Zmywarka do naczyń - jaką wybrać i o co pytać sprzedawcę

Edyta Hanszke
Zmywarka pełna naczyńPodczas gdy człowiek do umycia 140 zabrudzonych naczyń zużywa średnio 88 l wody i 2,4 kWh prądu, zmywarka potrzebuje o 70 l wody mniej. Zużyje też o połowę mniej prądu.
Zmywarka pełna naczyńPodczas gdy człowiek do umycia 140 zabrudzonych naczyń zużywa średnio 88 l wody i 2,4 kWh prądu, zmywarka potrzebuje o 70 l wody mniej. Zużyje też o połowę mniej prądu. sxc.hu
Na rynku mamy zmywarki do naczyń o szerokości 60 lub 45 cm, do zabudowy lub wolno stojące. Najważniejsze parametry to zużycie wody, klasa energetyczna i pojemność zmywarki.

Rozmowa z Krzysztofem Parzyjagłą, doradcą klienta w dziale AGD w Avans w Kluczborku.

– Czym kierować się przy wyborze zmywarki?

– Przede wszystkim należy dopasować model zmywarki do naszych potrzeb. Jeśli dopiero aranżujemy kuchnię, to szerokość możemy wybrać już na etapie projektu. Natomiast jeśli już mamy meble, które uzupełniamy o zmywarkę, to należy sprawdzić, ile miejsca możemy na nią wygospodarować. Producenci  oferują zmywarki o szerokości  60 lub 45 cm. W przypadku zmywarek wolno stojących dostępne są kolory biały lub inox. Przy zmywarkach do zabudowy określamy również rodzaj panelu sterowania – do wyboru jest panel ukryty lub panel zewnętrzny.

– Jakie parametry porównywać, wybierając zmywarkę do naczyń?

Podstawowy parametr przy wyborze zmywarki to zużycie wody, klasa energetyczna (najczęściej spotykane zmywarki oznaczone jako A potrzebują około 1,05 kWh, natomiast A+ od 0,73 do 0,95 kWh, rzadko kiery producenci oferują niższe klasy)oraz pojemność, którą liczy się w liczbie mieszczących się w niej kompletów naczyń. Tę liczbę należy dopasować do własnych potrzeb. Coraz częściej klienci pytają również o to, jak głośno pracuje dany sprzęt. Zapewniam jednak, że wbrew pozorom nie jest to żaden problem, ponieważ produkowane obecnie zmywarki pracują naprawdę bardzo cicho.

– Lepsza jest zmywarka do zabudowy czy wolno stojąca?

– Wybór między sprzętem AGD do zabudowy lub wolno stojącym to kwestia gustu i planu urządzenia kuchni. Klienci, którzy się do nas zgłaszają, są już zazwyczaj zdecydowani na konkretny sprzęt, ponieważ zabudowanie zmywarki wymaga m.in. dogadania się z firmą projektującą i wykonującą meble na zamówienie. Warto natomiast zaznaczyć, że jeśli chodzi o parametry techniczne zmywarki do zabudowy i zmywarki wolno stojące poza względami estetycznymi, praktycznie niczym innym się nie różnią.

– Gdzie należy ulokować zmywarkę? Czy na przykład może stać ona koło kuchenki?

– Nowe sprzęty AGD są na tyle dobrze izolowane termicznie, że większość producentów pozostawia wolny wybór, co do ustawienia urządzeń. Jeśli są jednak jakiekolwiek przeciwwskazania – na pewno znajdziemy je w instrukcji obsługi. Oczywiście, można to sprawdzić w sklepie jeszcze przed decyzją o zakupie konkretnego modelu zmywarki.

Warto przeczytać: Czego nie można myć w zmywarce

– Ile prawdy jest w tym, że zmywarka jest bardziej ekonomiczna niż mycie ręczne?

– Korzystanie ze zmywarki zapewnia pięć razy mniejsze zużycie wody niż mycie ręczne. Najnowsze zmywarki zużywają już tylko 6,5 litra wody na pełny cykl. Natomiast koszt zużycia prądu na jeden cykl to obecnie około 0,50 zł. Oczywiście są to dane uśrednione zależne od parametrów danego modelu.

Dowiedz się również: Jak dbać o zmywarkę do naczyń

– Podstawowe zasady obsługi zmywarki...

– Zmywarkę należy odpowiednio przygotować do pracy, ale trwa to naprawdę bardzo krótko. Wystarczy napełnić zbiornik na sól i nabłyszczacz oraz włożyć do pojemnika tabletkę z detergentem. Potem już tylko umieszczamy brudne naczynia w koszach, wybieramy odpowiedni program (w zależności od zabrudzenia i rodzaju naczyń) i włączamy zmywarkę. 

Programy i funkcje mogą zmniejszyć zużycie wody i prądu

  • Automatyczny dobór ilości wody i temperatury – zależnie od stopnia zabrudzenia naczyń.
  • Czujnik zabrudzenia wody – po opłukaniu naczyń urządzenie samo ocenia czystość wodę i zależnie od tego pobiera jej więcej lub mniej.
  • Czujnik załadunku – dobiera ilość wody do stopnia zapełnienia urządzenia brudnymi naczyniami.
  • Funkcja połowy wsadu – ogranicza zużycie wody i energii, jeśli zmywarka nie jest zapełniona brudnymi naczyniami.
  • Opóźniony start – to dobre rozwiązanie dla tych, którzy mają dwie taryfy opłat za prąd, np. dzienną i nocną. Urządzenie można zaprogramować tak, żeby myło wtedy, kiedy energia jest tańsza.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom