Zakup odkurzacza: jaki model wybrać

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
Tradycyjne odkurzacze ze zginaną, elastyczną rurą są najpopularniejszeTradycyjne odkurzacze ze zginaną, elastyczną rurą są najpopularniejsze
Tradycyjne odkurzacze ze zginaną, elastyczną rurą są najpopularniejszeTradycyjne odkurzacze ze zginaną, elastyczną rurą są najpopularniejsze sxc.hu
Odkurzacz powinien być poręczny, nie za duży, za to dosyć lekki. Ma dostać się w każdy zakamarek. Ważna jest również siła ssania.

Ważne, aby odkurzacz miał w komplecie kilka szczotek. Choćby szczotki, które podczas odkurzania biorą dywan pod włos, dzięki czemu pracuje skuteczniej. Są i ssawko-szczotki, za pomocą jakich można odkurzać i dywany, i np. podłogi z paneli czy parkiety, bez konieczności wymieniania końcówki.

Zobacz również: Odkurzacz, który sam sprząta

Szczotki mogą znajdować się w specjalnych schowkach, np. w uchwycie odkurzacza (mniejsze) albo w obudowie odkurzacza (większe). Wówczas ciągle mamy je przy sobie.

Elastyczna rura

Zginana, elastyczna rura pozwala odkurzyć najtrudniej dostępne miejsca i to nie przesuwając mebli czy sporo nie gimnastykując się przy tym. Rura może być teleskopowa. Rozwiązanie to pozwala na ustawienie najwygodniejszej dla siebie długości. Zginana rura to już taki sam standard, jak to, że odkurzacz ma kółka.

Sterowanie w uchwycie

Najpraktyczniejsze jest sterowanie odkurzaczem, który ma odpowiednie przyciski do tego celu w uchwycie. Wtedy nie musimy się schylać, aby włączyć lub wyłączyć odkurzacz, ewentualnie zmienić siłę ssania.

Zwijany kabel zasilający odkurzacz

Zainwestujmy w model ze zwijanym kablem. Wtedy nie poplącze się on nam, gdy odkurzamy całe mieszkanie i przechodzimy z miejsca na miejsce. Automatyczne zwijanie kabla sprawia, że wystarczy dotknąć jeden przycisk i już kilka (albo kilkanaście) metrów kabla chowa się.

Elektroniczne kontrolki

Niektóre modele są wyposażone w elektroniczne kontrolki. Te zapalają się (przeważnie na czerwono), gdy np. worek prawie się napełnił i należy go wymienić lub gdy rura zostanie czymś zapchana. Podobnie jest z filtrem – kontrolka informuje nas o potrzebie jego wymiany.

Worki do odkurzacza

Jeśli chodzi o worki, to dobrze kupić odkurzacz, do którego pasują worki o zwiększonej pojemności (nawet do ponad 4 litrów). Można kupić też worki zapachowe. Nie dość, że neutralizują nieprzyjemne zapachy, to jeszcze roznoszą przyjemną woń w sprzątanych pomieszczeniach.

Powietrze przefiltrowane

Warto też zwrócić uwagę na odpowiednie filtry. Przydadzą się np. w mieszkaniach alergików.
To od filtra do odkurzacza zależy, ile paprochów, kurzu i roztoczy znajduje się w wydmuchiwanym przez odkurzacz powietrzu. Dzięki filtrowi powinno ono być przynajmniej tak czyste, jak powietrze w otoczeniu.

Zobacz również: Domowy sprzęt AGD ułatwia życie alergikom

Najpopularniejsze są filtry trójwarstwowe Hepa, używane do filtracji powietrza (zostały wymyślone przez NASA pierwotnie jako ochrona ludzi przed promieniowaniem radioaktywnym). Ich główna część przypomina złożoną harmonijkę. Druga warstwa to włókna na powierzchni tej pierwszej. Trzecia warstwa ma za zadanie „wyłapywać" zapachy. Filtry Hepa stosuje się głównie w odkurzaczach do suchego odkurzania.
Skuteczność filtru HEPA nr 13 (te są najpopularniejsze) przy filtracji powietrza to 99,97 procent. To znaczy, że z każdych 10 tysięcy cząstek o wielkości ponad 0,3 mikrometra, filtr przepuści dalej jedynie 3 cząstki grzybów, bakterii i wirusów. Jeszcze skuteczniejsze są filtry Ulpa (do 99,99 procent).
Filtry w odkurzaczach do odkurzania na mokro wyłapują roztocza i pyłki, a samo powietrze jest dodatkowo nawilżane.  

Jakie, oprócz standardowych, tradycyjnych odkurzaczy, można jeszcze kupić?

Odkurzacze piorące

Nie tylko odkurzają, ale i piorą, nanosząc pianę na dywan czy wykładzinę. Kurz wciągają razem z tą pianą. Brudna woda gromadzi się w specjalnym zbiorniczku. Takim odkurzaczem można wyczyścić nie tylko dywan czy chodnik, ale też tapicerkę.

Odkurzacze centralne

Nadają się do dużych domów. Ich system składa się z agregatu ssącego podłączonego do układu rur. Te rury znajdują się w ścianach albo kanałach wentylacyjnych. Na końcówkach przewodów są gniazdka. Na każdym piętrze wystarczy zamontować jedno gniazdo. Najlepiej, jeśli uruchomienie odkurzacza odbywa się przez włącznik w rączce, a nie przez samo włożenie kabla do kontaktu. Tak jest bezpieczniej, a poza tym - węże z włącznikiem są bardziej elastyczne. Kable nie poplączą się. Można taki system zamontować na etapie budowy domu. Niektóre modele posiadają separatory gruzu albo popiołu.

Odkurzacze automatyczne

Najnowsze rozwiązania to odkurzacze automatyczne. Nie trzeba ich obsługiwać. Same poruszają się po pomieszczeniu. Nie „wjeżdżają" w ściany, bo emitują ultradźwięki, które się od tych ścian odbijają. Efekt: sprzęt nie najeżdża na ściany i inne przeszkody.

Odkurzacze ręczne

Pamięta ktoś jeszcze poczciwe odkurzacze ręczne, np. Maniusia z lat 80-tych? Można nimi sprzątać małe powierzchnie. Może być nawet taki mały, jak... suszarka do włosów, a odkurzy. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom