10 najważniejszych spraw, przy budowie domu szkieletowego

Joanna Turakiewicz
Zastanawiasz się nad budową domu szkieletowego albo już rozpocząłeś inwestycję? Jeśli ma ci się w twoim „kanadyjczyku" dobrze mieszkać, musisz zadbać o kilka spraw.

Konstrukcje z prefabrykatów zyskują w Polsce popularność i wielu właścicieli takich budynków potwierdza, że mieszka się w nich co najmniej tak dobrze, jak w murowanych. Nie da się jednak ukryć, że nie mamy zbyt wielu wykonawców z wiedzą i doświadczeniem równym budowniczym skandynawskim, kanadyjskim, czy amerykańskim.

Zobacz również: Domy szkieletowe, a zagrożenie pożarem, wiatrem i powodzią 

A to od materiałów i wykonania zależy, czy dom będzie bezpieczny, ciepły i suchy. Radzimy na co przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę. 

1. Projekt domu

W budownictwie szkieletowym nie ma miejsca na „jakoś to będzie". Na etapie projektu oprócz elementów oczywistych, należy uwzględnić wszystkie izolacje, na których wykonanie później może być zbyt późno, jak np. izolacja akustyczna pionowa. W domach drewnianych szczególnie istotna jest wentylacja, która również powinna być gruntownie przemyślana.

2. Materiały budowlane

**Stawiając dom z prefabrykatów drewnianych nie można oszczędzać na materiałach. Szalenie istotne jest użycie prawidłowo obrobionego, odpowiednio wysuszonego drewna zarówno w elementach konstrukcyjnych ścian, jak i w więźbie dachowej. Jeśli więźba nie jest wystarczająco wysuszona, jako wypełnienie powinno się stosować tworzywo nieorganiczne, jak wełna mineralna, która nie wchodzi w reakcję z wilgocią. Brak dbałości w tym zakresie sprawi, że dom może mieć problem z grzybami i pleśniami, drewno schnące w trakcie użytkowania będzie zmniejszać objętość, wpływając na całość konstrukcji.

3. Liczba i jakość łączników

**Stabilne umocowanie elementów konstrukcyjnych do fundamentów pomoże budynkowi radzić sobie z wiatrem. Należy do tego użyć zabetonowanych stalowych kotew. Zadbaj też o odpowiednią liczbę śrub, wkrętów, gwoździ i łączników zespalających poszczególne elementy konstrukcji oraz więźbę dachową. Niezbędna będzie duża liczba kątowników i okuć oraz specjalnych elementów dokrokwiowych, dających budynkom bardzo dużą wytrzymałość.

4. Izolacja cieplna

**Domy szkieletowe są budynkami o małej zdolności akumulacji ciepła. Odpowiednia termoizolacja zwiększy komfort mieszkania, choć nie ma co się łudzić, że szkielet będzie trzymał temperaturę jak cegła. Jako izolację termiczną stosuje się wełnę mineralną (szklaną lub skalną), bądź izolacje oparte na włóknach celulozowych. 

5. Komin i obudowa kominka

**Kolejny element, na który trzeba zwrócić uwagę, aby uniknąć zagrożenia pożarowego. Wiele osób, decydując się na budowę domu z elementów drewnianych, myśli tylko o technologii wznoszenia ścian, nie bacząc na to, że wszystkie jego elementy wymagają „specjalnego" potraktowania. Tak właśnie jest z kominem, który nie może być wykonany z materiału innego niż z ognioodpornych bloczków keramzytowych. Wymogiem obowiązkowym jest również stawianie kominów wentylowanych, gwarantujący należytą ochronę przed przegrzaniem. Dodatkowe wzmocnienie stanowić będzie izolacja z wełny mineralnej.

Kominki w domach z szkieletów drewnianych izoluje się również w inny sposób niż tradycyjnie. Nie użyjemy do tego wełny mineralnej pokrytej folią aluminiową, a materiałów nieprzewodzących ciepła, jak płyty kwarcowe.

6. Sposób wykonania instalacji elektrycznej

**Przy wykonaniu instalacji elektrycznej, szczególnie rygorystycznie należy przestrzegać zasad sprecyzowanych w Polskiej Normie PN-IEC 60364-5-51, pamiętając o wydzieleniu i zabezpieczeniu gniazd przeznaczonych do odbiorników o większej mocy, dobieraniu przewodów o odpowiednich przekrojach i oddzieleniu elementów przewodzących obwodów elektrycznych od konstrukcji budynku odpowiednimi materiałami izolacyjnymi. 

7. Stolarka okienna

**W „kanadyjczykach" najlepiej sprawdzają się okna z PVC, które jest łatwiejsze w utrzymaniu niż drewno. W domach murowanych najczęściej w okolicach otworów okiennych i drzwiowych występują mostki cieplne. W domach z elementów drewnianych nie można sobie na to pozwolić – muszą być bardzo starannie wykończone.

Zalecany jest montaż szyb antywłamaniowych klasy P2 lub P4, odpornych na uderzenia podmuchu wiatru. Waga tego elementu związana jest z ryzykiem, które niesie z sobą pęknięcie szyby np. podczas wichury – masy powietrza, które dostaną się do pomieszczenia potrafią wytworzyć ciśnienie, które zdemoluje wnętrze, a nawet może naruszyć elementy konstrukcyjne.

8. Wentylacja i ogrzewanie

**Zarówno w przypadku instalacji wentylacyjnej jak i grzewczej, należy pamiętać, że w budownictwie szkieletowym raczej nie sprawdzają się systemy grawitacyjne. Dlatego wentylacja powinna być mechaniczna, najlepiej z rekuperatorem, bo w domach o niewielkiej bezwładności cieplnej, odzysk ciepła bardzo się przyda. Polecanym z kolei ogrzewaniem, będzie nadmuchowe, które bardzo szybko ogrzeje wychłodzony budynek. 

9. Izolacja akustyczna

**Największym problemem akustycznym, z jakim borykają się konstrukcje szkieletowe jest zjawisko pionowego przenoszenia fal uderzeniowych, pochodzących np. z kroków kogoś chodzącego nam nad głową albo przewróconego na wyższym piętrze przedmiotu. Dlatego już na etapie projektu konieczne jest uwzględnienie elementów izolujących strop. 

10. Wykonanie domu szkieletowego

**Trzeba to powiedzieć dobitnie: niezadowolenie z użytkowania domu wybudowanego w technologii szkieletowej, związane jest najczęściej z niedbałym wykonaniem. Doświadczony wykonawca będzie wiedział jakich materiałów użyć, dopasuje ilość łączników, będzie wiedział jaki postawić komin oraz w jaki sposób wykonać i zaizolować instalację elektryczną. Zwróci uwagę nawet na kwestie nieuwzględnione w projekcie. Jak sprawdzić, czy osoba, z którą rozmawiasz posiada odpowiednie doświadczenie? Zapytaj o referencje, poproś o wskazanie co najmniej kilku postawionych przez siebie domów i porozmawiaj z ich właścicielami, zapytaj o certyfikaty i szkolenia (np. producenta). Na koniec możesz zadać kilka podchwytliwych pytań. Jeśli zaproponuje ci komin z cegły albo wentylację grawitacyjną... poszukaj innego wykonawcy. 

Warto przeczytać przed podjęciem decyzji o budowie domu: Budowa nowoczesnego domu - technologie dostępne są na rynku 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom