Wzrost opłat za energię elektryczną sprawia, że coraz częściej szukamy sposobów na obniżenie rachunków. Jednak co z tego, że kupujemy urządzenia energooszczędne, jak często nie potrafimy z nich odpowiednio korzystać.
Nowoczesny telewizor, komputer, kino domowe czy konsola do gier, to w efekcie prawdziwi pożeracze prądu. Jeśli dorzucimy do tego sprzęt AGD i energochłonne oświetlenie, możemy być pewni wysokich rachunków.
Ile miesięcznie wydajesz na prąd?
– Wymiana jednej tylko tradycyjnej żarówki 60 W na energooszczędną świetlówkę o mocy 11 W pozwala zużyć mniej o blisko 108 kW/h rocznie i tym samym zaoszczędzić 55 zł – wylicza Maciej Kędzior z firmy Kobi Light. Nie tracimy przy tym na jakości światła. Wręcz przeciwnie.
Nowoczesne świetlówki o wspomnianej mocy 11 W zastępują tradycyjne żarówki 60 W. Przy tym doskonale oddają one naturalne kolory (mają wysoki wskaźnik oddawania barw Ra> 80), są bezpieczne dla naszego wzroku, nagrzewają się dużo mniej niż zwykłe żarówki, w których temperatura sięga nawet 2200°C i co bardzo ważne świecą do 10 razy dłużej niż zwykłe żarówki i to bez względu na liczbę włączeń/wyłączeń na dobę.
Zobacz również: Jak oszczędzać energię elektryczną
Podstawowe zasady oszczędzania energii
- zawsze gdy to możliwe, wykorzystujmy naturalne światło dzienne
- wyłączajmy oświetlenie z którego nie korzystamy;
- wykorzystujmy zarówno strumień świetlny pochodzący bezpośrednio z oprawy, jak i strumienie odbite od sufitu i ścian. Jasne kolory wnętrz i dobre parametry odbiciowe ścian i sufitu pozwalają na zmniejszenie mocy oświetlenia.
- wymieńmy tradycyjne żarówki na energooszczędne lub oświetlenie LED;
- jeśli w pomieszczeniu zamontowane jest tylko jedno źródło światła o dużej mocy, zamieńmy je na kilka niezależnych lamp zużywających mniej energii – pozwoli to na korzystanie tylko z takiej ilości światła jaka rzeczywiście jest nam potrzebna;
- dostosujmy oświetlenie do układu funkcjonalnego wnętrza – jeśli np. w jadalni stół umieszczony jest przy ścianie, to nie montujmy jedynej wiszącej lampy na środku pomieszczenia.
- zamontujmy urządzenia automatycznie włączające i wyłączające światło
- w korytarzach i na schodach zamontujmy wyłączniki schodowe, pozwalające na wyłączanie/włączanie światła z kilku miejsc.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
kup teraz

NOWODVORSKI - LAMPA STOŁOWA MONO GU10 - CZARNY - 7706
Wymiary:Wysokość: 40cmSzerokość: 22cm x 14cmGwint/…
kup teraz

Zuma Line Lampa stołowa REA biało-złota RLT93163-1GW (RLT931631GW)
Źródło światła: 1 x 60W Rodzaj trzonka: E27 Wysoko…
kup teraz

Kaspa Coco 41092102
Nowoczesna lampa stołowa COCO 41092102 abażurowa d…
kup teraz

Elstead Lampa stołowa Holmes QZ-HOLMES-TL
Pojedyncza lampa stołowa Elstead Quoizel Holmes z …
Polska w czołówce Europy! Jest raport CBRE