Okna w nowoczesnej kuchni są standardem. Parapet powinien znajdować się na takiej wysokości, by pod nim mogły zmieścić się szafki kuchenne i blat kuchenny. Wysokość osadzonego okna trzeba dokładnie wyliczyć. Trzeba wziąć pod uwagę ograniczenia oraz doliczyć grubość posadzek. Jeśli wymarzy nam się mieć blat będący przedłużeniem parapetu - zwróćmy uwagę na wymienione elementy już na wczesnym etapie budowy.

Od stanu surowego do realizacji instalacji

Ważne jest, by dokładnie przemyśleć, z czego będziemy korzystać w naszym domu - od sprzętów RTV, AGD, po system inteligentnego domu, odkurzacza, ale i zestawów nagłośnienia. Warto zastanowić się gdzie postawimy meble oraz jak urządzimy kuchnię i łazienkę. Te wszystkie czynniki wpłyną na instalację. Wcześniej zaplanowane instalacje elektryczne można łatwo i szybko ukryć pod warstwą tynku.

Instalacja centralnego ogrzewania

Przed położeniem izolacji podłogi i doprowadzeniem instalacji jest ostatni moment na korektę usytuowania grzejników. Szczególnie przyjrzeć się trzeba tym, które nie są zlokalizowane pod oknami i zastanowić się, czy nie będą przeszkadzały w urządzeniu wnętrz. Przy ogrzewaniu podłogowym należy dokładnie zastanowić się nad rodzajem posadzki, jaka zostanie na nim położona. Standardowe stały się domy, w których nie znajdziemy progów pomiędzy pomieszczeniami, a każdy materiał posadzkowy ma odpowiednią grubość. Pod tym kątem najłatwiej dopasować tradycyjny parkiet i ceramikę. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom