Zieleń, na jaką masz czas. Zaplanuj własny ogród w stylu sielsko-wiejskim, angielskim lub innym

redakcja.regiodom, Ewa Bilicka
Ogród w aranżacji wiejsko-sielkiejCoraz większą popularnością cieszą się ogrody o charakterze wiejsko-sielskim, wtapiające się w krajobraz
Ogród w aranżacji wiejsko-sielkiejCoraz większą popularnością cieszą się ogrody o charakterze wiejsko-sielskim, wtapiające się w krajobraz Ewa Bilicka
Popularne są ogrody w stylu wiejskim, ale modne – minimalistyczne oraz japońskie. Każdy z nich warto starannie zaplanować. Właśnie teraz jest czas na prace koncepcyjne.

Ogród wiejski

Ogrody w stylu wiejskim są powszechne, ponieważ pasują do domów budowanych według standardowych projektów – o spadzistych dachach, krużgankowych wejściach. – Wokół takich sielskich domostw tradycja nakazuje, aby znalazło się miejsce na warzywniak, ogródek ziołowy (tzw. zielnik), a nawet minisad. W doborze form i kolorystyki panuje dowolność, tak jak na wiejskich ogródkach naszych babć i prababć – mówi Izabela Najwer, prezes firmy Flor Bud.

Roślinność w ogrodzie wiejskim jest bujna i tak dobrana, aby ogród był kolorowy przez cały rok. Ale taki ogród wymaga dużo pracy i pielęgnacji. I tu zaczyna się kłopot - bo współczesne gospodynie rzadko mają tyle czasu co ich babcie, na nawożenie, pielenie, wykopywanie i wkopywanie cebulek, przesadzanie bylin, przycinanie krzewów.

– Pozostaje więc wybierać pomiędzy ogrodami angielskimi a francuskimi, które – nawiązują stylistyką do ogrodów wiejskich – ale są bardziej uporządkowane - mówi ekspert.

Ogród angielski i francuski

Bardziej swobodny i sielski jest ogród angielski, jego cechy to:

  • piętrowo ułożona roślinność,
  • piękne róże sadzone wśród bylin,
  • oszczędna architektura (starannie dobrane donice, murki oporowe, posążki, sielskie zakątki z ławeczkami czy strumyczkami),
  • perfekcyjny trawnik.

Taki angielski ogród pięknie wpisuje się w otaczający wiejski krajobraz.

Ogród francuski zaś jest bardziej wysmakowany, nawet nieco sztuczny. Jego cechy charakterystyczne to rośliny strzyżone w geometryczne kształty. Rządzi tu symetria, a od zieleni wyraźnie odcinają się rzeźby, fontanny, ławeczki.

Ogród w stylu minimalistycznym

– Przy domkach budowanych w miastach lub na przedmieściach, wedle typowych projektów staramy się projektować ogrody minimalistyczne - mówi Izabela Najwer. – Mają one miękkie linie, tak jak ogrody wiejskie, ale pojawiają się tu też bryły geometryczne. W ogrodzie miejskim rządzi mała architektura (np. pergole), rośliny są jej uzupełnieniem. To ogród łatwy w pielęgnacji. 

– Modne są ogrody minimalistyczne, gdzie dominują geometryczne, zwykle kanciaste formy, rośliny ułożone są w ustalonych porządkach i to nie one są najważniejsze, lecz materiały takie jak szkło, kamień, metale, drewno – i to najwyższej jakości – mówi ekspert. Zwykle tworzymy te ogrody przy modernistycznych domkach lub nowoczesnych obiektach użyteczności publicznej.

Elitarne są ogrody japońskie, których filozofia sprowadza się do odtworzenia w miniskali naturalnych krajobrazów z Kraju Kwitnącej Wiśni. Dużo tu kamienia, żwiru, źródełek, japońskich altanek. Rośliny powinny mieć kształt typu bonsai.

Ważne, aby przed wyborem typu ogrodu szczerze porozmawiać z projektantem. Ten pozna gusta, hobby i priorytety gospodarzy. – Zdarzyło mi się na przykład projektować ogród pod... przebywającego w nim psa, tak aby trasy, którymi najczęściej biega nie krzyżowały się z grządkami i miejscami szczególnie pokazowymi – dodaje Izabela Najwer.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

echodnia.eu Targi Dom, Ogród i Ty w Targach Kielce

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom