Wywieszanie flagi to okazja do manifestacji uczuć patriotycznych. Mimo że Polacy uważają się za patriotów, to jednak flagę na święta narodowe i ważne uroczystości (3 Maja, 11 Listopada, 2 maja – Święto Flagi Narodowej) nie wszyscy wywieszają.
– Budując nowe domy, często zapominamy o uchwycie na flagę, a gdy elewacja jest już gotowa, to z kolei żal nam ją niszczyć i tak patriotyzm przegrywa z pragmatyzmem – ocenia dr Mariusz Patelski, opolski historyk.
Polecamy również: Rogale Świętomarcińskie na 11 listopada
Najchętniej symbole narodowe Polacy eksponowali w czasach II Rzeczypospolitej. Wcześniej pod zaborami było to niemożliwe. Po II wojnie światowej zawłaszczyło je państwo komunistyczne, które wyznaczało daty wywieszania flag i pilnie przestrzegało, żeby np. flagi wywieszone na 1 maja zniknęły przed 3 Maja.
– W tych regionach kraju, gdzie opór przeciwko władzy komunistycznej był silniejszy, flagi wywiesza się dziś chętniej – ocenia dr Patelski.
Praktyka państwa wobec możliwości wieszania flag przez osoby prywatne zmieniła się po wyborach w czerwcu 1989 roku. Dopiero jednak w kwietniu 2004 r., w wyniku nowelizacji ustawy o godle, zwrócono narodowi prawo do używania symboli państwowych.
Jak eksponować symbole narodowe
Niestety nasza wiedza na temat eksponowania symboli narodowych jest niewielka. Dowodem tego są pojawiające się w internecie filmiki, w których po zakończonych uroczystościach narodowych polska flaga zwijana jest w kłębek, podczas gdy Amerykanie składają ją z pietyzmem w trójkąt. Naszą flagę też powinno się traktować tak samo.
Godło, flaga i hymn są symbolami naszego państwa, do których należy odnosić się z należną czcią i szacunkiem. To prawo i obowiązek każdego z nas, dlatego powinniśmy reagować na wszelkie przejawy braku czci i szacunku oraz zgłaszać to odpowiednim organom (np. straży miejskiej, policji).
Flaga państwowa to znak złożony z barw narodowych – dwa równoległe pasy równej długości, górny biały (w odcieniu szarości) od herbowego Orła, dolny czerwony od barwy pola jego tarczy.
Flagę biało-czerwoną oraz drugą – z herbem państwowym umieszczonym – co ważne – na białym pasie – przeznaczoną wyłącznie dla przedstawicielstw dyplomatycznych państwa i jako handlową banderę morską, wprowadził Sejm Ustawodawczy w 1919 roku.
Także i dziś używane są w Rzeczpospolitej Polskiej te dwie flagi państwowe, ale ustawa ściśle definiuje podmioty uprawnione do używania flagi z herbem (placówki dyplomatyczne, lotniska, samoloty cywilne podczas lotów za granicą, kapitanaty portów, na statkach morskich). Nie jest ona dopuszczona do użytku prywatnego.
Jak powinna wyglądać flaga
Według ustawy z dnia 31 stycznia 1980 roku o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych flaga to prostokątny płat tkaniny o barwach Rzeczypospolitej Polskiej i proporcji 5:8, umieszczony na maszcie. Określone są także jej kolory. Na wygląd flagi narodowej wpływa również materiał, z którego została ona wykonana – np. przejrzysta tkanina może zniekształcić kolory. **
Flagi wieszamy, żeby uczcić ważne uroczystości, rocznice i święta państwowe oraz, gdy chcemy uczcić ważne wydarzenia naszego życia prywatnego.
Zasady wywieszania flagi narodowej
- Flaga, którą wywieszamy powinna być czysta, wyprasowana, niepostrzępiona, a jej barwy nie powinny być wyblakłe.
- Powinna być zawieszona na drzewcu, a nie przypinana do parapetu czy przyklejana do szyby
- Wisząca poziomo flaga powinna mieć biały kolor u góry, czerwony na dole, zawieszona pionowo - białym po lewej stronie z punktu widzenia patrzących na nią.
- Flaga zawieszona pionowo ma zawsze biały pas z lewej strony.
- Powinna być przymocowana w taki sposób, aby nie uległa zerwaniu, np. przywiązana lub przymocowana pinezką do drzewca.
- Należy ją umieścić tak, aby nie dotykała podłoża, podłogi, bruku lub nie była zamoczona w wodzie.
- Jeżeli flaga zaplącze się dookoła drzewca, trzeba ją rozplątać.
- Nie wywiesza się godła ani flagi, jeżeli są one brudne, podarte, spłowiałe lub pomazane.
- Na godle ani fladze nie należy umieszczać jakichkolwiek napisów, rysunków, znaków, liter, obrazków.
- Na otwartym powietrzu flaga powinna być eksponowana od świtu do zmroku. Jeśli ma pozostać na maszcie dłużej, musi być dobrze oświetlona.
- Nie eksponuje się flagi w dni deszczowe, w czasie zamieci śnieżnej i przy wyjątkowo silnym wietrze.
Jeżeli flaga jest w stanie nie nadającym się już do użytku, powinna być zniszczona w sposób godny, najlepiej przez spalenie lub pocięcie w taki sposób, aby rozdzielić jej barwy.
Także flaga z papieru używana podczas różnego rodzaju uroczystości, nie powinna być porzucona, wyrzuca na śmietnik, ale zniszczona w sposób godny. Podobnie Osoby z umieszczonym na ubraniu wizerunkiem godła lub flagi powinny o tym pamiętać i zachowywać się godnie.
Kiedy wywieszamy flagę narodową:
- Święto Narodowego, 3 Maja,
- Narodowe Święto Niepodległości,
- Święto Wojska Polskiego,
- Dzień Flagi RP,
- Święta rodzajów sił zbrojnych, rodzajów wojski, służb oraz jednostek wojskowych.
Koniec hotelu Marriott w Warszawie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?