Wykorzystanie profili aluminiowych w fotowoltaice

Materiał informacyjny FUSION MARKETING

Profile aluminiowe znajdują zastosowanie niemal w każdej konstrukcji fotowoltaicznej. Umożliwiają solidne przymocowanie paneli PV do dachu budynku użyteczności publicznej lub obiektu sportowego, a także montaż instalacji na gruncie – np. na farmie fotowoltaicznej. Do ich najważniejszych zalet zaliczamy wytrzymałość, lekkość oraz uniwersalność. Co przemawia za stosowaniem profili aluminiowych w fotowoltaice i do czego są wykorzystywane?

Zastosowanie profili aluminiowych w fotowoltaice

Profile aluminiowe wykorzystuje się w montażu fotowoltaiki przede wszystkim do wykonywania konstrukcji nośnych, na których umieszczane są panele PV. Umożliwiają one z jednej strony solidne osadzenie poszczególnych modułów, a z drugiej ich prawidłowe umiejscowienie – np. pod odpowiednim kątem czy we właściwym kierunku.

Za wykorzystaniem profili aluminiowych w fotowoltaice przemawia:

  • duża wytrzymałość – profile aluminiowe są ponadprzeciętnie odporne na uszkodzenia mechaniczne, czynniki atmosferyczne oraz korozję, dlatego idealnie sprawdzają się do zastosowań zewnętrznych;
  • nieduży ciężar – aluminium jest metalem trzykrotnie lżejszym od stali, dzięki czemu z jednej strony zapewnia łatwiejszy montaż, a z drugiej nie obciąża nadmiernie konstrukcji budynku;
  • uniwersalność – profile aluminiowe mogą mieć różne długości i grubości ścianek, co pozwala dopasować ich parametry do każdego projektu oraz zróżnicowanych wymagań eksploatacyjnych;
  • wydajna wentylacja – zastosowanie profili aluminiowych zapobiega nadmiernemu nagrzewaniu się paneli fotowoltaicznych, które mogłoby mieć negatywny wpływ na ich sprawność oraz żywotność;
  • ekologiczność – aluminium, jako surowiec produkcyjny, jest nieszkodliwy dla człowieka i otoczenia, a do tego może być w 100% poddawany recyklingowi.

Montaż paneli fotowoltaicznych na dachu

Zastosowanie profili aluminiowych pozwala odseparować panele fotowoltaiczne od dachu i zapewnić im stabilne oraz bezpieczne podparcie przez cały okres eksploatacyjny. Co więcej, mogą być dostosowane do różnych kątów nachylenia połaci, a nawet stanowić konstrukcję wsporczą dla fotowoltaiki montowanej na dachu płaskim, co umożliwia optymalne ustawienie modułów pod względem kąta padania promieni słonecznych.

W instalacjach fotowoltaicznych najczęściej wykorzystuje się profile aluminiowe o przekroju kwadratu lub prostokąta, które są najbardziej uniwersalne i sprawdzają się w przypadku różnego rodzaju konstrukcji. Alternatywę stanowią profile o przekroju trapezu, stosowane np. na dachach pokrytych blachą trapezową.

Montaż paneli na gruncie z wykorzystaniem profili aluminiowych

Panele fotowoltaiczne można montować nie tylko na budynkach, ale również gruncie. Takie rozwiązanie sprawdza się w przypadku niewystarczającej powierzchni albo niewłaściwego kształtu dachu oraz na farmach fotowoltaicznych.

Profile aluminiowe służą w takiej sytuacji do stworzenia solidnych podstaw konstrukcyjnych na ziemi i umożliwiają optymalne ustawienie paneli względem stron świata czy kąta padania promieni słonecznych. Zapewniają dużą elastyczność projektową i pozwalają na montaż instalacji fotowoltaicznej niezależnie od warunków terenowych (np. rodzaju gleby czy nachylenia terenu).

Jakie profile aluminiowe do fotowoltaiki wybrać?

Wybór odpowiednich profili aluminiowych jest uzależniony od wielu czynników – rodzaju dachu, warunków terenowych, kąta nachylenia paneli czy posiadanego budżetu.

W nowoczesnych prasowniach, takich jak Extral, produkowane są one na zamówienie – pod kątem indywidualnych wymagań oraz dokumentacji technicznej klienta. Mogą więc posiadać różne długości, grubości czy przekroje, a także zostać dodatkowo poddane obróbce mechanicznej i powierzchniowej.

Mocowanie paneli fotowoltaicznych do profili aluminiowych

Panele fotowoltaiczne najczęściej montuje się do profili aluminiowych za pomocą specjalnych klem – środkowych i końcowych. Aby uzyskać trwałe mocowanie, stosuje się odpowiednie śruby nimbusowe oraz nakrętki.

Klemy również wykonywane są z aluminium, co wpływa na ich wysoką odporność na uszkodzenia mechaniczne oraz czynniki zewnętrzne.

Podsumowanie

Zakres zastosowania profili aluminiowych w montażu paneli fotowoltaicznych jest niezwykle szeroki. Stanowią one idealne rozwiązanie dla inwestorów, którym zależy nie tylko na wysokiej wydajności instalacji PV, ale również jej stabilności na przestrzeni kilkudziesięciu lat.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na regiodom.pl RegioDom