11 listopada i inne święta narodowe. Jak i gdzie wywieszać flagę. Poradnik

Edyta Hanszke
flagaFlagę biało-czerwoną (biały na górze, czerwony na dole) najlepiej umieścić na drzewcu, który mocujemy do uchwytu zawieszonego na domu.
flagaFlagę biało-czerwoną (biały na górze, czerwony na dole) najlepiej umieścić na drzewcu, który mocujemy do uchwytu zawieszonego na domu. Krzysztof Świderski/nto
Flaga nie może dotykać podłogi, ziemi, bruku lub wody. Nie powinno się jej wieszać w dni deszczowe, w czasie zamieci śnieżnej i przy wyjątkowo silnym wietrze. Zniszczoną flagę należy niepublicznie spalić.

Wywieszanie flagi to okazja do manifestacji uczuć patriotycznych. Mimo że Polacy uważają się za patriotów, to jednak flagę na święta narodowe i ważne uroczystości (3 Maja, 11 Listopada, 2 maja –  Święto Flagi Narodowej) nie wszyscy wywieszają.

– Budując nowe domy, często zapominamy o uchwycie na flagę, a gdy elewacja jest już gotowa, to z kolei żal nam ją niszczyć i tak patriotyzm przegrywa z pragmatyzmem – ocenia dr Mariusz Patelski, opolski historyk.    

Polecamy również: Rogale Świętomarcińskie na 11 listopada

Najchętniej symbole narodowe Polacy eksponowali w czasach II Rzeczypospolitej. Wcześniej pod zaborami było to niemożliwe. Po II wojnie światowej zawłaszczyło je państwo komunistyczne, które wyznaczało daty wywieszania flag i pilnie przestrzegało, żeby np. flagi wywieszone na 1 maja zniknęły przed 3 Maja.

– W tych regionach kraju, gdzie opór przeciwko władzy komunistycznej był silniejszy, flagi wywiesza się dziś chętniej – ocenia dr Patelski.

Praktyka państwa wobec możliwości wieszania flag przez osoby prywatne zmieniła się po wyborach w czerwcu 1989 roku. Dopiero jednak w kwietniu 2004 r., w wyniku nowelizacji ustawy o godle, zwrócono narodowi prawo do używania symboli państwowych.

Jak eksponować symbole narodowe

Niestety nasza wiedza na temat eksponowania symboli narodowych jest niewielka. Dowodem tego są pojawiające się w internecie filmiki, w których po zakończonych uroczystościach narodowych polska flaga zwijana jest w kłębek, podczas gdy Amerykanie składają ją z pietyzmem w trójkąt. Naszą flagę też powinno się traktować tak samo.

Godło, flaga i hymn są symbolami naszego państwa, do których należy odnosić się z należną czcią i szacunkiem. To prawo i obowiązek każdego z nas, dlatego powinniśmy reagować na wszelkie przejawy braku czci i szacunku oraz zgłaszać to odpowiednim organom (np. straży miejskiej, policji).

Flaga państwowa to znak złożony z barw narodowych – dwa równoległe pasy równej długości, górny biały (w odcieniu szarości) od herbowego Orła, dolny czerwony od barwy pola jego tarczy.

Flagę biało-czerwoną oraz drugą – z herbem państwowym umieszczonym – co ważne – na białym pasie –  przeznaczoną wyłącznie dla przedstawicielstw dyplomatycznych państwa i jako handlową banderę morską, wprowadził Sejm Ustawodawczy w 1919 roku.

Także i dziś używane są w Rzeczpospolitej Polskiej te dwie flagi państwowe, ale ustawa ściśle definiuje podmioty uprawnione do używania flagi z herbem (placówki dyplomatyczne, lotniska, samoloty cywilne podczas lotów za granicą, kapitanaty portów, na statkach morskich). Nie jest ona dopuszczona do użytku prywatnego. 

Jak powinna wyglądać flaga

Według ustawy z dnia 31 stycznia 1980 roku o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych flaga to prostokątny płat tkaniny o barwach Rzeczypospolitej Polskiej i proporcji 5:8, umieszczony na maszcie. Określone są także jej kolory. Na wygląd flagi narodowej wpływa również materiał, z którego została ona wykonana – np. przejrzysta tkanina może zniekształcić kolory. **

Flagi wieszamy, żeby uczcić ważne uroczystości, rocznice i święta państwowe oraz, gdy chcemy uczcić ważne wydarzenia naszego życia prywatnego.

Zasady wywieszania flagi narodowej

  • Flaga, którą wywieszamy powinna być czysta, wyprasowana, niepostrzępiona, a jej barwy nie powinny być wyblakłe.
  • Powinna być zawieszona na drzewcu, a nie przypinana do parapetu czy przyklejana do szyby
  • Wisząca poziomo flaga powinna mieć biały kolor u góry, czerwony na dole, zawieszona pionowo - białym po lewej stronie z punktu widzenia patrzących na nią.
  • Flaga zawieszona pionowo ma zawsze biały pas z lewej strony. 
  • Powinna być przymocowana w taki sposób, aby nie uległa zerwaniu, np. przywiązana lub przymocowana pinezką do drzewca.
  • Należy ją umieścić tak, aby nie dotykała podłoża, podłogi, bruku lub nie była zamoczona w wodzie.
  • Jeżeli flaga zaplącze się dookoła drzewca, trzeba ją rozplątać.
  • Nie wywiesza się godła ani flagi, jeżeli są one brudne, podarte, spłowiałe lub pomazane. 
  • Na godle ani fladze nie należy umieszczać jakichkolwiek napisów, rysunków, znaków, liter, obrazków. 
  • Na otwartym powietrzu flaga powinna być eksponowana od świtu do zmroku. Jeśli ma pozostać na maszcie dłużej, musi być dobrze oświetlona.
  • Nie eksponuje się flagi w dni deszczowe, w czasie zamieci śnieżnej i przy wyjątkowo silnym wietrze.

Jeżeli flaga jest w stanie nie nadającym się już do użytku, powinna być zniszczona w sposób godny, najlepiej przez spalenie lub pocięcie w taki sposób, aby rozdzielić jej barwy.

Także flaga z papieru używana podczas różnego rodzaju uroczystości, nie powinna być porzucona, wyrzuca na śmietnik, ale zniszczona w sposób godny. Podobnie Osoby z umieszczonym na ubraniu wizerunkiem godła lub flagi powinny o tym pamiętać i zachowywać się godnie.  

Kiedy wywieszamy flagę narodową:

  • Święto Narodowego, 3 Maja,
  • Narodowe Święto Niepodległości,
  • Święto Wojska Polskiego,
  • Dzień Flagi RP,
  • Święta rodzajów sił zbrojnych, rodzajów wojski, służb oraz jednostek wojskowych.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Koniec hotelu Marriott w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom