Zmiany w opłatach za ogrzewanie w Szczecinie. Od 1 listopada będzie drożej

GDP
Zmiany w opłatach za ogrzewanie w Szczecinie. Od 1 listopada będzie drożejZmiany w opłatach za ogrzewanie w Szczecinie. Od 1 listopada będzie drożej
Zmiany w opłatach za ogrzewanie w Szczecinie. Od 1 listopada będzie drożejZmiany w opłatach za ogrzewanie w Szczecinie. Od 1 listopada będzie drożej
Urząd Regulacji Energetyki nie uwzględniła w taryfach odbiorców indywidualnych. Prezes SEC uspokaja: - Nie ma obaw, klienci nie będą przez to poszkodowani.

Szczecińska Energetyka Cieplna wprowadzi 1 listopada nową Taryfę dla ciepła. Tym razem z dwiema istotnymi zmianami, tj. bez odbiorców indywidualnych i z czasową opłatą zastępczą. 

- Nasi klienci indywidualni mogą spać spokojnie - uspokaja Mariusz Majkut, prezes zarządu Szczecińskiej Energetyki Cieplnej i dodaje: - Ciepła w ich grzejnikach nie zabraknie.

Taryfa SEC zatwierdzona została przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki (URE). Zawiera opłaty za usługi przesyłowe i ceny za wytworzenie ciepła w źródłach SEC.

- W związku z inną niż dotychczas interpretacją przepisów jesteśmy zmuszeni do zmiany sposobu rozliczania się - wyjaśnia Danuta Miształ, rzecznik SEC. - Tym samym z naszego taryfikatora znikła pozycja "sprzedaż ciepła do mieszkania".

Przeciętny wzrost całkowitych kosztów ogrzewania w Szczecinie wyniesie 1,4 proc.

- Wielkość ta może się różnić w zależności od konkretnej grupy taryfowej, a mamy ich siedemnaście - wyjaśnia prezes Majkut. - Dlatego klienci nie powinni opierać się na średniej podwyżce. W różnych grupach będą to różne kwoty.

Wzrost kosztów w Szczecinie jest niższy od średniej ogólnopolskiej podanej przez GUS, który wynosi 4,8 proc.

Dwie zmiany w Taryfie opłat to nieuwzględnienie grup taryfowych dedykowanych klientom indywidualnym oraz dodatkowa stawka - 31 groszy za GJ. To wynik obowiązku nałożonego na SEC i pozostałe przedsiębiorstwa energetyczne przez Ustawę o efektywności energetycznej.

SEC po zmianach otrzymanych z URE już zerwała umowy z odbiorcami indywidualnymi i rozpoczęła akcję podpisywania nowych. Obecnie obsługuje 2 tysiące odbiorców instytucjonalnych (są to nie tylko spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, ale również szkoły i galerie handlowe) oraz ponad 5 tysiący odbiorców indywidualnych.

- W ślad za pismami rozwiązującymi stare umowy poszły do naszych klientów po dwa podpisane egzemplarze nowych umów - mówi prezes Majkut. - Wystarczy je podpisać, włożyć do załączonej, ofrankowanej koperty i wysłać pocztą. Dodatkowo poinformowaliśmy administratorów, rozwieszamy też plakaty w klatkach schodowych. Jesteśmy do dyspozycji w Biurze Obsługi Klienta.

SEC powołał cztery spółki zależne, które będą pośrednikiem między producentem ciepła, a wspólnotami. Formalnie więc teraz to te spółki będą rozliczały rachunki klientów indywidualnych. Każda z nich będzie obsługiwać inny rejon miasta.

Brzmienie nowej Taryfy i szczegółowe wysokości opłat opublikowane są na stronie internetowej www.sec.szczecin.pl oraz w Biurze Obsługi Klienta. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom