Jak usunąć kamień i osady z mydła w łazience. Poradnik

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
Kamień na baterii łazienkowejWoda i ocet wystarczą, by usunąć nalot i kamień z baterii łazienkowej lub kuchennej. Zrób roztwór w proporcjach 2 części octu i 3 części wody, a następnie przemyj nim baterię. Jeżeli kamień jest już tak duży, że samo przetarcie go miksturą nie pomaga, to weź papierowy ręcznik lub szmatkę i nasącz go roztworem. Później owinąć zakamienione miejsce. Po kilkunastu minutach osad z kamienia powinien zejść. Nigdy nie czyść kamienia z baterii druciakami i ostrymi krawędziami, po porysujesz sprzęt.
Kamień na baterii łazienkowejWoda i ocet wystarczą, by usunąć nalot i kamień z baterii łazienkowej lub kuchennej. Zrób roztwór w proporcjach 2 części octu i 3 części wody, a następnie przemyj nim baterię. Jeżeli kamień jest już tak duży, że samo przetarcie go miksturą nie pomaga, to weź papierowy ręcznik lub szmatkę i nasącz go roztworem. Później owinąć zakamienione miejsce. Po kilkunastu minutach osad z kamienia powinien zejść. Nigdy nie czyść kamienia z baterii druciakami i ostrymi krawędziami, po porysujesz sprzęt. Magdalena Kmita-Kulesza
Kamień zalegający w toalecie, zabrudzone płytki czy ścianki prysznica to nie tylko problem estetyczny, ale i sanitarny. Na kamieniu osadzają się bakterie. Bardzo zaniedbane i nieodkamieniane urządzenia mogą się psuć.

Na rynku dostępnych jest szereg gotowych proszków, past i płynów, które mają za zadanie poradzić sobie z problemem kamienia i osadów z mydła. Tyle, że większość z nich zawiera w składzie silne kwasy, w tym chlorowodorowy, sprytnie zakamuflowane dodatkami zapachowymi i innymi substancjami. Ich stosowanie nie jest obojętne dla środowiska. Czasem mogą ujawniać się szkodliwe opary. Na przykład wtedy, gdy używamy wybielacza w toalecie, gdzie jednocześnie zawieszone są kostki zapachowe (zwykle zawierające amoniak).

Polecamy poradnik: Jak ekologicznie sprzątać mieszkanie

Naturalne środki kontra kamień, zacieki i osady w łazience

Znacznie lepiej, prościej, bardziej ekologicznie i przede wszystkim taniej można pokonać kamień, zacieki i osady z pomocą naturalnych środków, jakich nie brakuje w lodówce czy spiżarce. Wystarczy ocet, kwasek cytrynowy (lub świeże cytryny) czy boraks, minerał dostępny w specjalistycznych sklepach i aptekach lub soda oczyszczona (idealna do czyszczenia fug między kafelkami; zarówno sama jak i z octem).

Zobacz wideo:Do czego można stosować w domu sól

Twarda woda to codzienność w polskich domach

W konsekwencji wystarczy na krótko zaniedbać czyszczenie, żeby po jakimś czasie zmagać się z grubą warstwą kamienia w toalecie, przy kranie w zlewie, w słuchawce od prysznica. Podobnie szybko dadzą o sobie znać zacieki i plamy na ścianach kabiny prysznicowej czy osady na płytkach łazienkowych.

Jak walczyć z kamieniem

W toalecie, gdzie kamień zbiera się najczęściej, doskonałym rozwiązaniem będzie ocet. Poradzi sobie nawet z kamieniem poniżej poziomu wody. Najlepszą metodą jest zalanie toalety wieczorem odpowiednią ilością octu, zależną od stopnia zabrudzenia kamieniem. Rano, o ile oczywiście nikt z domowników w nocy nie spłukał wody, kamień wystarczy przetrzeć ściereczką, aby zszedł bez żadnych problemów.

Profilaktycznie, by o kłopotach z kamieniem zapomnieć w ogóle, szklankę octu można wlewać do toalety raz na dwa, trzy tygodnie. Z kamieniem powyżej poziomu wody, także w miejscach niewidocznych dla oka, poradzi sobie pasta z boraksu zmiksowana z sokiem z cytryny. Wystarczy spłukać toaletę i starannie wetrzeć tak przygotowaną pastę w zabrudzone miejsca. Po kilku godzinach, przy okazji kolejnego spłukania wody, osad powinien zniknąć.

Sposoby na czysty kran

Ocet przyda się również, gdy zechcemy oczyścić z kamienia krany. Kamień, który zostawia wysychająca woda, jest szczególnie widoczny i trudny do usunięcia właśnie w pobliżu kranu. Wystarczy jednak szmatkę zamoczyć w gorącej wodzie z octem i owinąć kran, aby po kilku godzinach nawet najbardziej oporny osad ustąpił miejsca czystości.

Czysta armatura

Podobnie ocet – tym razem rozcieńczony – przyda się do czyszczenia armatury jak i całego zlewu, jeśli wykonany jest ze stali. Ocet poradzi sobie świetnie z zaciekami bez ryzyka zarysowania powierzchni, czego nie gwarantują pasty i proszki.

Przeczytaj: Jak utrzymać ceramikę łazienkową w czystości 

Z kolei do usunięcia zacieków i śladów po wodzie i mydle z kabiny prysznicowej i kafelków wystarczy woda z płynem do naczyń. Sama główka od prysznica również bywa zapychana osadem. Jeśli w związku z tym jej funkcjonalność jest znacznie ograniczona, należy ją wykręcić i całą wsadzić na kilka godzin do wody, w której został rozcieńczony kwasek cytrynowy. Po wypłukaniu nie powinno być już śladu kamienia. Podobnie kwasek może służyć do rozpuszczenia kamienia w czajniku – wystarczy zagotować wodę i ją wylać, żeby wraz z nią czajnik opuściły wszystkie osady. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom