Jesień w ogrodzie: narzędzia i sprzęt do porządków

Agata Kaźmierczak
Jesienny ogródJesienią w ogrodzie do wykonania jest wiele prac. Z niektórymi trzeba się śpieszyć, by nie zaskoczyła nas chłodna aura.
Jesienny ogródJesienią w ogrodzie do wykonania jest wiele prac. Z niektórymi trzeba się śpieszyć, by nie zaskoczyła nas chłodna aura. Agata Kaźmierczak
Jesień na działce to pora zbioru warzyw, cięcia żywopłotów i przekopywania ziemi. Każda z tych prac wymaga użycia odpowiedniego sprzętu ogrodniczego. Wybór wyposażenia wpływa na jakość naszej pracy i na nasze samopoczucie. Podpowiadamy, w jakie narzędzia warto się wyposażyć jesienią.

Wykonując jesienne prace w ogrodzie powinniśmy zadbać o odpowiedni sprzęt. To pozwoli nam nie tylko lepiej wykonać pracę, ale sprawi, że będzie ona większą przyjemnością. Ku uciesze ogrodników rynek narzędzi kusi różnorodnością i coraz przystępniejszymi cenami. Przede wszystkim podczas wyboru narzędzi powinniśmy zwrócić uwagę na to czy są poręczne i dostosowane do naszych potrzeb. Przecież każdy ogrodnik, nawet amator, powinien podczas pracy w ogrodzie zawsze dbać o odpowiednią pozycję swojego ciała. Ponadto powinniśmy wybierać narzędzia dobrej jakości, wtedy unikniemy nieoczekiwanych wydatków związanych z naprawą w trakcie ważnych jesiennych prac.

Czytaj też: Jesień w ogrodzie. Lista prac obowiązkowych 

Grabienie opadłych liści

W przypadku, kiedy jesienią nie zgrabimy liści z trawnika bardzo dokładnie, mogą pozostawić warstwę, która nie będzie przepuszczała wody, ani promieni słonecznych, przez co trawiasty kobierzec wiosną zacznie nam gnić. By tego uniknąć, jesienią powinniśmy dobrze zadbać o trawnik, używając do tego odpowiednich narzędzi:

  • grabie – jakiś czas temu szczytem marzeń ogrodników było posiadanie np. kilku rodzajów grabi, dziś dzięki innowacyjnym systemom wszystko staje się prostsze, np. pięć narzędzi, w tym grabie, ma tylko jeden trzonek. Takie narzędzia mogą być bez problemu przechowywane, nie zajmując wiele miejsca.
  • miotłograbie – do wyboru mamy wachlarzowe lub prostokątne. To narzędzie może być wykonane z metalowej taśmy lub drutu albo z tworzywa sztucznego. Dodatkowo niektóre modele mają regulowany rozstaw prętów, co umożliwi nam grabienie nawet bardzo drobnych liści. Stateczniejsze i mocniejsze są oczywiście grabie wykonane z drutu, tworzywo sztuczne bowiem szybko może ulec złamaniu.

Czytaj też: Narzędzia ogrodowe: sposoby ich przechowywania 

Narzędzia do przekopywania, spulchniania i oczyszczania ziemi 

Z reguły jesienią gleba potrzebuje odpowiedniego napowietrzenia. Zabieg ten osiągniemy poprzez jej przekopywanie. W małym ogrodzie używa się najczęściej narzędzi ręcznych. W tym temacie nic się nie zmieniło. Siła mięśni ludzkich jest wciąż najlepszym rozwiązaniem. Warto zatem zaopatrzyć się przede wszystkim w:

  • szpadle – są podstawowym narzędziem stosowanym w ogrodzie. Służą do przekopywania i wzruszania ziemi przed posadzeniem roślin. Ważne, żeby były ostre, wtedy łatwiej wykonamy pracę. Szpadel powinien też posiadać tzw. rączkę, dzięki której łatwiej można wbić ostrze w ziemię.
  • widły – szczególnie popularne są te o szerokich zębach. Służą do przekopywania gleby, wykopywania warzyw, przerzucania kompostu. Jesienną porą widłami łatwiej niż szpadlem wykopiemy np. warzywa. Ziemia bowiem zostaje między zębami a na powierzchnię wydobywamy tylko warzywo.
  • motyki – przeznaczone są przede wszystkim do głębokiego spulchniania gleby, wycinania chwastów, kopania rozmaitych dołków. Różnią się wymiarami oraz kształtem. Najpopularniejsze są te w kształcie serca oraz trójzębne.
  • łopatki – wykorzystywane są do wykopywania chwastów, sadzenia i przesadzania roślin. Dobre, mocne łopatki powinny być zawsze wykonane w całości z tego samego materiału.
  • pazurki – służą do płytkiego spulchniania gleby i wyrywania chwastów.

Czym najlepiej przycinać żywopłoty i drzewka jesienią?

Jesiennej pielęgnacji wymagają też żywopłoty. Bukszpan, grab, czy cis pospolity powinny być cięte w lipcu lub sierpniu, a później ponownie w październiku, aby usunąć wtórny przyrost powstały po letnim strzyżeniu. Do jesiennej pielęgnacji żywopłotów służą przede wszystkim:

  • sekatory – zazwyczaj tniemy nimi tylko pojedyncze gałęzie, często też kwiaty.
  • nożyce – szczególnie polecane do przycinania żywopłotów, niekiedy również trawy. Mogą być ręczne lub z napędem: elektryczne, akumulatorowe, spalinowe.
  • nożyce elektryczne – są zasilane silnikiem. Ale czas pracy nimi jest krótki i wynosi zaledwie od 20 minut do godziny. Później trzeba je także ładować, nawet całą dobę.
  • nożyce spalinowe – są zasilane silnikiem. Z reguły są bardzo ciężkie, ale w momencie, kiedy w miejscu, gdzie przycinamy żywopłot nie ma prądu, są doskonałym rozwiązaniem.
  • sekatory akumulatorowe – dzięki nim możemy mieć dużą swobodę ruchu, a przede wszystkim w pracy nie przeszkadza nam kabel.

Inny sprzęt ogrodowy przydatny w jesiennych porządkach

Wśród najpopularniejszego sprzętu, bez którego praca w jesiennym ogrodzie nie będzie wykonana prawidłowo wyróżnić możemy:

  • kosiarki spalinowe – służące do cięcia trawników
  • kosy spalinowe ręczne – służące również do cięcia trawników, ale też do wycinania większych, zbędnych chwastów na powierzchni całej działki
  • dmuchawy do liści – dzięki nim liście możemy zebrać w jedno miejsce i wtedy sprzątnąć

Łatwiejsze dbanie o porządek w ogrodzie

Jak uniknąć niedogodności związanych z przenoszeniem śmieci po całym ogrodzie? Wydawać by się mogło, że to ogromny wysiłek. Rozwiązaniem tego problemu jest wózek ogrodowy. Jest to idealne narzędzie do wygodnego zbierania i usuwania chwastów, ściętej trawy lub innych odpadów ogrodowych. Solidna, aluminiowa konstrukcja pozwala na swobodny transport aż do 70 kg odpadów. Warto taki mieć!

Kompostownik i ekokompostownik

W jesiennym ogrodzie możemy postawić kompostownik własnej roboty. Służy on do kompostowania np. opadłych z drzew liści, niewykorzystanych owoców, chwastów i skoszonej trawy. Wystarczy zbić z desek kwadrat, najlepiej o wymiarach 150 cm/150 cm lub 200 cm/200 cm i ustawić go w miejscu raczej zacienionym. Potem wystarczy już tylko gromadzić odpady ogrodowe. Możemy również kupić go w sklepie ogrodniczym. Taki ekokompostownik wykonany będzie z proekologicznego materiału – plastiku z recyklingu.

To, czy dobrze wykonamy pracę w ogrodzie zależy tylko od nas, od naszej wiedzy. Podczas jesiennych prac w warto krok po kroku zaplanować sobie to, co mamy do zrobienia a przede wszystkim pomyśleć o wszystkim wcześniej i w razie potrzeby zaopatrzyć się w niezbędny sprzęt i narzędzia. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tomasz Adamek na gorąco komentuje swój pierwszy występ we freakach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom