Granit jest najpopularniejszym i najczęściej stosowanym w aranżacjach kamieniem naturalnym. Jest on trwały, twardy oraz odporny na czynniki mechaniczne i atmosferyczne. Granit nadaje się do zastosowania na posadzkach, jako okładzina ścienna oraz blat i obudowa prysznica lub wanny.
Aranżacje łazienek z niebanalnymi rozwiązaniami
– W aranżacji łazienek modny jest powrót do natury. Popularne są materiały i dodatki sprawiające, że wnętrze łazienki nawiązuje do świata przyrody. Dlatego też, coraz częściej płytki ceramiczne zastępowane są kamieniem naturalnym. Warto użyć go jako obudowy jednej lub trzech ścian prysznica. Wykorzystując surowiec o charakterystycznym użyleniu, w kolorystyce brązów oraz zieleni, można stworzyć pomieszczenie rodem z egzotycznych miejsc. Dzięki temu nawet natrysk może przypominać prawdziwy wodospad. Co ważne, granit warto również zastosować jako element kamiennej podłogi z wbudowanym odpływem. Należy tutaj pamiętać o zapewnieniu odpowiedniego spadku podłoża w kierunku ujścia wody – radzi Aleksandra Lerska, projektantka wnętrz, specjalista ds. Obsługi Klienta Indywidualnego i Projektantów w Grupie EGA.
Przeczytaj poradnik: Jak zrobić natrysk bez brodzika, by nie przeciekał
Osoby chcące przeobrazić łazienkę w pokój kąpielowy mogą umieścić w niej wannę z jacuzzi ustawioną na podeście, do którego poprowadzą kamienne schody. Warto również zastosować ten sam materiał na obudowę wanny oraz na ściany i podłogę. Inną ciekawą propozycją na zaistnienie granitu w łazience jest umywalka wykonana z tego właśnie kamienia. Wykonana z jednej bryły granitu, bez widocznych łączeń poszczególnych elementów, idealnie wpisuje się w klimat naturalnego wnętrza. Duży wybór kształtów tego typu umywalek daje wiele możliwości aranżacji łazienki. Zamiast klasycznej umywalki, można zdecydować się na ścięty stożek, owalną misę lub postawić na nieregularne formy – bez wątpienia najbardziej oryginalne. Granitowy blat dopełni koncepcji, ponieważ zawsze warto pamiętać o spójności projektu.
Kolorystyka do małej i dużej łazienki
W dużej łazience zaleca się dzielenie płaszczyzn za pomocą koloru: od jasnych odcieni do ciemniejszych. Takie rozwiązanie pozwoli na zniwelowanie efektu pustej, dużej przestrzeni. Natomiast w łazience o mniejszym metrażu warto skorzystać z jasnych barw. Sprawią one, że optycznie ściany się oddalą, a łazienka będzie wydawać się większa niż jest. Dla wzmocnienia tego wrażenia warto zawiesić na ścianie lustro, które odciąży aranżację.
Dowiedz się: Jak urządzić łazienkę nie tylko praktyczną, ale i estetyczną
– Używając kamienia naturalnego w małych pomieszczeniach, warto zastosować dwa triki. Pierwszy to ułożenie na wąskiej ścianie płytek w pionie. Takie rozmieszczenie wydłuży wnętrze. Z kolei położenie ich w poziomie sprawi, że przestrzeń się powiększy. Dużą zaletą granitu jest możliwość wykorzystania go przy ogrzewaniu podłogowym. Wybierając granit, zarówno na posadzkę jak i okładzinę ścienną, można zastosować gotowe płytki o standardowych formatach i grubościach (np. 30 x 60 x 1 cm) lub płyty wielkoformatowe, które cięte są na zamówienie. Przy czym należy pamiętać, że w przypadku tych drugich minimalna dostępna grubość to 2 centymetry. Warto też mieć na uwadze, że minimalna standardowa grubość blatu granitowego to również 2 centymetry, choć najczęściej stosuję się tu płyty o grubości 3 centymetrów. Wszystko jednak zależy od projektu – mówi Aleksandra Lerska.
Zobacz: Nietypowe umywalki do nowoczesnej łazienki
Granit jako kamień naturalny występuje w dwóch strukturach. Pierwsza struktura wyróżnia się motywami użyleń i wzorami. Natomiast drugą charakteryzuje ziarno różnej wielkości. Granit dostępny jest w odcieniach od jasnych beżów przez szarości po brązy i czernie. Decydując się na zakup kamienia naturalnego, warto skorzystać z porad architekta wnętrz. Doradzi on, jaki kamień najlepiej sprawdzi się w łazience i wskaże praktyczne rozwiązania, które nadadzą mu kamiennej trwałości.
Jak dbać o granit w łazience?
Odpowiednio dobrane środki do pielęgnacji kamienia sprawią, że na materiale nie będą powstawały zarysowania, odbarwienia ani plamy. Aby temu zapobiec, warto dowiedzieć się więcej o jego kosmetyce przy zakupie materiału do wnętrza. Ekspert z hurtowni kamienia lub kamieniarz, nie tylko pomoże zaimpregnować po raz pierwszy granit. Wskaże również odpowiednie środki do jego pielęgnacji oraz doradzi, jak to poprawnie zrobić.
Przy wyborze detergentów należy brać pod uwagę fakturę kamienia, jego rodzaj oraz kolor. Po odpowiedniej konserwacji pielęgnacja nie jest trudna. Wystarczy używać delikatnych substancji, takich jak np. płyn do naczyń lub specjalnie przeznaczonych do tego środków 3 w 1, które czyszczą, pielęgnują i nabłyszczają. Warto je zakupić w firmach specjalizujących się w sprzedaży kamienia naturalnego. Przed użyciem należy przetestować środek na niewielkiej, mało widocznej powierzchni, tak aby sprawdzić, czy nie zostanie uszkodzony surowiec.
Warto zobaczyć płytki ceramiczne: Ponadczasowa moda łazienkowa + 10 aranżacji łazienek
Jeżeli wcześniej granit nie został dobrze zaimpregnowany, na powierzchni mogą powstawać plamy, np. z osadu wapiennego. Związane jest to z twardością wody. Do usunięcia osadu zalecane jest użycie roztworu z kwasku cytrynowego lub mieszanki octu z wodą w proporcji 1:1. Taką miksturę można wlać do spryskiwacza i nanieść na powierzchnię, którą chcemy oczyścić. Następnie po kilku minutach zmyć ją ciepłą wodą za pomocą miękkiej szmatki. Plamy można również usunąć spirytusem. Nie należy używać ostrych, drucianych zmywaków, które mogą uszkodzić fakturę. Dotyczy to również mleczek lub płynów zawierających materiały ścierające, tzw. mikrogranulki. W uszkodzeniach może powstawać rdza, którą powinno się usunąć, wyżej wymienionymi metodami. Warto również pamiętać, aby nie dopuścić do długotrwałego kontaktu granitu z odczynami kwaśnymi. Mogą one spowodować, że błyszcząca powierzchnia stanie się matowa.
Koniec hotelu Marriott w Warszawie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?