Wygodne drzwi wewnętrzne w dobrym stylu

redakcja.regiodom, POL-SKONE
Drzwi przesuwne dwuskrzydłoweWygodne drzwi wewnętrzne w dobrym stylu
Drzwi przesuwne dwuskrzydłoweWygodne drzwi wewnętrzne w dobrym stylu POL-SKONE
Praktycznej elegancji powinno być w naszych mieszkaniach jak najwięcej. Jednym ze sposobów na jej wdrożenie są drzwi przesuwne lub składane.

Drzwi przesuwne i składane to starożytny azjatycki wynalazek, który do dziś często kojarzony jest z wnętrzami w stylu japońskim. Kraj kwitnącej wiśni słynie z praktyczności, elegancji... oraz oszczędności przestrzeni. Powinno jej być jak najwięcej. Jak to osiągnąć? Po pierwsze nie gromadzić zbyt dużo sprzętów czy niepotrzebnych drobiazgów w danym pomieszczenia, po drugie – zamiast tradycyjnych drzwi zainstalować system przesuwny. 

W przypadku drzwi przesuwnych do wyboru są dwa rozwiązania. Pierwsza opcja to systemy przesuwne do zabudowy w ścianie, a druga – z prowadnicą naścienną. Tradycyjne drzwi rozwierne można zastąpić również skrzydłami składanymi. Wymienione rozwiązania pozwalają zaoszczędzić przestrzeń i zachować ład we wnętrzach. A jeśli wybierzemy wariant drzwi z przeszkleniem, to dodatkowo optycznie powiększymy przestrzeń. 

Drzwi przesuwne

Systemy przesuwne do zabudowy w ścianie dostępne są w różnych wymiarach skrzydeł. Komplet do zabudowy, obok drzwi, ościeżnic i prowadnic przesuwnych zawiera zamek na blokadę, który można wymienić na blokadę WC z zamkiem na klucz. Rozwiązania te można wkomponować niemal w każde wnętrze. Należy jednak wiedzieć, że do pomieszczeń typu gabinet, sypialnia czy łazienka rekomendowany jest montaż drzwi jednoskrzydłowych. Podczas gdy w salonie, którego układ wymaga łatwej dostępności często z kilku punktów domu, na główne wejście lepiej wybrać drzwi dwuskrzydłowe. 

Takie rozwiązanie dostępne jest w przypadku naściennego systemu przesuwnego. Dostępne są dwie opcje: drzwi jedno- i dwuskrzydłowe. System naścienny składa się z prowadnicy, maskownicy i słupa dojazdowego, które zabezpieczają właściwy ruch drzwi. Podobnie jak w przypadku drzwi przesuwnych do zabudowy w ścianie, naścienne systemy przesuwne oszczędzają przestrzeń. To rozwiązanie proste i ascetyczne, które podkreśla nowoczesny charakter wnętrza. Decydując się na dwuskrzydłowe drzwi przesuwne możemy pobawić się przestrzenią. Dobrze wkomponowane, w sytuacji gdy są otwarte, mogą być niemal niewidoczne. Dzięki czemu zyskujemy iluzję otwartej przestrzeni.

Drzwi składane

Jeśli chcemy zaoszczędzić miejsce można zastosować również drzwi składane, które nazywa się harmonijkowymi. W tradycyjnych rozwiązaniach skrzydło drzwiowe ma przylgę, czyli charakterystyczne wcięcie, dzięki któremu w pozycji zamkniętej jego część jest schowana w ościeżnicy, a część nachodzi na ościeżnicę. Dostępne są również systemy bezprzylgowe, w których prosta krawędź w pozycji zamkniętej zrównuje się z ościeżnicą, tworząc z nią jedną płaszczyznę. Tego typu rozwiązaniem są na przykład drzwi DUO. Wypełnienie skrzydła stanowi warstwa stabilizująca o strukturze tzw. plastra miodu (opcjonalnie płyta wiórowa pełna lub otworowa), która nadaje skrzydłu odpowiednią lekkość. W wyposażeniu standardowym są: prowadnica i zawiasy kryte regulowane w skrzydle (w systemie bezprzylgowym) lub zawiasy czopowe wkręcane regulowane (w systemie przylgowym).

Estetyka nowoczesnych drzwi składanych jest propozycją aranżacyjną, która świetnie komponuje się niemal w każdym wnętrzu. Na koniec przypominamy, że tak jak w przypadku każdych drzwi nie zapominajmy o odpowiednim doborze kolorystycznym. Mimo nazwy "składane" drzwi w tym systemie są równie widoczne jak drzwi standardowe. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najem krótkoterminowy - czy zmienią się zasady?

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom