Te rzeczy nigdy nie powinny znaleźć się w twojej toalecie! Dowiedz się, czym najczęściej zatykamy odpływ w toalecie

Anna Gandecka
Wideo
od 16 lat
Choć może się to wydawać oczywiste, wiele osób nadal nie zdaje sobie sprawy z tego, że do toalety nie wolno wrzucać wielu przedmiotów i substancji. Nieodpowiednie usuwanie odpadów może prowadzić do poważnych problemów z instalacją wodno-kanalizacyjną, co może skończyć się nie tylko kosztownymi naprawami, ale i zanieczyszczeniem środowiska. Dowiedz się, czego nie wolno wrzucać do zlewu i toalety.

Spis treści

Zatkana toaleta to nieprzyjemna sytuacja, którą należy jak najszybciej opanować. Niestety bardzo często dochodzi do niej z naszej winy. Toaletę traktujemy bowiem jak drugi śmietnik, do którego można wrzucić wiele odpadów, a taka postawa skutkuje zapchanym odpływem. Czego zatem nie absolutnie wolno wrzucać do toalety? Sprawdźmy!

pani odtykająca zatkaną toaletę
Wrzucanie do toalety nieodpowiednich przedmiotów może prowadzić do poważnych problemów z kanalizacją i zanieczyszczania środowiska. 123RF/akhundov

Tłuszcze i oleje – nigdy nie wylewaj ich do muszli

Wiele osób postępuje w ten sposób np. z tłuszczem, który został po smażeniu mięsa lub frytek. Wylewanie oleju do toalety może prowadzić do powstawania tłustych zatorów (czopów) w rurach kanalizacyjnych. Zamiast tego, zbierz go z naczynia za pomocą ręcznika papierowego, a jeśli jest go zbyt dużo, zlej do pojemnika i wymieszaj z piaskiem lub żwirkiem i dopiero w takiej postaci poddaj utylizacji. Zużyty olej możesz także oddać do ponownego przetwarzania. W dużych miastach funkcjonują placówki zajmujące się zbieraniem niestandardowych odpadów. Taki olej będzie można wykorzystać ponownie jako paliwo napędowe dla pojazdów.

Środki higieniczne – jedna z najczęstszych przyczyn zatkanej toalety

Niby oczywiste, że nie powinno się tak robić, a mimo to wiele toalet publicznych przypomina o tej zasadzie. Podpaski, mokre chusteczki czy bawełniane waciki wykonane są z materiałów, które nie rozpuszczają się w wodzie, tak jak dzieje się to w przypadku papieru toaletowego. Pod wpływem wody pęcznieją, tworząc zator, który blokuje przepływ wody. Podobnie rzecz ma się z ręcznikami papierowymi do rąk. One także nie powinny nigdy znaleźć się w toalecie. Praktycznie wszystkie wyroby z papieru nie nadają się do spłukiwania w toalecie. Czy będzie to kawałek gazety, czy chusteczka nawilżająca – produkty te wrzucone do toalety mogą być przyczyną sporej katastrofy w łazience.

Leki w toalecie – zagrożenie dla środowiska

Niestety są osoby, które chcąc pozbyć się nieużywanych leków, wrzucają je do toalety. Co prawda niewielkich rozmiarów leki nie spowodują zatkania rur, ale nie oznacza to, że możemy się ich pozbywać w tak beztroski sposób. Składniki zawarte w tabletkach mogą zanieczyścić wodę i stanowią zagrożenie dla środowiska. Wrzucanie ich do toalety może wpłynąć na jakość wody pitnej i ekosystemy wodne. Niepotrzebne leki zawsze zanosimy do apteki, w której jest specjalny pojemniki na tego typu odpady.

Resztki z obiadu – toaleta to nie miejsce dla nich!

Ile razy zdarzyło nam się pomyśleć, że niedojedzoną zupę lepiej wylać do toalety niż do zlewu, bo możemy go zatkać. Niestety, ale jest to błędne myślenie, bo toaleta też nie zawsze poradzi sobie ze spłukaniem resztek warzyw, np. fasolki szparagowej lub kukurydzy. Równie źle dla naszej toalety może skończyć się wyrzucanie do niej ugotowanego ryżu lub kaszy. Odpadki kuchenne mają swoje miejsce i jest nim kosz na odpady biodegradowalne. Poświęćmy chwilę na porządną segregację śmieci, a dzięki temu unikniemy przykrej awarii w łazience.

Farby i grunt – nigdy nie wylewaj ich do muszli

To gotowy przepis na zatkany odpływ. Farba osadza się na rurze kanalizacyjnej i, tak jak w przypadku oleju, może dojść do powstania czopu hamującego przepustowość. Puszkę z farbą możesz zutylizować w Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów. Informacje o tym, gdzie stacjonują tego typu punktu, znajdziesz w urzędzie gminy.

Domowe sposoby na odetkanie toalety

Istnieje kilka domowych sposobów na zatkaną toaletę, które można wypróbować przed wezwaniem hydraulika. Pamiętaj jednak, że te metody mogą działać w zależności od stopnia zatkania i rodzaju przeszkody, dlatego zawsze zachowuj ostrożność, aby uniknąć poważniejszych uszkodzeń lub zalania łazienki. Zatkaną toaletę spróbuj odetkać za pomocą:

  • sody oczyszczonej i octu – pół szklanki sody oczyszczonej wlej do toalety, a następnie dodaj pół szklanki octu. Pozwól im działać przez około 30 minut. Ta mieszanka może rozpuszczać zatory organiczne. Po odczekaniu spróbuj spłukać toaletę;
  • gorącej wody i płynu do mycia naczyń – gorącą wodę (ale nie wrzątek) wlej do toalety, a następnie dodaj trochę płynu do naczyń lub mydła w płynie. Pozwól mieszance działać przez kilka minut, a następnie spróbuj spłukać toaletę. Ciepła woda i mydło mogą pomóc rozpuścić tłuszcz i inne substancje, które zatkały toaletę.
Polecjaka Google News - RegioDom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom