Zapchana toaleta, czyli czego nie wolno wrzucać do kanalizacji!

Katarzyna Dębek
Katarzyna Dębek
Mokre chusteczki, waciki, włosy, resztki jedzenia – to najczęstsze śmieci, które lądują w toaletach zamiast w koszu. Konsekwencje mogą być groźne nie tylko dla gospodarstwa domowego, ale również dla całego Zakładu Wodociągów i Kanalizacji!
Mokre chusteczki, waciki, włosy, resztki jedzenia – to najczęstsze śmieci, które lądują w toaletach zamiast w koszu. Konsekwencje mogą być groźne nie tylko dla gospodarstwa domowego, ale również dla całego Zakładu Wodociągów i Kanalizacji! 123 RF
Zapchana toaleta to nic miłego, ale jesteśmy sami sobie tego winni jeśli traktujemy ubikację jak śmietnik. Niewiele osób wie, że do kanalizacji powinien trafić tylko papier, a w wielu miejscach nawet on jest wyrzucany oddzielnie do kosza.

Zapchana toaleta może doprowadzić do dużej awarii, z pewnością nikt nie chciałby podjąć się pracy przy przepychaniu WC, dlatego MPWiK ostrzega i informuje społeczeństwo, czego absolutnie nie można wrzucać do ubikacji. 

Z pewnością, każdy wie, że w toalecie nie powinno się spuszczać takich rzeczy jak gruz, cement czy kamienie, jednak grono osób nie zdaje sobie sprawy, że nie należy do toalety wrzucać mniejszych, domowych odpadków. Może to grozić niedrożnością kanalizacji, a co za tym idzie zalaniem ściekami mieszkania swojego lub sąsiadów, ogródka, ulicy oraz zanieczyszczenia środowiska.

Oczyszczalnie ścieków w całej Polsce ostrzegają, proszą i apelują do mieszkańców o rozsądek i tworzą wiele kampanii, które mają na celu poszerzenie wiedzy na temat tego czego absolutnie nie wrzucać do WC. Rury i przyłącza kanalizacyjne mają niewielką średnicę i zostały zaprojektowane tak, aby w swobodny sposób przepływały tam nieczystości komunalne, a nie śmieci, które powinny trafić do odpowiedniego kosza! Np. w Grecji, w kraju, do którego wiele Polaków jedzie na wakacyjny wypoczynek, jest zakaz wrzucania do toalety nawet papieru toaletowego. Ich system kanalizacyjny jest tak przestarzały i wąski, że nie jest w stanie sobie poradzić nawet z nim.

Nici dentystyczne

Nici dentystycznych nie powinno się wrzucać do sedesu, bo grozi to zapchaniem toalety, przede wszystkim dlatego, że ich większa ilość zbiera się w gęste kłębki, co może powodować zatory w rurach, które z pewnością sprawią blokadę swobodnego przepływu ścieków. Dodatkowo nici dentystyczne nie są biodegradowalne, co ma istotny wpływ na środowisko naturalne.

Dowiedz się więcej:

Leki

Leków nie można utylizować ani w toalecie, ani wylewać ich do zlewu. Ich skład chemiczny szkodzi środowisku, niszczy florę bakteryjną, zanieczyszczają wody gruntowe oraz mają bardzo zły wpływ na faunę i florę - oczyszczalnie ścieków nie są przystosowane do filtrowania tych substancji. Przeterminowane leki najlepiej wrzucić do pojemnika, który znajduje się w każdej aptece. Zwykły domowy kosz też nie jest najlepszym miejsce na pozbycie się takich produktów, bo istnieje groźba, że bezpańskie zwierzęta je zjedzą.

Ręczniki papierowe i chusteczki nawilżane

Wszelkiego rodzaju nawilżane chusteczki - dla niemowląt, do demakijażu, higieny intymnej, odświeżające i te do sprzątania, nie nadają się do wyrzucenia ich do kanalizacji, tak samo jak ręczniki papierowe! Zatykają rury i blokują przepływ ścieków, ponieważ ręczniki są znacznie mocniejsze niż papier toaletowy, a chusteczki wykonane są ze specjalnej tkaniny!

Tampony i podpaski

Tampony i podpaski są bardzo chłonne i pod wpływem jakiejkolwiek cieczy zwiększają swoją objętość, przez co mogą zatkać przepływ kanalizacyjny. Podobnie jest z pieluchami dla niemowląt.

Dowiedz się więcej:

Tłuszcze, olej i oliwa z oliwek

Nie bez powodu oleju nie można trzymać w lodówce. Zimna temperatura, woda sprawia, że produkty te tężeją w rurach, zmniejszając ich średnicę. A połączone z innymi śmieciami tworzą bryłę, która w żaden sposób nie przepłynie przez instalację kanalizacyjną, co może doprowadzić do bardzo kłopotliwej awarii. Najlepszą metodą jest wytarcie resztek oleju w ręcznik papierowy lub przelanie go do butelki i wyrzucenie jej z zawartością do odpowiedniego kosza.

Żwirek

Większość żwirków, które kupujemy naszym pupilom, nie nadają się do utylizacji w ubikacji. Pozbywając się ich w ten sposób, szybko możemy doprowadzić do zapchania toalety. Ze względu na skład żwirków silikonowych i bentonitowych, które wchłaniają zwierzęce odchody, nie mogą być wyrzucane do WC. Odchody wraz ze żwirkiem najlepiej umieścić w pojemniku na odpady zmieszane.

Waciki kosmetyczne, patyczki do uszu

Waciki kosmetyczne, patyczki do uszu czy wata wrzucone do ubikacji spowoduje zapchanie toalety. Są one wykonane z cienkich włókien bawełnianych lub wiskozowych, które brylują się w kłębek i mogą doprowadzić do zatoru w kanalizacji. Wszelkiego rodzaju takie produkty wrzućmy do kosza o kolorze czarnym (czyli zmieszane).

Produktów higienicznych nie należy wrzucać do kanalizacjiZapchana toaleta, czyli czego nie wolno wrzucać do kanalizacji!
Produktów higienicznych nie należy wrzucać do kanalizacji
Zapchana toaleta, czyli czego nie wolno wrzucać do kanalizacji! pisauikan Pixabay.com

Włosy

Większość pań ma problem z nadmiernym wypadaniem włosów i osadzaniu się ich w odpływie wanny czy na szczotce. Nie jest dobrym pomysłem pozbycie się ich w odpływie toalety, ponieważ tworzą się z nich kulki, które zapchają rury.

Papierosy

Palacze, którzy pozbywają się resztek papierosów w toalecie, robią wielki błąd. Może nie spowodują awarii sieci kanalizacyjnej, ale z pewnością przyczynią się do zatrucia wód gruntowych oraz fauny i flory.

Plastry opatrunkowe, igły i strzykawki

Plastry opatrunkowe, igły i strzykawki nie mogą być wrzucane do toalety, ponieważ te pierwsze nie są biodegradowalne, a te drugie mogą stanowić zagrożenie dla pracowników sieci kanalizacyjnej poprzez zakażenie się takimi chorobami, jak żółtaczka czy wirusem HIV.

Prezerwatywy

Prezerwatywy nawet te wykonane z naturalnych surowców nie powinny być wrzucane do muszli klozetowej. Nie ulegają szybkiemu rozpadowi, co ma negatywny wpływ na środowisko.

Zabawki

Zdajemy sobie sprawę, że małe dzieci jest ciężko upilnować, ale ubikacja nie jest najlepszym miejscem na zabawę dla naszych pociech. Dlatego zawsze zamykajmy klapę sedesu i nie dopuszczajmy do tego, aby nasze dzieci mogły wrzucić jakąś tam zabawkę. Zabawki, butelki, smoczki to również częste powody zmniejszające przepustowość rur kanalizacyjnych.

Torebki foliowe

Na temat torebek foliowych w morzach i oceanach i ich bardzo groźnym niebezpieczeństwie dla zwierząt tam żyjących powstało wiele programów edukacyjnych. Miejmy świadomość, że np. żółwie mogą pomylić je z meduzami lub wodorostami, które są ich pokarmem i połknąć torebkę foliową i niestety, ale zwierzę tego może nie przeżyć!

Materiały budowlane

Farba do malowania ścian, gruz, piasek czy cement mają w sobie takie związki chemiczne, które mają katastrofalny wpływ na środowisko. Dodatkowo wyrzucone do WC mogą zapchać toaletę, zwłaszcza resztki cementu, który całkowicie może zablokować kanalizację!

Odpadki kuchenne, resztki jedzenia

Resztki z obiadu, starą zupę czy inne odpadki kuchenne nie wyrzucajmy do toalety, bo może to doprowadzić do zapchania toalety. Dodatkowo jedzenie przyciąga szczury do kanalizacji i wpływa to na wzrost ich populacji w tych miejscach. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom