Z mieszkań usunięto blisko 9000 sprawców przemocy domowej. Nowelizacja ważnej ustawy wkrótce zwiększy ochronę ofiar

OPRAC.:
Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Eksmisja z mieszkania sprawców przemocy domowej jest możliwa dzięki ustawie antyprzemocowej.
Eksmisja z mieszkania sprawców przemocy domowej jest możliwa dzięki ustawie antyprzemocowej. 123RF.com/ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE
Prawie 9 tys. nakazów opuszczenia mieszkania przez sprawców przemocy domowej wydano w ciągu ponad dwóch lat na mocy ustawy antyprzemocowej. Tylko w trzech przypadkach sąd uchylił je jako wydane niezasadnie – poinformował w Zamościu wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski. Wkrótce dodatkowe sposoby ochrony przed przemocą domową wprowadzi nowelizacja ustawy.

Spis treści

Sprawcy przemocy domowej usuwani z mieszkań. To efekt ustawy antyprzemocowej

Ustawa antyprzemocowa działa w Polsce już od ponad dwóch lat, a wkrótce ma zostać znowelizowana. Podczas sobotniej konferencji prasowej przed ratuszem w Zamościu wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski odniósł się do przyjętej w piątek przez Sejm ostatecznej wersji tzw. ustawy antyprzemocowej 2.0.

– Jest to rozwiązanie, które wprowadza Polskę do grona państw, gdzie ochrona przed przemocą domową należy rzeczywiście do najskuteczniejszych i najsilniejszych. Rozwiązanie przygotowane w Ministerstwie Sprawiedliwości wzorowane jest na wcześniejszej regulacji, która obowiązuje już od ponad dwóch lat – zwrócił uwagę Romanowski.

Przypomniał, że poprzednia ustawa antyprzemocowa wprowadziła możliwość wydania natychmiastowego nakazu opuszczenia przez sprawcę przemocy domowej mieszkania i zakaz zbliżania się do tego miejsca na 14 dni.

– To nie jest już tak, jak było wcześniej, że osoba dotknięta przemocą uciekała z domu albo musiała pozostawać ze sprawcą przemocy pod jednym dachem. To doprowadziło do znaczącej poprawy sytuacji osób dotkniętych przemocą domową – ocenił wiceminister sprawiedliwości.

Jak ocenił przedstawiciel rządu, te rozwiązania okazały się w praktyce bardzo skuteczne. Na dowód przytoczył statystyki, z których wynika, że na mocy ustawy tymczasowo usunięto z mieszkań blisko 9000 sprawców przemocy w rodzinie.

– Prawie 9 tys. nakazów (opuszczenia mieszkania – PAP) oznacza 9 tys. rodzin uwolnionych od przemocy – stwierdził Romanowski, dodając, że tylko w trzech przypadkach zostały uchylone przez sąd jako wydane niezasadnie. – Pokazuje to, jak dobrze polscy funkcjonariusze policji, Żandarmerii Wojskowej te przepisy stosują.

Trzy nowe rozwiązania w ustawie antyprzemocowej 2.0

Wiceminister sprawiedliwości zachwalał także szykowane zmiany w przepisach. Jak wyjaśnił, nowelizacja ustawy antyprzemocowej wprowadza kolejne trzy rozwiązania, które mają chronić osoby pokrzywdzone nie tylko w mieszkaniu, ale również poza nim. Wymienił, że chodzi o:

  • zakaz zbliżania się do osoby na daną liczbę metrów,
  • zakaz wstępu w określone miejsca typu szkoła, do której uczęszczają dzieci czy zakład pracy, gdzie może pracować osoba dotknięta przemocą,
  • zakaz kontaktowania się, żeby uniemożliwić np. nękanie przez sprawcę.

Romanowski dodał też, że powyższe zakazy, wydane w trybie natychmiastowym przez policję lub żandarmerię, będą obowiązywały przez 14 dni. Sąd cywilny będzie mógł jednak je przedłużyć.

– Oprócz tego wprowadzany również cały pakiet rozwiązań przyjaznych dla dzieci, dla osób z niepełnosprawnościami w postępowaniu karnym tak, aby właśnie dostęp do wymiaru sprawiedliwości był jeszcze lepszy – stwierdził Romanowski.

Zdaniem obecnego na konferencji prasowej w Zamościu wiceministra rolnictwa Janusza Kowalskiego wprowadzone regulacje chronią szczególnie polskie kobiety, żony i matki przed przemocą domową. Wyraził on również nadzieję, że nowelizacja ustawy antyprzemocowej zostanie wdrożona jeszcze w tym roku – obecnie czeka ona na podpis prezydenta.(PAP)

Autorka: Gabriela Bogaczyk

gab/ joz/ pzg/

Otocz swoje wnętrza stylowym zapachem

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chcesz sprzedać mieszkanie ? To musisz wiedzieć!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na regiodom.pl RegioDom