Spis treści
Firmy zajmujące się sprzedażą prądu do klientów indywidualnych planują opublikować na swoich stronach internetowych nowe oferty z cenami dynamicznymi. Warunkiem skorzystania z nich jest posiadanie tzw. inteligentnego licznika zdalnego odczytu (LZO). Zgodnie z przepisami Prawa energetycznego, operatorzy sieci muszą stopniowo instalować takie liczniki u swoich klientów. Do końca 2023 roku wszyscy główni dystrybutorzy osiągnęli cel pośredni, instalując LZO u 15% odbiorców. Do 2025 roku ma to być już 35%.
Klient musi posiadać LZO
Tradycyjne taryfy lub cenniki oferowane przez sprzedawców zawierają stałe ceny za energię. W taryfach dynamicznych cena ta zmienia się w zależności od aktualnych cen na rynku spot energii elektrycznej, które są ustalane w regularnych odstępach czasu. Rozliczenie z klientem będzie obejmować cenę energii na rynku spot oraz dodatkowe koszty, takie jak świadectwa pochodzenia, świadectwa efektywności energetycznej, koszty transakcyjne, marża sprzedawcy, opłata handlowa oraz podatki, w tym akcyzę i VAT.
PGE Obrót, największa w Polsce grupa energetyczna PGE, zapowiedziała, że w sobotę udostępni klientom domowym ofertę z ceną dynamiczną. Aby móc z niej skorzystać, klient musi posiadać LZO oraz być odbiorcą końcowym energii elektrycznej, co oznacza wykorzystywanie energii wyłącznie na własny użytek w gospodarstwie domowym lub posiadać status prosumenta. Okres rozliczenia wynosi miesiąc.
W Tauronie Sprzedaż, wybór taryfy dynamicznej nie wymaga zmiany obecnej taryfy, ale konieczne jest zawarcie umowy z cenami dynamicznymi. Klient musi także wyrazić zgodę na przekazywanie danych o swoim zużyciu energii przez Operatora Systemu Dystrybucyjnego do sprzedawcy. Rozliczenia będą dokonywane co miesiąc.
Umowa z ceną dynamiczną wymaga aktywności
E.ON Polska również przedstawił ofertę, w której cena energii będzie wyliczana na podstawie średniej ceny na rynku spot, z uwzględnieniem rzeczywistego zużycia klienta w poszczególnych okresach dostawy. Rozliczenie z klientem nastąpi miesięcznie.
Sprzedawcy podkreślają, że taryfy dynamiczne są przede wszystkim skierowane do odbiorców gotowych do aktywnego zarządzania swoim zużyciem energii, zmiany codziennych nawyków i dostosowywania poboru energii do jej bieżących cen. Przejście na umowę z ceną dynamiczną może być korzystne również dla klientów posiadających inteligentne systemy domowe lub magazyny energii, umożliwiające optymalne wykorzystanie energii w zależności od jej ceny.
Zmienność cen w taryfach dynamicznych może być zarówno korzyścią, jak i wiązać się z ryzykiem. Efektywne wykorzystanie tej opcji zależy od zaangażowania klienta w zarządzanie swoim zużyciem energii.
Umowa z ceną dynamiczną wymaga od klienta aktywności i umiejętności planowania poboru energii w ciągu dnia, uwzględniając zmienność cen na rynku. E.ON Polska uważa, że umowy te mają potencjał stać się popularne w przyszłości**, szczególnie wśród klientów z wysoką świadomością funkcjonowania rynku energii i gotowych do adaptacji swojego zużycia w zależności od cen. Rozwój takich umów na innych europejskich rynkach pokazuje, że na ich popularność trzeba jednak poczekać.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!
Źródło:
Najem krótkoterminowy - czy zmienią się zasady?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?