Dobrze zaprojektowana kuchnia – na co zwrócić uwagę przy jej zakupie

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
Kuchnia w zabudowieCena mebli zależy od wymiarów mebli i liczby półek, akcesoriów i dodatkowych rozwiązań oraz materiału, z którego meble są wykonane.
Kuchnia w zabudowieCena mebli zależy od wymiarów mebli i liczby półek, akcesoriów i dodatkowych rozwiązań oraz materiału, z którego meble są wykonane. Black Red White
Kuchnia w zabudowie może kosztować nawet tyle, co mieszkanie. Niektórzy uważają, że warto na nią tyle wydać. Tłumaczymy, co wziąć pod uwagę, wybierając meble do kuchni.

Mówi się, że kuchnia na indywidualne zamówienie to kuchnia dla osób cierpliwych. Od momentu złożenia zamówienia na taką kuchnię do ustawienia mebli w domu trzeba czekać zwykle dwa miesiące. Wykonanie samego projektu trwa z reguły około dwóch tygodni. Realizacja projektu to kolejnych około sześć tygodni.

Meble w kuchni to podstawa

Przy planowaniu kuchni, najważniejsze są meble. - Nie tylko kuchnie o dużej powierzchni można dobrze zaplanować – uważa mówi Anna Lubomska, właścicielka toruńskiej firmy Atmosferic, projektującej kuchnie. – Przed przystąpieniem do tworzenia szkicu potrzebne są dokładne wymiary projektowanej powierzchni. Klient może dostarczyć nam rzut architektoniczny albo sam zdjąć wymiary z uwzględnieniem okien, przyłączy oraz wysokości pomieszczenia. W przypadku tzw. wyjątkowo trudnych pomieszczeń, czyli np. takich z licznymi zakamarkami itp., pomiar może być wykonany przez naszego projektanta.

Kuchnia dobrze zaprojektowana, czyli jaka

Fachowcy zgodnie twierdzą, że to kuchnia, w której nie zabraknie miejsca na wszystkie potrzebne rzeczy. Szafki powinny być głębokie (przeważnie do 55 cm), ale jednocześnie nie powinno być problemu z wyciągnięciem z nich kuchennych sprzętów czy urządzeń, postawionych czy położonych najbardziej z tyłu. To dlatego istotne jest zaprojektowanie systemów przesuwnych, które pozwolą łatwo i szybko wydobyć z szafki blachy do pieczenia, mikser czy środki czystości.

Poczytaj też: Jak zaprojektować funkcjonalną kuchnię 

Gdy pomiary są gotowe, projektant rozmawia z klientem na temat jego oczekiwań. Pyta go, co chciałby, aby w kuchni się znalazło: ile ma być szafek podblatowych (stojących na podłodze), szafek wysokich (zawieszonych na ścianie), półek, wieszaków, drzwiczek, jaka ma być płyta grzejna, blat i wyciąg, a także z jakiego materiału meble mają być wykonane. Materiał bowiem odgrywa tutaj rolę. Do najczęściej wybieranych należą laminat, płyta MDF (oklejana folią PVC albo lakierowana), fornir albo drewno. Niektórzy decydują się na szkło.

Złota zasada projektowania kuchni

Jeśli mamy odpowiedzi na te pytania, należy je teraz zestawić z ergonomią kuchni. Eksperci wspominają o tzw. złotej zasadzie projektowania kuchni. To znaczy? Trójkąt roboczy symbolizuje ustawienie trzech podstawowych elementów wyposażenia kuchni: lodówki, zlewozmywaka i płyty kuchennej (albo piekarnika). Gdyby patrzeć na nie z góry, sprzęty te są w miejscach, które na rysunku wyglądają jak wierzchołki trójkąta. Dzięki temu, że te sprzęty są umiejscowione blisko siebie, łatwiej jest wykonywać prace w kuchni, ponieważ wszystko mamy pod ręką. A to właśnie ergonomia.

Projektant, przygotowując szkic kuchni według tej zasady, zazwyczaj zaproponuje odległość między lodówką a zlewem wynoszącą 1,20 metra – 2 metry, podobną odległość pomiędzy zlewozmywakiem a kuchenką, a między lodówką a kuchenką – od 1,20 metra do około 2,5 metra. Oczywiście wymiary te mogą się różnić, w zależności od powierzchni pomieszczenia.

Strefy w kuchni

Kuchnia, bez względu na wymiary pomieszczenia, powinna być podzielona na strefy: zaopatrzenie w jedzenie (szafki, półki, lodówka, ewentualnie spiżarnia), zmywanie (zlew, miejsce po jego prawej i lewej stronie, zmywarka, szafka na naczynia, kosz na śmieci), przygotowywanie posiłków (tzw. obszar roboczy: stół, miejsce do położenia naczyń i sztućców, miejsce do siedzenia) oraz strefa gotowania i pieczenia (kuchenka, płyta grzewcza).

Serce kuchni, czyli płyta grzewcza do zabudowy

Płytę do zabudowy umieszcza się w miejscu wyciętym w blacie. Klienci najczęściej decydują się na płytę gazową lub elektryczną. Ta pierwsza może być: ceramiczna, emaliowana, stalowa albo szklana. Posiada palniki gazowe i ruszt. To na nim stawia się garnki. Taką płytę można podłączyć do gazu ziemnego albo do butli. Niskie koszty użytkowania i błyskawicznie nagrzewająca się płyta (nawet w kilka sekund) to atuty płyty gazowej.

Warto wiedzieć: Nowoczesna aranżacja kuchni 

Płyta elektryczna działa na prąd. Cztery lub dwa pola grzejne i sterowanie sensoryczne – takie rozwiązanie często wybierają osoby kupujące kuchnię do zabudowy. Minusem płyty elektrycznej jest droższa jej eksploatacja (czytaj: wyższy rachunek za prąd). Z reguły płyta ta nagrzewa się trochę wolniej, niż gazowa. Można też zdecydować się na płytę gazowo-elektryczną. Są w niej i tradycyjne palniki, i grzewcze pola elektryczne.

Piekarnik zostanie zamontowany w sąsiedztwie płyty grzejnej i to na takiej wysokości, żeby użytkownik nie musiał się za bardzo schylać, za to lepiej będzie widział, jak przygotowywane danie wygląda w piekarniku.

Kuchnia dla osób niepełnosprawnych

Tutaj kuchnia na zamówienie sprawdza się najbardziej, bo jest dopasowana do potrzeb osoby niepełnosprawnej. Meble w takiej kuchni powinny mieć kształt litery U lub L, tak, żeby zachować jeden blat do pracy. W przypadku osoby poruszającej się na wózku inwalidzkim warto pozostawić wolne miejsce do poruszania się po okręgu, którego średnica wynosi około 150 cm. Blaty robocze powinny mieć maksymalnie 80 cm wysokości. Sprawdzają się również blaty robocze bez szafek dolnych. Praktyczne są natomiast wysuwane szuflady, zamontowane na wysokości rąk osoby niepełnosprawnej.

Polecamy:Ciekawe aranżacje małej kuchni

Warto też zainwestować w szafki na kółkach. Można je przestawiać w dowolne miejsca, a do tego potraktować je jako dodatkowy stolik do sporządzania posiłków. Górna krawędź szafek zawieszanych na ścianie nie powinna być wyżej, niż 1,5 m od podłogi. Wówczas niepełnosprawny łatwo z takiej szafki wyjmie zawartość. Istnieją jednak systemy wyposażone w miniwindy, pozwalające na opuszczenie szafki.

Ile kosztuje kuchnia na wymiar

Cena mebli zależy od wymiarów mebli i liczby półek, akcesoriów i dodatkowych rozwiązań oraz materiału, z którego meble są wykonane. Sklepy-sieciówki sprzedają takie kuchnie już za około 2,5 tysiąca złotych. Najdroższe modele, realizowane w studiach projektowych, kosztują 100 tysięcy złotych. Przeciętnie jednak trzeba wydać na taką kuchnię mniej więcej 10 tysięcy złotych. W niektórych przypadkach należy doliczyć za samo wykonanie projektu. Z reguły to około 500 złotych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom