Nie trać prądu. Jak oszczędzać energię elektryczną

Bogna Skarul
Bogna Skarul
W domu często przez cały dzień bez powodu bywają włączone telewizory i komputery.Najbardziej oszczędne są telewizory LED. Znacznie większy pobór prądu wykazują telewizory w technologii LCD i plazmowe.
W domu często przez cały dzień bez powodu bywają włączone telewizory i komputery.Najbardziej oszczędne są telewizory LED. Znacznie większy pobór prądu wykazują telewizory w technologii LCD i plazmowe. Magdalena Kmita-Kulesza
Wysokie opłaty za energię elektryczną to dylemat niejednej polskiej rodziny. Czy stoją za tym wyłącznie częste podwyżki cen prądu, czy może energia ucieka nam przez palce?

Jeśli prąd faktycznie zdrożeje, warto być na to przygotowanym. Jak obniżyć koszty korzystania z energii elektrycznej. Przede wszystkim należy obniżać jej zużycie i racjonalnie nią gospodarować. Oto kilka podstawowych zasad oszczędzania, które pomogą zmniejszyć zużycie energii w naszym gospodarstwie domowym.

Zasada nr 1: Musisz zmienić zwyczaje swoje i pozostałych domowników. To nie jest proste, ale jeśli przynajmniej przez tydzień będziecie o nich pamiętać, wejdą wam w krew, a radość odczujesz przy płaceniu mniejszego rachunku.

W domu często przez cały dzień bez powodu bywają włączone telewizory i komputery, choć w rzeczywistości korzystamy z nich zaledwie przez kilka godzin. W łazience na darmo pali się światło, a sprzęt hi-fi pracuje w trybie czuwania. Musisz to zmienić, a przede wszystkim powinieneś pamiętać, że lepiej jest wyłączyć telewizor i komputer, jeśli z nich nie korzystasz. Nie pozostawiaj również ładowarek podłączonych do sieci, jeśli nie ładują one urządzeń.

Zasada nr 2. Innym istotnym problemem jest pora jadania posiłków. Jeśli obiad gotowany jest wcześniej, a jakiś czas potem odgrzewany przez każdego z osobna w mikrofalówce - znów generujemy dodatkowe koszty. Namów rodzinę, abyście o jednej porze zasiadali do posiłku. To nie tylko oszczędności w złotówkach, ale także lepsza atmosfera w domu i możliwość przygotowania świeżego obiadu oraz wspólnego spędzenia czasu.

Zasada nr 3. Podobnie z porą robienia porządków. W wielu domach, pralka bywa włączana co wieczór chociaż jej bęben nie jest pełny. Dużo ekonomiczniejszym rozwiązaniem jest robienie większego prania np. co kilka dni. Kup wielki kosz na bieliznę i tam zbieraj brudne ubrania. Rzadsze pranie ma też taką zaletę, że oszczędzasz na proszkach i wodzie, ponadto lepiej eksploatujesz samą pralkę – dopełniając ją odpowiednio, a nie pierzesz trzech rzeczy dziennie.

Zasada 4. Wyłącz wszystkie niepotrzebne i nieużywane w danym momencie urządzenia. Nieużywany sprzęt odcinajmy od źródła prądu – wyciągając wtyczkę z gniazdka. W bilansie zużycia energii w typowym polskim gospodarstwie domowym 30 proc. energii zużywane jest właśnie przez chłodziarkę i zamrażarkę.

Zasada nr 5. Chcąc zminimalizować rachunki za energię elektryczną, przyjrzyjmy się ustawieniu naszych sprzętów w domu. Często zbyt ciasne kuchnie sprawiają, że obok siebie stawia się lodówkę i kuchenkę. Tymczasem takie sąsiedztwo nie jest optymalnym rozwiązaniem pod względem zużycia energii elektrycznej w naszym gospodarstwie domowym. Sprzęty AGD, które w czasie pracy emitują dużo ciepła, mogą powodować zaciąganie przez chłodziarko-zamrażarkę gorącego powietrza i tym samym wyższy pobór mocy. Podbrze wygląda sprawa ze stawianiem lodówki przy grzejniku. 

Innym problemem małych mieszkań są zagracone pokoje i zbyt ciemne ściany. To wszystko sprawia, że zamiast naturalnym światłem, musimy zadowolić się na co dzień sztucznym oświetleniem. Nie byłoby w tym nic złego, gdyby nie fakt, że zamiast energooszczędnych żarówek, wciąż korzystamy z prądożernych żarówek lub świetlówek starszego typu. Tymczasem dużo wydajniejsze pod względem żywotności i ekonomiczniejsze pod kątem zużycia energii są lampy LED.

Zasada nr 6. Aby wpuścić do wnętrza więcej naturalnego światła, zdejmijmy z parapetu okna duże kwiaty, a gęste i ciężkie zasłony zastąpmy przejrzystymi firanami lub nowoczesnymi roletami.

Zasada nr 7. Zadbaj o sprzęt AGD, bo pełny worek na kurz i nieszczelne elementy rurki ssącej w odkurzaczu, podobnie jak zakamieniony czajnik elektryczny czy mocno oszroniona lodówka to przyczyny zużywania nawet do 10 proc. więcej prądu.

Zadsada 8. Weź pod uwagę, że wyższe zużycie energii wynika nie tyle z błędnej eksploatacji sprzętu codziennego użytku, ile z kiepskiej jakości urządzeń. Nowoczesny sprzęt AGD, w odróżnieniu od urządzeń starego typu, jest w stanie zaoszczędzić prąd nawet o 19 proc. Kolejnym krokiem do ograniczenia rachunków za prąd jest wymiana starych urządzeń RTV na nowoczesne i bardziej oszczędne. Możliwości wyboru są ogromne.

Klasy energetyczne sprzętu AGD

Bardzo popularne stało się porządkowanie sprzętu AGD według klas efektywności energetycznej (mówiących o zużyciu prądu): A, A+ i A++. Wiele pralek klasy A zużywa nawet 19 procent mniej energii niż te same modele w klasie B. Ekonomiczne produkty w chwili zakupu są często droższe od pozostałych, jednak inwestycja zwraca się już po kilku latach.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie sprzętu AGD

  • Telewizor - pobór energii zależy od technologii, na której oparto produkcję ekranu oraz jego rozmiar. Najbardziej oszczędne są telewizory LED. Znacznie większy pobór prądu wykazują telewizory LCD i plazmowe.
  • Oświetlenie - najbardziej ekonomiczne są oprawy oświetleniowe wykorzystujące technologię LED. Oprawy diodowe pozwalają zaoszczędzić nawet 80 proc. energii w porównaniu do tradycyjnych halogenów. Ich żywotność szacowana jest na kilkadziesiąt tysięcy godzin.
  • Kuchenka i piekarnik - najbardziej wydajne są indukcyjne płyty kuchenne nagrzewane przez wytwarzane pole magnetyczne. Znacznie mniej wydajne są pola Hi-Light i żeliwne. Płyta indukcyjna może być wyposażona w kilka bardzo przydatnych funkcji, np. szybkie zagotowanie lub określony czas gotowania. Najlepiej gdy piekarnik posiada kilka szyb w drzwiach, które lepiej utrzymują temperaturę.
  • Pralka - wybór powinien dotyczyć jedynie sprzętu oznaczonego klasami od A do A++. Wiele pralek klasy A zużywa bowiem nawet 19 proc. mniej energii niż te same modele w klasie B. Niektóre produkty posiadają dodatkowe ułatwienia: pranie połowy wsadu - urządzenie pobiera mniej wody i energii, ważenie ubrań - automatyczny dobór wody i szacowanie wymaganej ilości proszku do prania, pranie parowe - oszczędność wody i energii, szybkie ekonomiczne programy do prania.
  • Chłodziarko-zamrażarka - dwie funkcje w jednym urządzeniu wymagają mniej energii. Funkcja "No frost" samodzielnie usuwa szron i wilgotność, co pozwala utrzymać optymalną temperaturę chłodzenia przy mniejszym zużyciu energii. Ogrzewane uszczelki odpowiednio izolują wnętrze lodówki, a funkcja kontroli drzwi ostrzega nas, gdy są zbyt długo otwarte.
  • Zmywarka - w trakcie pracy potrafi zużyć tylko 10 l wody, podczas gdy gospodyni domowa zużywa nawet 100 l. Bardzo przydatne dodatkowe funkcje to: tryb połowy wsadu - mniejsze zużycie wody i energii, odzyskiwanie ciepła z wykorzystanej wody do podgrzania świeżej. Zmywarki nazywane Eko można nastawić na krótszy czas suszenia - do 40 proc. mniejszy pobór energii. 
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom