Zmiękczacze do walki ze skutkami zbyt twardej wody

redakcja.regiodom, UST-M
Woda pitnaZ kamieniem w wodzie można walczyć na różne sposoby. Montując siatki w kranach, czyszcząc pokrytą szarym nalotem armaturę octem czy też wlewając kwasek cytrynowy z wodą do pokrytego osadem wnętrza czajnika. Wszystko to jednak doraźne działania, które na dłuższą metę nie są skuteczne. Kamień jak był, tak powraca. I to często ze zdwojoną siłą.
Woda pitnaZ kamieniem w wodzie można walczyć na różne sposoby. Montując siatki w kranach, czyszcząc pokrytą szarym nalotem armaturę octem czy też wlewając kwasek cytrynowy z wodą do pokrytego osadem wnętrza czajnika. Wszystko to jednak doraźne działania, które na dłuższą metę nie są skuteczne. Kamień jak był, tak powraca. I to często ze zdwojoną siłą. UST-M
Z kamieniem w wodzie można walczyć na różne sposoby. Tym razem radzimy, jak wybrać zmiękczacz wody i kto powinien z niego korzystać.

Twardą wodę po przegotowaniu można spokojnie pić. Jednak twarda woda to nieustanna walka z kamieniem, na którą często nie starcza nam sił lub czasu. Aby się z tym uporać możemy zadziałać u źródła problemu, czyli na przyłączu wodnym w naszym domu. Montuje się tam zmiękczacz wody, który sprawi, że przestaniemy się zmagać z osadzającym się kamieniem.

Osadzający się kamień to problem powszechny

Mianem twardej wody płynącej w instalacji sanitarnej określa się taką, w której zawartość jonów wapnia i magnezu wynosi powyżej 200 mg na litr – zgodnie z wytycznymi Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego. Zjawisko twardej wody jest uciążliwym problemem w Polsce. Ogromna rzesza gospodarstw domowych w naszym kraju zmaga się z nim, czy to podczas czyszczenia łazienki, użytkowania sprzętów AGD, czy też pielęgnacji urody.

 Warto przeczytać: Jak uporać się z kamieniem w czajniku

Aby zmniejszyć zawartość wapnia i magnezu w wodzie płynącej z naszych kranów, warto zamontować zmiękczacz wody. Urządzenie to w bezobsługowy sposób uwolni nas od tego problemu osadzającego się kamienia.

Jak działa zmiękczacz wody

Głównym elementem zmiękczacza wody jest zbiornik z żywicą jonowymienną, która wymienia jony wapnia i magnezu (odpowiedzialne za powstawanie kamienia) na jony sodu. Gdy żywica wysyci się kationami tych dwóch pierwiastków, traci zdolność wymiany jonów. Wtedy rozpoczyna się proces regeneracji złoża, czyli jego płukanie roztworem solanki pochodzącej z rozpuszczanej w zmiękczaczu tabletki soli. Obecny w niej chlorek sodu z powrotem wypiera kationy wapnia i magnezu, które wraz z innymi zanieczyszczeniami trafiają do kanalizacji. Po zakończeniu tej czynności złoże jest gotowe do pracy i kolejnego cyklu zmiękczania wody.

Kiedy najlepiej zamontować zmiękczacz?

Zmiękczacz wody warto zainstalować, gdy przeszkadza nam nieestetyczny i trudny w czyszczeniu biały osad pojawiający się na armaturze sanitarnej i blatach kuchennych. zmiękczacz wody sprawi, że baterie prysznicowe, brodziki czy szklane kurtyny w wannie pozostaną czyste na dłużej. A ich czyszczenie nie będzie wymagało użycia dużo mniejszej ilości środków czyszczących, jak to bywa w przypadku korzystania z twardej wody. W twardej wodzie chemikalia trudniej się pienią i tym samym gorzej usuwają zabrudzenia.

 Przeczytaj poradęJak dbać o granit w łazience 

Warto też wiedzieć, że montując zmiękczacz zmniejszamy ryzyko wystąpienia awarii pralki i zmywarki. Grzałka pokryta kamieniem musi bowiem pobrać więcej prądu, by się dobrze nagrzać, co może grozić w końcu jej spaleniem. Kolejny problem to pokrycie się osadem porów bębna pralki. Zwiększa to nie tylko jego opór, ale też odrywające się z niego kawałki kamienia mogą zatkać wąż odpływowy. Efektem zastosowania zmiękczacza są czyste grzałki i niższe rachunki za prąd oraz koszty napraw sprzętu AGD.

Zmiękczacz dobrze też zamontować, gdy walczymy z problemem suchej skóry i zniszczonymi włosami. Twarda woda sprawia, że kosmyki włosów są sztywne, szorstkie i trudno się układają. Z kolei skóra staje się podrażniona, zaczerwieniona i często się łuszczy mimo używania nawilżających balsamów. Zmiękczacz to więc również inwestycja w swój wygląd. A ten, jak wiadomo, to podstawa dobrego samopoczucia.

 Polecamy poradnikJak usunąć kamień i osady z mydła w łazience 

Różne potrzeby, czyli jaki zmiękczacz zamontować

Zmiękczacz wody powinien być jednak nie tylko efektywny, ale również ekonomiczny i wygodny w użytkowaniu. Nowoczesne zmiękczacze mają zbiorniki wypełnione żywicą o zwiększonej pojemności, co zapewnia lepszą odporność na jony żelaza i manganu. Efektem tego jest niższa twardość wody i jednocześnie wydłużona żywotność złoża. Taka technologia gwarantuje też niższe koszty eksploatacji zmiękczacza wody. 

Każdy domowy sposób pozbycia się kamienia wydaje się być dobry. Niestety, do czasu. Większość – o ile nie wszystkie – na dłuższą metę są bowiem bezskuteczne, przypominając bezsensowną walkę z wiatrakami. Dlatego jeśli cierpimy z powodu twardej wody, warto zainwestować w zmiękczacz wody.

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom