Wymieniamy okna - czym kierować się przy wyborze i montażu stolarki okiennej na nową

Anna Chreptowicz
Poprawny montaż okienWłaściwy montaż okien powinien iść w parze z prawidłowym osadzeniem parapetu. Najlepsze efekty izolacyjności termicznej przegrody z oknem uzyskamy stosując tzw. „ciepły montaż”.
Poprawny montaż okienWłaściwy montaż okien powinien iść w parze z prawidłowym osadzeniem parapetu. Najlepsze efekty izolacyjności termicznej przegrody z oknem uzyskamy stosując tzw. „ciepły montaż”. 123RF
Kiedy planujemy generalny remont domu lub mieszkania, wymiana okien należy do jednej z podstawowych pozycji na remontowej liście.

Przy okazji wymiany stolarki okiennej pojawia się wiele pytań, dotyczących doboru okien, ich konstrukcji i montażu. Podpowiadamy, na co szczególnie zwrócić uwagę.

Na oknach nie warto oszczędzać

Szczególnie, jeśli zamierzamy wymienić okna w domu, musimy liczyć się ze sporym wydatkiem. Nie warto jednak kierować się tylko i wyłącznie cen stolarki. Oszczędność na starcie może kosztować nas później dwa razy więcej w czasie eksploatacji.

Dowiedz się: Kiedy należy wymienić okna

Wybierając okna, warto zwrócić się z prośbą o ofertę do kilku firm. Poza wyceną, otrzymamy również najważniejsze parametry, takie jak liczbę szyb (okno trzyszybowe będzie znacznie bardziej szczelne i "ciche", niż dwuszybowe) oraz współczynnik przenikania ciepła (symbol U, najlepiej wybierać okna ze współczynnikiem U o wartości < 1 W/(m2K). Im niższy współczynnik przenikania ciepła okna, tym wyższe oszczędność energii, a to przyczyni się do zmniejszenia kosztów ogrzewania. Istotne są również: rodzaj okuć, liczba przestrzeni powietrznych zamkniętych w ramie okiennej (jest to tzw. liczba komór, które mają wpływ na izolacyjność termiczną okna). Im więcej takich komór, tym niższy jest współczynnik przenikania ciepła. Na rynku dostępne są okna z minimalną liczbą 3 i maksymalną 7 komór, z czego ta ostatnia gwarantuje, że okna należą do tych najcieplejszych. 

Natomiast okucia okienne to stalowe elementy okna, które odpowiadają za to, jak się otwiera i zamyka skrzydła. Okucia są poruszane przy pomocy klamki, która w momencie przekręcenia sprawia, że okucia odblokowują skrzydło, dzięki czemu możemy je otworzyć lub odchylić. Im lepszej jakości okucia, tym wygodniej obsługuje się okna.

Dowiedz się: Jakich błędów unikać przy wybieraniu okien

W produkowanych obecnie oknach zwykle montowane są okucia obwodowe. Ich zaletą jest to, że po zamknięciu okna mocują one ramę w ościeżnicy w kilku miejscach, rozłożonych na obwodzie okna, w odstępach nie większych niż 60 cm. Dzięki temu okno się nie odkształca i jest szczelnie zamknięte.

Do wyboru mamy kilka rodzajów okuć

  • Okucia obwodowe rozwieralne, uchylno-rozwieralne lub uchylne (dzięki takim okuciom okno zamyka się szczelnie, bo po zamknięciu mocują one ramę w ościeżnicy w kilku miejscach, które są rozłożone na całym obwodzie okna, stąd ich nazwa - okucia obwodowe).
  • Okucia, które umożliwiają mikrorozszczelnienie (możliwość pozostawienia niewielkiej szczeliny między ramą okna a ościeżnicą, co pozwala na mikrowentylację pomieszczenia).
  • Okucia obwodowe antywłamaniowe, które są mocniejsze oraz posiadają blokadę antywyważeniową. Należy pamiętać, że taki rodzaj okuć jest droższy od pozostałych. 

Oczywiście na cenę wpływ ma też to, czy wybierzemy okna plastikowe, czy drewniane. Okna plastikowe należą do chętniej wybieranych ze względu na swoją cenę (za jedno okno w typowym wymiarze 1165 x 1135 mm zapłacimy około 400 zł plus opłaty za montaż). Za takie samo okno drewniane zapłacimy z kolei minimum 15 proc. więcej. Warto zaznaczyć, że na cenę okien ma wpływ także ich kolor (zarówno w przypadku okien plastikowych, jak i tych drewnianych). 

Jeśli nasz dom lub mieszkanie znajdują się w dosyć uciążliwym otoczeniu, np. ze względu na hałas, niski poziom bezpieczeństwa, duże nasłonecznienie, możemy wybrać okna dostosowane specjalnie do tych warunków: dźwiękoszczelne, antywłamaniowe lub z absorpcyjnymi szybami.

Na naszą prośbę pracownik firmy sprzedającej okna może wykonać dla nas dwie wyceny: najtańszą i najdroższą.

Równie ważny montaż nowych okien

Nawet najlepsze okna mogą nie spełniać swojego zadania, jeśli zostaną niewłaściwie zamontowane. Najlepiej jest więc wybierać takiego producenta, który oferuje również możliwość montażu okien. Do zadania montażysty należy: pobranie wymiarów otworów okiennych, dokładne usunięcie starych okien i oczyszczenie otworów okiennych, wstawienie nowych okien z zastosowaniem listew progowych i podpór, uszczelnienie wolnych przestrzeni przy pomocy pianki poliuretanowej. Po zamontowaniu okna powinny być zamknięte przez 48 godzin.

Aby sprawdzić, czy okno jest zamontowane prawidłowo, po dwóch dobach należy otworzyć jedno ze skrzydeł i zobaczyć, czy otwarte skrzydło będzie "stało w miejscu". Jeśli będzie, wszystko jest w porządku. W przeciwnym, gdy skrzydło okna zamyka się samoczynnie, warto zwrócić się z tym do montażystów.

Ważne! Przy wymianie okien należy zadbać o poprawny montaż parapetów. Błędy popełnione na tym etapie prac mogą prowadzić do powstania mostków termicznych lub wnikaniem wody opadowej pod ramę ościeżnicy okiennej.

Dowiedz się: Na czym polega tzw. ciepły montaż

Wykończenie i okucia

Po zamontowaniu okien zostaje jeszcze ich obróbka. Na początku zrywamy wszystkie taśmy ochronne. Następnie, jeśli to konieczne, obrabiamy wnękę okienną (płytami gipsowo-kartonowymi lub tynkiem), usuwamy nadmiar pianki uszczelniającej i montujemy parapet wewnętrzny oraz zewnętrzny. Szczeliny powstałe między ramą a warstwą wykończeniową uszczelniamy silikonem.

Warto pamiętać o tym, że przy montażu i obróbce znaczenie ma temperatura panująca na zewnątrz. Musi być ona dodatnia. W przeciwnym razie pianka poliuretanowa, którą wykorzystywaliśmy do uszczelniania okien, traci swoje właściwości.

Na sam koniec pozostaje nam jeszcze wyregulowanie okuć w taki sposób, aby okna otwierały się bez problemu i konieczności użycia siły. Oczywiście powinna wykonać to ekipa, która montowała okna.

Zobacz: Ile zaoszczędzisz na ogrzewaniu, gdy wymienisz okna

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Koniec hotelu Marriott w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom