Zanokcica gniazdowa, czyli paprotka nawet dla początkujących. Wystarczy niewiele, by pięknie rosła! Pielęgnacja zanokcicy

Katarzyna Laszczak
Zanokcica gniazdowa to paproć, ale ma gładkie, lekko karbowane liście.
Zanokcica gniazdowa to paproć, ale ma gładkie, lekko karbowane liście. feey/unsplash.com
Paprotki domowe mają wiele gatunków, które różnią się wyglądem i wymaganiami. Zanokcica gniazdowa należy do łatwiejszych w uprawie, a jej piękne, błyszczące liście świetnie pasują do współczesnych wnętrz. Radzimy, jak pielęgnować tę paproć.

Spis treści

Zanokcica gniazdowa. Jak wygląda ta paprotka?

Zanokcica gniazdowa (Asplenium nidus) to znakomita propozycja zarówno dla wielbicieli wszystkich paprotek, jak i tych, którym tradycyjne paprocie niezbyt się podobają, bo wygląda inaczej niż one. W dodatku jest niezbyt wymagająca i mogą na nią postawić nawet początkujący domowi ogrodnicy.

W odróżnieniu od najbardziej popularnych paprotek (czyli nefrolepisów i wielu gatunków ogrodowych) nie ma liści pierzastych, ale gładkie, długie (do 60 cm) i lśniące. Ich krawędzie bywają karbowane. Jest też odmiana Crissy, której liście są rozgałęzione na końcach. Przez środek każdego liścia biegnie ciemniejszy nerw, szczególnie wyraźny po spodniej stronie. Na niej mogą też pojawiać się zarodniki paproci.
Liście przewieszają się i tworzą rozetę, której centralna część wygląda jak ptasie gniazdo, stąd właśnie określenia „gniazdowa” w nazwie (jej popularna angielska nazwa to nest fern).

Odmiana Crissy ma rozgałęziające się liście.
Odmiana Crissy ma rozgałęziające się liście. cegoh/pixabay.com

Zanokcica gniazdowa a języcznik zwyczajny

Zanokcica gniazdowa jest bardzo podobna do języcznika zwyczajnego, który można uprawiać w ogrodach. Jednak w przeciwieństwie do niego pochodzi z klimatu zwrotnikowego i w Polsce można ją uprawiać tylko jako roślinę doniczkową, domową. Co ciekawe, mimo wyraźnego podobieństwa, obie rośliny zaliczono do jednego gatunku dopiero pod koniec XX wieku.

Zanokcica gniazdowa pielęgnacja. Uwaga na podlewanie

Zanokcica nie jest bardzo wymagająca, ale nie należy do roślin, które można całkiem zaniedbać i zostawić samym sobie. Przede wszystkim potrzebuje regularnego podlewania. Ziemia w doniczce powinna być lekko wilgotna. Nie może jednak być stale mokra, bo paprotka zgnije. Dlatego też ważne jest, żeby w doniczce był odpływ i warstwa drenażu. Starajmy się nie wlewać wody do środka rozety. Do podlewania najlepiej używać przegotowanej wody. Zanokcicę warto też zraszać.

Poza tym zanokcicę trzeba pamiętać, że ta roślina nie lubi bezpośredniego słońca. Jeśli mamy okno wychodzące na południe, znajdźmy jej miejsce w oddaleniu od niego. Ta paproć musi mieć rozproszone światło, może rosnąć też w cieniu.
Ta paprotka dobrze się czuje w pokojowej temperaturze, ale nie wolno jej narażać na zimne przeciągi. Przez to na liściach zanokcicy mogą pojawić się brązowe plamy (mogą też być reakcją na nadmierne podlewanie i zbyt wilgotne podłoże).

Ziemia i nawóz dla paprotki

Zanokcica, jak wiele paproci, lubi próchniczą ziemią, bogatą w materię organiczną i taką, która ma lekko kwaśny odczyn. Najlepiej kupić gotową ziemię dla paproci. Warto ją zasilać biohumusem, sprawdzą się także fusy z herbaty (dodane do podłoża) oraz zasilanie herbatą. Ponadto w sezonie można stosować nawóz do roślin zielonych (doniczkowych), ale w połowie dawki.

Przesadzanie zanokcicy

Tej paprotki nie trzeba przesadzać co roku, bo dobrze rośnie w ciasnych doniczkach. Wystarczy to robić co 2-3 lata, zamieniając doniczką na większą o jeden rozmiar.

Przydatne akcesoria do roślin i kwiatów

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Koniec hotelu Marriott w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom