Wyspa kuchenna - jak ją zaplanować

redakcja.regiodom, Anna Poprawska, dekorator wnętrz z portalu Homebook.pl
Nowoczesna wyspa kuchennaDecydując się na wyspę jako element łączący, lub w przypadku mniejszego metrażu półwysep, dodajemy naszej kuchni kolejną przestrzeń roboczą.  – Bardzo często do wyspy montuje się specjalne podwyższenie tzw. nadstawkę przez co zyskujemy dwie powierzchnie robocze. Miejsce pod blatem możemy zagospodarować jako dodatkowe miejsce na przechowywanie rzeczy – doradza Katarzyna Drabik, projektantka wnętrz z firmy Komandor.
Nowoczesna wyspa kuchennaDecydując się na wyspę jako element łączący, lub w przypadku mniejszego metrażu półwysep, dodajemy naszej kuchni kolejną przestrzeń roboczą. – Bardzo często do wyspy montuje się specjalne podwyższenie tzw. nadstawkę przez co zyskujemy dwie powierzchnie robocze. Miejsce pod blatem możemy zagospodarować jako dodatkowe miejsce na przechowywanie rzeczy – doradza Katarzyna Drabik, projektantka wnętrz z firmy Komandor. Oras
Wyspa kuchenna to ciekawa i funkcjonalna aranżacja, która wciąż jest mało znanym obszarem. Jak sprawić, by kuchenna wyspa stała się szczególnym miejscem kulinarnych odkryć i atrakcyjną przestrzenią spotkań domowników?

Wyspa kuchenna jest częścią umeblowania niezwiązaną z ciągiem zabudowy znajdującej się przy ścianie. Sposób jej ukształtowania może być bardzo różny. Zależy on przede wszystkim od funkcji, które wyspa ma spełniać oraz od miejsca jej położenia i przestrzeni, jaką dysponujemy. Na etapie projektowania wyspy kuchennej musimy mieć na uwadze głównie to, że taki element wnętrza powinien być zarówno funkcjonalny, jak i estetyczny oraz wizualnie komponować się z pozostałą częścią pomieszczenia.

 Polecamy poradnikJak urządzić wyspę kuchenną 

Wyspa w kuchni otwartej czy zamkniętej?

Wyspa w kuchni zamkniętej różni się od wyspy w kuchni otwartej, czyli połączonej najczęściej z salonem lub jadalnią.

– W kuchni zamkniętej wyspa powinna być jej centralnym punktem, łatwo dostępnym ze wszystkich stron. Rangę i charakter miejsca możemy podkreślić przez zastosowanie solidnych blatów z drewna lub kamienia. Co więcej, oryginalnym rozwiązaniem będzie masywna, murowana podstawa wyspy. Zadbajmy również o dobre, mocne oświetlenie tego miejsca za pomocą stylowej lampy – podpowiada ekspert.

 Warto wiedziećNa co zwrócić uwagę przy zakupie dobrze zaprojektowanej kuchni 

Wyspa kuchenna może być bardzo przyjemnym miejscem spotkań z domownikami i przyjaciółmi oraz niestandardową dekoracją wnętrza. 
Wyspa kuchenna może być bardzo przyjemnym miejscem spotkań z domownikami i przyjaciółmi oraz niestandardową dekoracją wnętrza.  fot.: homebook.pl/Atlas Studio

Wyspa na granicy salonu i kuchni może albo oddzielać i przysłaniać kuchenne zaplecze, albo łączyć oba pomieszczenia. – Efekt większego oddzielenia uzyskamy dzięki obniżeniu sufitu nad wyspą. Możemy to zrobić, montując odpowiedni okap lub oprawę oświetlenia. Jeżeli chcemy bardziej zintegrować obie przestrzenie, potraktujmy powierzchnię wyspy jako miejsce przenikania się wnętrz o odmiennym charakterze. Z jednej strony umieśćmy kuchenne szuflady, a z drugiej – półki na książki, które będą widoczne z salonu – mówi Anna Poprawska. 

 Zobacz równieżKuchnia z wyspą, czyli kuchnia amerykańska 

Ważne jest, żeby wyspę dopasować do stylu, w którym urządzona jest zarówno kuchnia jak i salon. Nie koniecznie musi mieć ona ten sam kolor co pozostałe meble. Czasami odpowiednio skontrastowana doda wnętrzu osobliwy charakter dzięki czemu może być elementem dekoracyjnym.
– Jeśli zdecydowaliśmy się na przykład na zabudowę z przeszklonymi frontami, które pojawiają się także przy wykończeniu wyspy, ciekawym pomysłem może okazać się zainstalowanie wewnątrz niej oświetlenia – dodaje Katarzyna Drabik. 

Wyspa kuchenna powinna być pełna skarbów

Na dużej wyspie kuchennej i pod jej blatem można umieścić niezbędne w kuchni sprzęty. – Przygotowywanie posiłków będzie łatwiejsze, gdy w zasięgu ręki będziemy mieli płytę grzewczą i zlewozmywak. W obrębie wyspy warto zamontować także piekarnik, zmywarkę, a nawet lodówkę – wylicza ekspert i dodaje: – Nie należy oczywiście zapominać o miejscu na praktyczne szafki i szuflady oraz kosz na odpadki. Pamiętajmy też, że podstawowym elementem wyspy kuchennej jest duży blat roboczy i to on powinien być priorytetem podczas planowania zagospodarowania tej przestrzeni.

Jeśli nie dysponujemy wystarczającą ilością miejsca na duży blat roboczy, wyspę i tak warto potraktować jako przyjemne miejsce spotkań domowników i niestandardową dekorację kuchennego wnętrza. – Nawet przy wąskim blacie możemy wygodnie napić się kawy lub zjeść szybki posiłek. Pod wyspą powinna się wtedy znaleźć przestrzeń umożliwiająca wygodne siedzenie na krzesłach. Ciekawym rozwiązaniem będzie także stylowy barek lub zawsze przydatne, dodatkowe schowki w formie poręcznych półek i szafek – podpowiada dekorator wnętrz.

Wśród żywiołów

Planując w kuchni budowę wyspy, zwróćmy też uwagę na możliwość doprowadzenia do niej potrzebnych instalacji. – Najwięcej problemów sprawia zwykle instalacja gazowa, ponieważ zgodnie z obowiązującymi przepisami jej przewody nie mogą być osłonięte i trzeba je prowadzić w specjalnych wentylowanych przewodach w podłodze. W przypadku wody wyzwaniem jest zapewnienie odpowiedniego nachylenia odpływu w posadzce, która musi mieć odpowiednią grubość. Jeśli chodzi o przewody elektryczne, to należy pamiętać, że do płyty elektrycznej lub indukcyjnej potrzebna jest zazwyczaj specjalna instalacja trójfazowa. Również znajdujący się nad wyspą okap będzie potrzebował doprowadzenia kabli z zasilaniem – zwraca uwagę ekspert.

Warto przeczytaćJakie warunki trzeba spełnić w kuchni, by korzystać z płyty indukcyjnej

Kuchnia pełni wyjątkową rolę w każdym domu i mieszkaniu. Jest to miejsce, w którym nie tylko przygotowujemy i spożywamy posiłki. Często jest też przestrzenią, w której spędzamy czas z najbliższymi oraz znajomymi. Warto urządzić ją tak, żeby była funkcjonalna i atrakcyjna wizualnie. Wyspa w kuchni pozwala na uzyskanie dużej przestrzeni roboczej i urozmaicenie wyglądu pomieszczenia. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom